AZİZİYE TABYALARINA MÜHÜRLENEN NENE HATUN

Ana Sayfa » Genel » AZİZİYE TABYALARINA MÜHÜRLENEN NENE HATUN
Paylaş
Tarih : 06 Nisan 2014 - 13:38

nene

Rus Ordusu 1877’de Cengiz Kurt Paşa’nın ve Muhtar Ahmet Paşa’nın ordularını yenerek Ardahan, Kars ve Horosan’ı aştı. Ruslar Erzurum’un Aziziye tabyalarına ulaştığında ordusu kalmayan bölgede artık rahattılar. Fakat o sabah minarelerden ezandan önce Aziziye Tabyaları’nın düşman eline geçtiği, askerlerin çoğunun şehit olduğu ilan edildi. Böylece çoğu kadın ve yaşlı erkeklerden oluşan halk gece baskını yapmak üzere harekete geçti.
Nene Hatun küçük bebeğine gözyaşları içinde veda ederken: “Nâzım’ım seni bana Allah verdi, ben de seni yine O’na emanet ediyorum” dedi. Eline satırı aldığı gibi tabyalara doğru koştu. “Ey kızlar, ölüm günüdür bugün” diyor ve halkı şevklendiriyordu. Başarıyla neticelenen baskının sonunda Nene Hatun, çetelerin nefretle söküp attığı şanlı bayrağı yerden aldı, alnına götürdü ve gözlerinden yaşlar boşanırken ait olduğu yere astı.

Nene Hatun ve kahraman Anadolu insanının o sabah başlattıkları mücadele, düşman, vatan topraklarını terk edinceye kadar devam etti. İyi donanımlı düşman askerlerinden tabyalar geri alındı. Üç bin düşman askeri öldürülmüş, bin kadar şehit verilmişti.

Kaynak: Fatih Sultan Mehmet (The Conqueror)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz