PERVANE TEPESİNDE BİR ÖYKÜ

Ana Sayfa » Haber » İlçeler » PERVANE TEPESİNDE BİR ÖYKÜ
Paylaş
Tarih : 04 Nisan 2014 - 1:46

saffet

Araştırma:Hamdi Gökçen

Adını Sinop (Beyi) Hükümdar Muinettin Süleyman Pervane’den alan bir zamanların Pervane yolu, ölümün kol gezdiği yokuşlu,dönerli dar yolu ve bu labirent yoldan dua ederek geçer, Sinop’a ulaşılmış olunurdu.

Sinop tarihinde eskiden “Pervane Tepesi” mevki ölümün kol gezdiği mekândı. Araçlar, bu yoldan geçerlerken yolcu ve sürücüler salâvat getirirdi.

Bugün Pervane, modern bir yola kavuşmasına sevincini yaşıyor ama; bir zamanlar Pervane yolu çok çetin bir geçitti. Bu yolu salavat getirerek de olsa atlatan araç kurtulurdu.Bu yol artık tarih oldu.

Ancak Tarihe not düşme adına,araştırdığımız ve  bu tepede yaşanan gerçek bir hayat öyküsünü paylaşaşacağız:

Sinop Merkez Zeytinlikte zeytincilik yapan Gülhanım Bal’ın oğlu Saffet Bal,asker gitmiş ve bahriyeli olarak tamamladığı askerden geldikten sonra kendisine adını taşıyan”SAFFET isimli bir balıkçı kayığı yaptırmış ve küçük balıkçı olarak çalışmaya başlamıştı. Saffet Bal,ağını akşamdan denize bırakır,sabah çeker kısmetine ne çıkarsa ayıklar ve satardı. İşi balıkçılıktı yani.Bu arada Saffet’e evlilik için bir kısmet çıkmış,istemişler ve kız tarafı da uygun bulunca söz kesilmiş daha sonra nişan ve nikah kararı alınmıştı.

saf

Yıl 1966 günlerden 12 Haziran-Pazar. Türkan ve Saffet Bal nişanın ardından evliliğe ilk adımı atarak, sade bir törenle nikâhları tamamlanmış, gelin ve damat o gün Bostancılı Köyünde gelinin  anne ve babasının yaşadığı eve gidecek el öpeceklerdi. Chevrolet marka bir taksiyle gelinin baba evine el öpmeye giden damat Saffet Bal ve Gelin Türkan Bal, Pervane Tepesine henüz çıkmak üzereyken şoförün pikaba plak koymaya çalışması esnasında araç, aniden karşısına çıkan, Meral Kazan’ın kullandığı Süzer firmasına ait yolcu otobüsü ile çarpışır. Bu büyük olayda taksi şoförü emekli trafik polisi Alaaddin ile damat Saffet Bal olay yerinde ölmüş, gelin Türkan Bal ise “ADALET GAZETESİ”nin girişimiyle HACETTEPE Hastanesine kaldırılmış ve 90 gün tedavi görmüştü.

Elim kazada damat Saffet Bal hayatını kaybederken;Ankara Hacettepe Tıp Fakültesinde 3 ay tedavi gören gelin Türkan Bal,uzun süren tedaviden sonra,kurtulmuştur.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz