ARVASİ SİNOP’TA ANILDI

Ana Sayfa » Haber » Gündem » ARVASİ SİNOP’TA ANILDI
Paylaş
Tarih : 25 Şubat 2014 - 11:02

 

bar

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop Aydınlar Ocağı düzenlediği konferansla Fikir adamı Seyyid Ahmet Arvasi’yi andı.

Sinop Kız Teknik ve Meslek Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Sinop Aydınlar Ocağı başkanı Yrd.Doç.Dr. Barış BAYRAKLI  “Türk fikir hayatının mihenk taşlarından biri olan Seyyid Ahmet Arvasi’yi anmayı, genç nesile tanıtmayı ve fikirlerini yaşatmayı bir kültür hizmeti olarak kabul ettik. Hakkında yedi kitap yazılmış, lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri hazırlanmış bir fikir adamını anmayı Sinop’ta onun fikirlerini anlatmak Aydınlar Ocağımızın bir misyonudur.

 

 

barış

Arvasi Hoca’yı daha iyi anlamak için kitabi bilgilerden daha çok onun yanında yer almış, aynı havayı teneffüs etmiş, olaylar karşısındaki reflekslerini görmüş birisinin amacımıza daha uygun olduğunu düşündük. Bu amaçla Arvasi Hocanın yıllarca yanında yer almış talebelerinden Mehmet Ozan Semerci Hocamızı İzmir’de bulup davet ettik. Davetimize icabet eden  Arvasi Hocamızın dava arkadaşına huzurunuzda teşekkür ederim” dedi.

Gecenin konuğu olan yazar Mehmet Ozan Semerci, Arvasi hocanın fikirlerini, özlediği idealist gençliği yetiştirme arzusunu dile getirdi. Seyyid Ahmet Arvasi’yi anılarla anlatan Semerci, ” Özellikle Doğu Anadolu Gerçeği adlı kitabı ile vefatından yıllar sonra bile o bölgede etkili olan, Türk İslam Ülküsü adlı eseriyle Türk gençliğini yetiştirmede hala hizmetine devam  eden bir fikir adamını daha iyi anlamak zorundayız” diye konuştu.

Konferansın sonunda Ozan Semerci davetlilere kitaplarını imzaladı.
barı

SEYYİD AHMET ARVASİ KİMDİR?
15 Şubat 1932 tarihinde Ağrı Doğubayazıt’ta dünyaya geldi. Ailece Van’ın bugünkü adı Bahçesaray olan Müküs ilçesine bağlı Arvas köyündendir. Babası gümrük memurluğundan emekli Abdülhakim Efendi’dir. (N. Fazıl’ın üstadı Abdülhakim Arvasi ile karıştırılmamalıdır.) İlkokula Van’da başlamış, Doğubayazıt’ta devam etmiştir. Karaköse’de başladığı ortaokulu da Erzurum’da bitirmiş, ardından Erzurum Öğretmen Okuluna girerek 1952 yılında mezun olmuş ve aynı yıl Konya’nın Doğanbeyli nahiyesine ilkokul öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Ardından Ağrı’nın Molla Şemdin köyüne tayin edilen Arvasi üç yıllık ilkokul öğretmenliğinin ardından askere gitmiş, askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji bölümüne kaydolmuş ve 1958’de burayı bitirdikten sonra Van Erciş Alparslan İlköğretmen Okulu’na pedagoji öğretmeni olarak tayin oldu. 18 Kasım 1959’da Savaştepe İlköğretmen Okulu’na pedagoji dersleri öğretmeni olarak gelen Arvasi 4 Kasım 1965’te Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü’ne nakil olmuş 22 Ocak 1972’ye kadar Balıkesir’de görev yaptı. Balıkesir’den Bursa Eğitim Enstitüsü’ne tayin olan Arvasi, 1979 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nden emekli olmuştur. 1979’da MHP genel idare kuruluna üye olarak seçilmiş, 12 Eylül darbesinden sonra da tutuklanarak Mamak zindanlarında yatmış, 4. Kolordu Komutanlığı Bir Numaralı Askeri Mahkemesi’nde yargılanmış ve beraat etti. İlk kez “Sır” adlı şiir kitabını 1955 yılında yayınlayan S. Ahmet Arvasi, bu kitaptan sonra düzyazıya geçmiş ve sırasıyla İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri (1965), Kendini Arayan İnsan (1968), İnsan ve İnsan Ötesi (1970), Eğitim Sosyolojisi (1976), Türk İslam Ülküsü (1979-1980), Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz (1982), İlm-i Hal (1982), Doğu Anadolu Gerçeği (1986), Şiirlerim (1989), Size Sesleniyorum (1989), Hasbihal (1990).

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz