SİNOP’UN İLK GAZETECİSİ DR.RIZA NUR

Ana Sayfa » Genel » SİNOP’UN İLK GAZETECİSİ DR.RIZA NUR
Paylaş
Tarih : 25 Temmuz 2013 - 6:51

 

r.nur

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop’ta ilk gazetenin 1914-ya da 1915 yılında Dr. Rıza Nur ve birkaç arkadaşı tarafından “Sinop Gazetesi” ismiyle çıkarılmıştır.

Ercan Kambur imzalı“Sinop’tan Haberler” isimli  kitaptan edindiğimiz bilgiye göre kitabın ön sözünde Dr. Rıza Nur, imzalı Makalede belirtilen ifadede, Rıza Nur; birkaç arkadaşıyla  yine “Sinop Gazetesi” ismiyle bir gazete çıkardıkları  kaydediliyor.

1922 yılında Mutasarrıf Zihni Bey’in himmetiyle Özel İdare tarafından Sinop’ta ilk defa “Matbaa” kurulmuştur. Matbaa, İstanbul piyasasından satın alınmış ve parçaları Sinoplu  Makinist Hıristo Fürus (Hıristophoros) tarafından monte edilmiştir. Sinop Matbaasının ilk meyvesi ise “Sinop Gazetesi” olmuştur.

Sinop Gazetesi 1929 yılına kadar Arap harfleriyle Osmanlıca olarak basılmıştır.

Sinop Gazetesi; 12 Haziran 1922 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, 1990 yılına kadar devam etmiştir.

Sinop’ta ilk gazete ise; 1914-ya da 1915 yılında Dr. Rıza Nur ve birkaç arkadaşı tarafından yine “Sinop Gazetesi” ismiyle çıkarılmıştır. Fakat siyasi sebepler ve o yıllarda Sinop’ta matbaanın bulunmaması yüzünden bu ilk Sinop Gazetesinin ömrü kısa olmuştur.

“Sinop’ta Yeni Bir Devre”  Başlıklı Makalede Dr. Rıza Nur şunları ifade ediyor: “Bugün sevinç ve şükran ile görüyoruz ki Anadolular gözlerini açmışlar, memleketlerini imar edip medeniyet ve terakki için lazım olan şeyleri karşılamaya çalışıyorlar ve evlatlarını okutup, sanat öğretip adam etmekle meşgul oluyorlar.

İşte bunun gibi Sinop’ta da bazı teşebbüsler görülmektedir. Sinop özel İdaresi, sevgili memleketimde matbaa açmıştır.Sinop bununla  yeni bir devreye terakki yoluna girmiştir.

Bu gazetenin siyasete sapmayıp programının esasını başlıca toplum-bilimi(sosyoloji)oluşturmasını, ömrünün uzun olmasını, doğru yolu görmeye muhtaç olan bu bağrı yanık milletimize güzel hizmetler etmesini Cenab-ı Allah’tan dilerim.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz