ŞEHİTLER ÇEŞMESİNE RESTORE

Ana Sayfa » Haber » Güncel » ŞEHİTLER ÇEŞMESİNE RESTORE
Paylaş
Tarih : 11 Ağustos 2014 - 20:56

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber: Hamdi Gökçen

Sinop Belediye Başkanlığı, kent merkezinde bulunan tarihi ŞEHİTLER ÇEŞMESİNE sahip çıkarak, tarihi mekanı bugüne yakışır bir konuma getirmek için kolları sıvadı.

Şehitler Çeşmesindeki görüntü kirliliğine son vermek için Sinop Belediye Başkanlığı, çeşmeyi aslına uygun bir hale getirecek restore çalışmasına başladı.

Konuyla ilgili olarak Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül; “Kültür Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü ile müşterek çalışarak  tarihi Şehitler Çeşmesindeki restorerasyon çalışması başlattık” Dedi.

1853 yılında Rus baskınıyla batırılan Osmanlı Donanmasında şehit olan askerlerin ceplerinden çıkan paralarla yapılan şehitler çeşmesinde, aslına uygun restorasyon çalışmalarına başlandı. 1858 senesinde yaptırılan çeşme 156 yıldır Sinop’un tersane mevkisinde varlığını sürdürüyor.

Şehitlik Çeşmesindeki Osmanlıca ve Türkçe kitabe aslına uygun şekilde restore edildi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz