Sunay Akın’ın Anısı Ülgen Tekne Modelleriyle Yaşayacak

Ana Sayfa » Genel » Sunay Akın’ın Anısı Ülgen Tekne Modelleriyle Yaşayacak
Paylaş
Tarih : 18 Şubat 2019 - 20:35

d.ü2

Haber-Foto:HAMDİ GÖKÇEN

Dünyanın en seçkin oyuncak envanterlerinden birine sahip olan İstanbul Oyuncak Müzesinde Sinop Ülgen Tekne Modelleri tarafından üretilen standart maketlerle birlikte Neptün isimli özel bir serinin de sergileneceği ve ilgililere satılacağı bildirildi.

Sinop Ülgen Tekne Modellerinin sahibi Doğan Ülgen, antika oyuncak koleksiyoneri Sunay Akın ile kurdukları iş birliği hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“Sunay Akın’ı 7-8 yaşlarında sünnet olacağı zaman günün anısı olarak fotoğrafçıya götürürler. Henüz çocuk olan Sunay Akın fotoğrafçıda ağlamaya başlayınca, fotoğrafçı susması için tenekeden yapılmış bir oyuncak gemi verir. Oyuncakla fotoğrafçıya poz veren küçük Sunay, Neptün adlı bu gemiyi hiç unutmaz.

Bu çocukluk hatırasının üzerinden yıllar geçer ve Sunay Akın müze için müzayedelere katılmaya başlar. Günlerden bir gün Almanya’ya giden Akın, buradaki bir müzayedede Neptün adlı gemiye rastladığında çocukluk hatıraları gözünde canlanır. Kendi tabiriyle bir ton para vererek gemiyi hemen satın alır ve İstanbul Oyuncak Müzesinde sergiler.

Bu oyuncağı bir Alman firması üretmiş. Türkiye’de en fazla 5 tane varmış. Neptün adlı oyuncak gemi, hikayesinin bulunduğu bir belgeyle birlikte yıllarca Oyuncak Müzesinde sergilenmiş.

Ben bir süre önce Oyuncak Müzesinde gördüğüm bu geminin benzerini atölyede tahtadan üreterek Sunay Beye hediye ettim. Çok beğendi ve müzesinde sergiledi. Yaptığımız görüşmeler neticesinde, ziyaretçilerin de beğenisiyle karşılaşan bu maketin seri üretimini gerçekleştirerek ilgililere sunmaya karar verdik. Neptün adlı bu gemi, çok yakında İstanbul Oyuncak Müzesinde sergilenmeye başlayacak. Serinin ismi de aynı; Neptün.

Bu sayede hem olayın hikayesini yaşatmayı, hem de tekne meraklılarına satış yaparak daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefledik.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz