ATAMALAR İKTİDARA YAKIN OLANLARA

Ana Sayfa » Haber » Güncel » ATAMALAR İKTİDARA YAKIN OLANLARA
Paylaş
Tarih : 27 Ağustos 2014 - 19:17

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber: Hamdi Gökçen

Öğretmen atamalarının iktidara verildiğini iddia eden MHP il başkanı Ali Çakır, parti binasında bir basın toplantısı düzenleyerek iktidarın öğretmenler arasında kadrolaşmaya gittiğini söyledi.

İl başkanı Ali Çakır, MHP Sinop İl Yönetim Kurulu üyeleri; Cemalettin Bal, Ayhan Taş, İlknur Bektaş, Kenan Aslan, Yavuz Gencer, Muzaffer Çakır, Emre Yıldız, Erdal Alkan ve Bayram Çelik ile birlikte düzenlediği basın toplantısında şu açıklamayı yaptı

“İleri demokrasi, adalet ve hukukun üstünlüğü gibi kavramları 12 yılda sakız gibi çiğneyerek kirleten ve çürüten AKP; bilhassa 2007 yılından sonra gerçek niyet ve yüzünü göstermiştir. Bu tarihten itibaren devlet kademelerinde kadroların hakça, eşit ve adil bir şekilde paylaşılması, emanetin eline verilmesi gibi kriterler tamamen rafa kaldırılarak kadrolaşma ve kamu kesimini partinin emrine verme ameliyesine hız verilmiştir.

Müdürlükte dört yıllık görev süresini dolduran okul ve kurum yöneticileri 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmuş, yapılan değerlendirmede 75 puan ve üzerinde puan alanların görevlendirmeleri uzatılmıştır. Bu puanın altında kalanların ise yöneticilik görevi sona erdirilmiştir.

Artık devlet memuriyetinde “yandaş performans kriterleri” geçerlidir. 

Farklı dünya görüşüne, farklı inanç ve ideolojilere sahip insanlara göz açtırılmamaktadır.  Bu durum; hem dürüstlük, hakkaniyet ve doğruluk gibi insanı insan yapan değerlerin ve toplum ahlakının aşınmasına hem de devlet hayatının zarar görmesine yol açmaktadır. Ayrıca biat kültürü hür iradeyi, yaratıcılığı ve çalışkanlığı ortadan kaldırmakta, kamu kesimini “evet efendimciler” güruhuna dönüştürmektedir. . İktidarda Allah korkusu kalmamıştır

Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse il ve ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da- şayet yandaş ise- İl ve ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.

Herkes takdir eder ki; bir ilçe milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir.

Üstelik 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmıştır?

Milliyetçi Hareket Partisi Sinop İl Başkanlığı olarak çok açık söylüyoruz ki; Sinop Milli Eğitimdeki değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür.

Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapılmaktadır. Eğitimin her kademesinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir.. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okulların bir kısmı emir kulları tarafından yönetilecek, Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir.

MEB Yasası zaten kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır

Bu kadar insanın hakkı gasp ediliyorsa, emekleri bir kalemde yok sayılıyorsa, Mahkemeler buna seyirci kalmamalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi Sinop İl Başkanlığı olarak diyoruz ki Okulların açılmasına çok kısa bir süre kalmasına rağmen yapılan bu haksız uygulamalar eğitim ve öğretimi de olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Eğitim çalışanlarının huzur iklimini yok eden, dinamitleyen bu uygulama ile hak adalet gibi değerler tamamen ayaklar altına alınmıştır.  İlimizde olduğu gibi ülkemiz genelinde binlerce okul ve kurum yöneticisi mağdur edilmiştir.

20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bilinmelidir ki bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır. Haktan, adaletten, din ve imandan söz ederek insanlara zulmedenlerin ahı mutlaka onu işleyenlerden çıkacak, kimsenin yaptığı kötülük yanına kâr kalmayacaktır, AKP iktidarının sonunu getirecektir

MHP olarak milletimize söz veriyoruz. Bütün bu icraatın yeni dönemde takipçisi olacağız. AKP iktidarının milletimize reva gördüklerinin hesabını zamanı geldiğinde bir bir soracağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz