Fatihin Annesi Sinoplu Hüma Hatun

Ana Sayfa » Genel » Fatihin Annesi Sinoplu Hüma Hatun
Paylaş
Tarih : 14 Eylül 2013 - 18:13

hüma muradiye-külliyesi-1015-Large

Haber:Hamdi Gökçen

Fatih Sultan Mehmet’in annesi Halime Hatice Hüma Sultan,  Candaroğlu Hükümdarı İbrahim Beyin kızı olarak 1416 yılında Sinop’ta doğdu. 1431 yılında 2.Murat’la evlendi ve 1432 de oğlu FATİH doğdu.

Sinop’ta hüküm süren Candaroğlu Hükümdarı İbrahim Beyin kızı Hüma Hatun, Osmanlı Beyliği Hükümdarı 2.Murat’la, 1431 yılında evlenmişti. Bir yıl sonra 1432 yılında oğlu Mehmet doğar. İlerleyen zamanda;İstanbul’u feth eden,çağ açıp çağ kapatan Mehmet’e FATİH adı verilecektir.

Hüma Hatun,çok genç yaşta hayata veda edince Oğlu Fatih,ona bir türbe yaptırır. 1449’da yaptırılan türbede Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hüma Hatun yatmaktadır. İçeride iki sanduka vardır. Diğerinin kime ait olduğu bilinmemektedir. Türbenin içindeki kalem işi madalyon ilgi çekicidir.

Hüma Hatun, Muradiye Türbesi içindedir ve Osmanlı Hanedan Üyelerinin türbelerinin  yer aldığı külliyede 12 türbe bulunmaktadır. Bursa’nın Osmanlı Türbeler Şehri olarak anılmasında büyük bir paya sahip olan Külliyenin bahçesinde yer alan türbeler, adeta hüznün acı meyveleri gibidir.

Fatih Sultan Mehmed’ten itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyder pey yaptırılan bu komplekste ; Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesinde yatmaktadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz