Engelli Koşulların İyileştirilmesi

Ana Sayfa » Haber » Gündem » Foto Galeri » Engelli Koşulların İyileştirilmesi
Paylaş
Tarih : 21 Haziran 2014 - 12:26

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sinop İl Tarım,Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde hazırladığı bir projeyi; Yelken Kulübünde  basın mensuplarına tanıtıldı.

Yelken Kulübünde gerçekleştirilen Sinop İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde, çeşitli STK’larla birlikte düzenlenen ‘Sinop Kırsalında Engelli Bireylerin Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi Projesi’nin tanıtım toplantısı, dün basın mensupları ve proje ortaklarının katılımı ilegerçekleştirildi.

Sinop Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Asak, İl Milli Eğitim Müdürü M.Emin Akkurt, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Gündoğdu ile birlikte proje ortaklarından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı Harun Köksalan, Sinop Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Berrin Gürleyen, Sinop ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Sinop İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği temsilcilerinin katıldığı toplantıda proje ile ilgili bilgiler aktarıldı.
Gerçekleştirilen toplantıda, katılımcılara verilen bilgilerde projenin amaçları, hedefleri, faaliyetleri, ortakları ve projeden beklentiler şu şekilde aktarıldı;
PROJENİN AMACI
“Engellilerin toplumsal yaşamın tüm alanlarına katılmalarını sağlamaya, koruyucu ve önleyici hizmetleri geliştirmeye ve engellilik konusunda toplumun tüm kesimlerinde farkındalık ve duyarlılık yaratmaya yönelik ulusal çabalara, yerel düzeyde katkı sağlamaktır.”
PROJENİN HEDEFİ
“Sinop kırsalında çiftçi ailelerine mensup engelli bireylerin belirlenmesi, engelliler ve ailelerinin yaşam konforunun yükseltilmesi, bununla birlikte toplumda proje konularına dair farkındalık düzeyinin artırılmasıdır.”
PROJE FAALİYETLERİ
“Hazırlık faaliyetleri, Engellilerin belirlenmesi ve klasifikasyonu, Eğitim motive çalışmaları,Kurumlar arası işbirliği ortamlarının tesisi, Yayın, denetim ve raporlama faaliyetleri.”
PROJE ORTAKLARI
“Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sinop Spastik Çocuklar Derneği, Sinop ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Sinop İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği.”
BEKLENEN SONUÇLAR
“Sinop iline bağlı belde ve köylerde yaşayan engelliler tespit edilerek sınıflandırılacak, oluşturulan veri tabanı sayesinde ilde engellilere yönelik uygulanacak projeler için altyapı sağlanacak. Ev ziyaretleri yoluyla engelli ve ailelerinin durumunun yerinde tespiti, kişi ve aile özelinde yapılabilecek çalışmaların belirlenmesi, engelliye ve ailesine psikolojik destek verilmesi, basılı eğitim materyallerinin dağıtılması. Kitlesel eğitim faaliyetleri ve tiyatro gösterileri marifetiyle engelliliğe sebep olan durumların önlenmesi, engelliler ve ailelerinin yaşam koşullarının daha iyi hale getirilmesi ve toplumda engelli yaşamının kolaylaştırılmasına dair toplumsal farkındalık yaratılması. Günübirlik şehir turu ile engelliler arasında kaynaşma ve engellilere psikolojik destek sağlanacak. Ayrıca engelli sorunları konusunda kamuoyu gündemi oluşturulacak. Yayın faaliyetleri yoluyla engelliliğin önlenmesi, engellilere doğru bakış açısı, engelli yaşamının kolaylaştırılması ve yaşam konforlarının artırılması konularında bilinç ve farkındalık yaratılacak.”
YAPILANLAR
“Sinop iline bağlı belde ve köylerde yaşayan engelliler tespit edilerek sınıflandırıldı. Ev ziyaretleri yoluyla engelli ve ailelerinin durumunun yerinde tespiti yapılıyor. Hazırlanan anketler engelli ve engelli ailelerine yapılıyor. Broşürler dağıtılıp, Haklarıyla ilgili bilgilendirme yapılıyor. Fotoğraflar çekilip, Proje kapsamında alınan ikramlar dağıtılmaktadır.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİNOPLU SPORCU AVRUPA ŞAMPİYONU
SİNOPLU SPORCU AVRUPA ŞAMPİYONU

  Haber:Hamdi Gökçen Sinop gençlik merkezi Tekvando sporcusu,Avrupa Şampiyonu oldu. Sinoplu Taekwondo Antrenörü;Şaban Değirmenci’nin yetiştirdiği

SİNOP MHP TARİHİNDE BİR İLK
SİNOP MHP TARİHİNDE BİR İLK

Haber:Hamdi GÖKÇEN Sinop’ta 1969 yılından beri parti çalışmalarını sürdüren MHP teşkilatı, bir ilki yaşadı.  MHP,50 yıllık tarihinde

SİNOP’TA ÇIKAN 2 YANGIN KORKUTTU!
SİNOP’TA ÇIKAN 2 YANGIN KORKUTTU!

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Bu gün Sinop’ta akşam saatlerinde 2 ayrı alanda çıkan yangın,korku yarattı. Bu akşam saat:18.10 civarında biri Tersane

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz