SİNOP’UN FETHİNİN 800. YILI KUTLANIYOR

Ana Sayfa » Haber » Güncel » SİNOP’UN FETHİNİN 800. YILI KUTLANIYOR
Paylaş
Tarih : 17 Eylül 2014 - 19:45

ülkü6

 

Araştırma – Haber: Hamdi Gökçen

3 Ekim 1214 Sinop’un fethinin 800.yılı, Sinop Valiliğince kutlanacağı açıklandı

Sinop’un Türkler’in eline geçişinin 800. Yıl dönümü bu sene Sinop Valiliği tarafından kutlanacak. Konuyla ilgili sorumuz üzerine açıklama yapan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger “Sinop’un 3 Ekim 1214’te Selçuklu Türkleri tarafından alınışının 800. yıl-dönümünü kutlayacağız.” Dedi.

SİNOP’UN SELÇUKLULARCA ELE GEÇİŞİNİN ÖYKÜSÜ

Selçuklu hükümdarı 1. İzzettin Keykavus Karadeniz’e çıkmak, bu limana ulaşmak istiyordu. Türklerin genişlemesi ve ticaretin gelişmesi için Sinop alınmalı idi. Sinop bir bakıma Karadeniz demekti.

Sinop tekfuru Aleksi güçlenmeye çalışıyor, çevrede bulunan Türklere baskı ve işkence yaptırıyordu. Sınır boylarındaki Türkler Konya’da oturan Sultana mektup yazdılar, acılarını anlattılar. Kir Aleksi’den korunmalarını istediler. Tekfur, köylerimizi, kentlerimizi tarlalarımızı yakıyor, yıkıyor, çiğnetiyor dediler.

Sultan İzzettin Keykavus başka işlerini  bıraktı, Sinop ve çevresi için incelemelere girişti. Kir Aleksi ile karşılaşmak artık kaçınılmaz hale gelmişti. Bu işi başarmak gerekiyordu.

Sultan Konya’da bir meclis topladı. Bu toplantıda Sinop durumu görüşüldü. Kalenin çok muhkem olduğu, muhasara edilmesi, içeridekilerin erzaksız bırakılması, çevre mahsulünün yok edilmesi ile alınması ya da baskın hazırlanması üzerinde duruldu. Baskın daha kolay bir başarı idi. Savaş kararı verildi.

Sinop’u almak için en önemli engel Sinop Kalesi idi. Sinop ve yörelerinin yollarını açmak, oralarda olanları öğrenmek üzere bir kısım asker yollandı. Bu işler gizli yürütülecekti.

Selçuklu hükümdarının ön planı Sinop kalesine bir baskın yapmak, içeri girmek ve kan dökülmeden Sinop’u ele geçirmekti. Başarının sırrı gizlilik idi. Kale savaşı çok zor görünüyordu. Sultan savaş emrini verdi.

İzzeddin Keykavus, dirlik (ıkta) sahibi vilayet beylerine emirler gönderdi. Savaşa katılmalarını istedi. Bu emir üzerine Malatya valisi ve komutanı emir Sipehsalar “Hüsameddin Yusuf”, Niğde (Nakiyta) valisi Zeynüddin Beşare, Konya-Ereğli (Arakliye) valisi Şucaüdinn Ahmet Bey, Simra Valisi Kaymazoğlu Bedrüddin Ebubekir, Amasya Beylerinden Mübarizüddin Behram Şah, Kayseri Valisi Celalüddin, Subaşısı Bahaaüddin Kutluca, Sivas Beyleri İmadüddin Ayas ve Sıracaüddin Ömer, Kırşehir Aksaray Beyi Zeynüddin İldeniz, Honas Beyi Esadüddin Ayas, hasılı bütün Selçuklu komutan ve beyleri Sinop üzerine yola çıktılar.

Sultan ise Konya’dan büyük bir kuvvetle geliyordu. Selçuklu ordusu illerden gelen kuvvetler, Gümüşhacıköy üzerinden Vezirköprü önlerine geldi. Daha ileri yürüyerek Kızılırmak’ı geçerek Durağan’a ulaştı. Öncüler ise İsfendiyar sıradağlarından Sinop yolunu tutmuşlardı.

Sultan Durağan’da ordusunun son hazırlığını gizlice tamamladı. Buradan kalkarak Çukurhan, Doğaçhan, Kırkgeçit, Yaykıl yolu doğrultusundan Sinop üzerine yürüdü. Öncüleri önce kaleye yaklaşarak kale ile giriş yollarını ve çevresinin bağlantısını keseceklerdi. Bu öncüler denenmiş, savaş görmüş Beyler’den birinin komutasında ve oldukça güçlü bir birlikti.

Öncü komutanı kale kapılarına yaklaştı. Kale dışında kalanların kale ile ilgileri kesildi. Çevrenin temizlenmesi ve araştırılmasına başlandı.

Bu arada iyi bir haber duyuldu. Sinop tekfuru kaleden çıkmış, 500 kişilik mahiyeti ile avlanıyormuş. Onu aramaya başladılar. Aleksi ve arkadaşları ağaçlı, sulu bir yerde oturmuşlar içki içiyorlarmış. Bunları gören öncüler hemen komutanlarına haber verdiler. Öncü komutan buraya geldi, ani bir baskın yaptı. Küçük bir çarpışmadan sonra Aleksi yakalandı ve esir alındı. Yanındakiler de hepsi birden teslim oldu. Selçuklu ordusunun öncü komutanı sonsuz bir sevinç içinde idi. Başarı beklenilenden çok dah fazla idi. olay komudan İzzettin keykavus’a iletildi. Selçuklu ordusu sevinç ve neşe içinde Sinop önlerine geldi. Tekfurun adamlarından biri kaçmış kaleye gelip tekfurun yakalandığını bildirmişti.

Sultan yakalanan Kir Aleksi’yi pençesi altına almıştı, fakat ona karşı çok iyi davrandı. Vakit geçirmeden kale kapılarının açılmasını ve Sinop’un kendisine teslim edilmesini istedi.

Tutsak edilen Kir Aleksi kale kapısı önüne getirildi. İçeriye haber yollandı. Aleksi tutsağımızdır, boş yere kan dökülmesini istemiyoruz. Direnmeyin, kalenin kapılarını açın dendi.

Bbaşka bir kaynağa göre de Aleksi kapı dışından yüksek sesle, “Direnmeyin boyun eğmezseniz beni öldürecekler. Kimin için saklıyorsunuz kaleyi!” diye avazı çıktığı kadar bağırarak yalvardı. Kale kapısını  açın beni kurtarın diyordu. Kale içinde olanlar bu yalvarışa dayanamadılar. Can mal namus emniyeti ve tekfurun hayatının korunması şartını ileri sürdüler.

Sultan kan  dökmek istemiyordu. Onların isteklerini kabul etti. Sinop kalesi kapıları açıldı, anahtarı Sultan Alaaddin Keykavus’a teslim edildi. ertesi gün Hicri 611-M:1214 yılının cemaziyelevveli’nin 26. Cumartesi (3 Ekim 1214)günü Sinop ilk kez Selçukluların eline geçti.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI