Çizgilerle Sinop’un çizeri Sinop’ta

Ana Sayfa » Genel » Çizgilerle Sinop’un çizeri Sinop’ta
Paylaş
Tarih : 12 Temmuz 2013 - 10:53

0711_GunayOzdemir3  

 

Haber: Ahmet Küçükbaş

Sinop’u çizgilerle anlatan “Çizgilerle Sinop” isimli kitabı yazar-Çizer-Şair Sinop Sevdalısı Günay Özdemir Sinop’ta sergi açtı.

Günay Özdemir emekli olduktan sonra Mersin’e yerleşmiş ve ressam/öğretmeni Ertan Aykın ile tanıştıktan sonra çizmeye başlamış. Çizgilerle Sinop albümünü iki yıllık yoğun bir çalışmanın sonunda ortaya çıkarmış.

Kendisi ile Sinop’ta kısa bir söyleşi yaptık.Özdemir, eğitimine Öğretmen Okulunda başlamış. Öğretmen okulu kapanınca Sinop Lisesi’ne geçmiş sonra da Jandarma Astsubay Okulunu bitirmiş ve yurdun dört bir yanında görev yapmış. Kendisini Sinop’a borçlu hissediyor ve bu çalışmayı borcunun ödemek olarak değerlendiriyor. “Maddi bir beklentiyle yapmıyorum” diyor.

Günay Özdemir sadece çizmiyor. Memleket hasretini mısralara da dökmüş. Kitabının sonuna da iki şiirini almıştı. Bunlardan biri “Saçlarından Sinop’u Öpüyorum.” Bu şiiri bir panoya yazmış,Özdemir çizimlerini kartpostal haline getirmiş. Bir tarafta çizim diğer yanda bir şiir, şeklinde bastırmış. Yalı kahvesi çiziminin yanında şu şiiri de var.

 Bir hapishane çiziminin yanında SUÇ VE CEZA şiiri yer almış. İki yanı eski Sinop evlerinin bulunduğu çizimin yanında da KALP YANGINI isimli şiiri yer alıyor.Bu kartlar Sinop’u dostlarına tanıtmak isteyenler için çok güzel ve anlamlı… Hem resim hem de şiir olarak.

“Günay Özdemir’in bu özverili çalışmaları Sinop’tan Sinoplulardan tam bir karşılık buluyor mu?” derseniz. İçimize sine sine buluyor diyemiyoruz. “Sinop’un tanıtımına, Sinop’un kültürüne böyle çizerek katkıda bulunan bir sanatçı daha fazla destelenmeliydi. Sinop Belediyesi de bu sergi mekânını bilâ-bedel vermeliydi” diye düşünüyoruz.

Günay Özdemir’de düşünüyor… Yeni projeler üzerine… Sinop’ta çokça bulunan cami, mescit ve türbeleri çizmek ve bu mekânları tarih içindeki öyküsü ile birlikte kitaplaştırmak istiyor.

Böyle bir hizmet öncelikle Sinop Kültür Müdürlüğü’ne düşen bir görevdir. Kültür Müdürü hemen bu projeye sahip çıkıp çizerini, yazarını desteklemeli ve yapacağı işte kendisini cesaretlendirmelidir. Biz kendisine Boyabat’a gelirse her türlü yardımı yapacağımıza söz verdik. Daha resimlenmemiş olan Boyabat Bazalt Kayalıklarını, Kaleyi ve Çırabozan’ı, tarihi Boyabat Evlerini göstereceğimizi söyledik.

Günay Özdemir ailece Mersin’e yerleşmiş. “Kışları Mersin’de oturacağım ama yazları Sinop’ta geçireceğim” diyor. Onu bu işte motive eden memleket sevgisi, uzun yıllar gurbette yaşamanın verdiği memleket hasreti. Toprak onu çağırmış. O da kalkıp gelmiş.

Sinop Tanrı’nın özene bezene yarattığı bir güzel belde… Ancak buz güzel belde güzellenmeli, güzelliği dillendirilmeli, duyurulmalı. İşte bunu yapanlardan biri olan Günay Özdemir kuvvetle alkışlanmalı… Sinop ona ne verdiyse kendisini Sinop’a borçlu hissediyor. Sinop’u seven her kişi bu çalışmaları nedeniyle ona borçludur. Bu borcunu biraz takdir, biraz ilgi ve biraz alkış ile ödemelidir. Biz kendisine teşekkür ediyoruz. Çalışmalarına devam etmesini diliyoruz.

 

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz