SİNOPLU EFE HÜSEYÜN

Ana Sayfa » Genel » SİNOPLU EFE HÜSEYÜN
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2013 - 11:19

efe

Haber:Hamdi Gökçen

21 Mayıs 1864’de Kafkaslardan göçe zorlanan ailelerden biri de Sinop’a göç eden Çerkez bir aile mensubu olan Efe Hüseyin.

Gerze-Acısı Köyüne kalabalık olarak yerleşen aile Reisi Topal Kadir, Acısu’da 5 yıl yaşadıktan sonra Sinop’un Kaleyazısı Mahallesine yerleşir.

Kale-yazısı Mahallesinde “Yemeniler Çarşısında “ büyük ve bahçeli ev satın alıp ikamet eden  aile, çocukları Hüseyin’i meslek erbabı yapmak  için ”Yemenici çırağı”olarak bir ustaya teslim ederler. Hüseyin, vaktin önemli işleri arasında olan bu zanaati meslek edinir ve zaman içerisinde meslekte usta olur. Daha sonra yemeniciler arastasında bir dükkan açar ve“YEMENİCİLİK”yapmaya başlar.Bu arada pek çok çırak yetiştiren Hüseyin Usta, bu zamanda Efe Şükrü,Efe İsmail(Diri) ve Cihangir Minoğlu gibi bir çok çırak  yetiştirir.

Efe Hüseyin ve diğer Sinop Efelerine Efe adı verilmesi; Rum Çetelerine karşı kurulan Kuva-i Milliye teşkilatında yer alarak, dış güçlerin kışkırtmasıyla Sinop’ta örgütlenmiş,Rum ve Ermeni  çetelerine  karşı verdikleri mücadele nedeniyle halkın verdiği unvandır.

Efe Hüseyin Yetkin,Emekli İlköğretim Okulu Müdürü; Şeref Yetkin’in de dedesidir.

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz