KAMUDA LİYAKAT KALMADI

Ana Sayfa » Genel » KAMUDA LİYAKAT KALMADI
Paylaş
Tarih : 06 Eylül 2013 - 19:54

KAMU-SEN FOTOĞRAF

Yazılı bir bildiri yayınlayan Türkiye Kamu-sen Sinop İl Başkanı Metin Süren, kamuda liyakat kalmadığını iddia etti. Metin Süren,yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

 

“Devlet Memurunu yok edip Hükümet memuru oluşturmak için kadrolaşma yolları açma konusunda bugüne kadar bir çok değişikliğe imza atan AKP Hükümeti; Liyakat esaslarına kısmen uygun olan Görevde Yükselme Yönetmeliğinini değiştirerek Resmi Gazetede yayımlayıp yürürlüğe koydu ve 2013/10 sayılı Başbakan imzalı Genelge ile duyurdu.

İleri demokrasilerde çağdaş yönetim anlayışı çerçevesinde görevde yükselecek olan personelde bilgi, birikim, tecrübe ve liyakat gibi unsurlar aranırken, bu genelgeyle hizmet yılının, tecrübenin, birikimin hiçbir anlamı kalmamıştır. Genelge ile Şef, Şube Müdürü, Uzman gibi unvanlı kadrolara devlette hizmet süresi aranmaksızın atama yapılmasının yolu açılmış, görevde yükselmeler subjektif kriterlere bağlanarak yetkili amirlerin kişisel tercihlerine bırakılmıştır.Daha önce; İl Müdürü, Daire Başkanı üstü tüm kadrolara sınavsız olarak atama yapılabilirken gerçekleştirilen değişiklikle daha aşağıdaki kadrolar da sınav dışına çıkarılmış ve devlet memuru anlayışı Hükümet memuru anlayışına dönüştürülmüştür.

İşte yönetmelikte yapılan değişikliklerin kamu çalışma sistemine getirdiği değişikliklerin bazıları;

1-İlçe İdare Şube Başkanları (İl İdaresi Kanunu’nda tanımlanır… İlçe yönetimi içinde yer alan kuruluşların başında bulunan memurlara İlçe İdare Şube Başkanları denir. Yazı İşleri Müdürü, Mal Müdürü, Milli Eğitim Müdürü gibi) ile bunlarla aynı düzeydeki görevlerde bulunanlar yönetmelik kapsamında tutulmuştur. Belirtilen unvanlar hakkında yönetmelik hükümleri uygulanmayacaktır.

2-Görevde yükselme suretiyle atanacak personelin kurumda veya diğer kurumlarda belli bir süre alt görevde ve sürede çalışma şartı mutlak olmaktan çıkarılmış, alt görevde çalışma ve süresi şartı aramak kurumların takdirine bırakılmıştır.

3-Yazılı sınavın yüz tam puan üzerinden değerlendirileceği hususu hüküm altına alınmakla birlikte, başarı puanının en az kaç puan olması gerektiğini belirleme yetkisi kurumlara bırakılmıştır.( 70 puan şartı kaldırılmıştır. )

4-Yönetmeliğin 12/A maddesi eklenerek sözlü sınav getirilmiştir. Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere atanacakların yazılı sınavda en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadroların 5 katı aday sözlü sınava çağrılacak, sözlü sınavda 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

5-Sınav sonuçlarına itiraz başlıklı 14.Madde yürürlükten kaldırılmıştır. (sınav komisyonlarında sadece itirazın yapılacağından bahsedilmekte, itirazın süresi, nasıl yapılacağına dair düzenleme bulunmamaktadır.)

6-Personel Değerlendirme formu kaldırılmıştır.

 ilgili yönetmeliğin iptali için Konfederasyonumuz ve Hizmet kollarımız ayrı ayrı davalar açacaktır.”

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz