SİNOP’UN İLK GAZETECİSİ

Ana Sayfa » Haber » Gündem » SİNOP’UN İLK GAZETECİSİ
Paylaş
Tarih : 29 Ağustos 2014 - 21:19

DSCI0061

ÖZEL HABER: HAMDİ GÖKÇEN

Sinop’un tespit edilen ilk gazetecisi Ali Demirel, mesleğinin 70.yıl dönümünü gazete okuyarak geçirdi. 1944 yılında 16 yaşında Sinop Gazetesinde gazeteciliğe başlayan Demirel, bu gün anılarını yâd ederek, yaşamını sürdürüyor.

Sinop’un ilk gazetecisi Ali Demirel, 1922 yılında yayına başlayan, SİNOP GAZETE Sİ’nde 1944 de başlayarak 2 yıl “meslek öğrenmek için” ücretsiz çalıştığını beyan etti. Bugün 86 yaşına ulaşan Ali Demirel, yine günlük gazeteleri takip ediyor, gazete yazılarını halen okuyor.

Sinop’un ilk gazetecisi Ali Demirel,1928 yılında Sinop’ta doğduğunu; Ortaokulu bitirdikten sonra, Sinop Gazetesinde hem dizgici hem de muhabir olarak çalıştığını, mesleği öğrendikten 2 yıl sonra,1946 yılında kadrolu ve ücretli olarak muhabirliğe devam ettiğini, 1948–1951 yılları arasında askerliğini bitirdikten sonra da, tekrar muhabirliğe devam ettiğini belirtti. Ali Demirel; daha sonra şunları söyledi. “SİNOP GAZETESİ Özel İdare tarafından çıkarılan bir gazete idi. Benim dönemimde haftada bir çıkardığımız gazetenin her sayısından 3–4 tane arşiv olarak ayırıyordum. Bu arşivi cilt haline getirmiştim. Emekli olduktan sonra ise, maalesef tüm gazetelerin kaybolduğunu, hatta Giresun SEKA’dan gelen bir kamyona verildiğini duydum ve çok üzüldüm. Kendi hazırladığım babamın ölüm ilanını aradım. Ancak, aradığım ilanı bulamadım.

Muhabirliğimin en ilginç olayı, 13 Şubat 1956 da Gerze yangınında yaşandı. Ogün Gerze’ye görevli gönderildim. Hamamda yanmış 9 kişilik aileyi gördüm. Resim çekemedim. Çünkü o yıllar fotoğraf makinesi yoktu; ama, gazetede resimli haber yine ilk kez benimle başladı. O yıllar resimli haber için, Samsun’a gidilir; resimler tab oluyordu. Acil durumlarda resim için bir kişi görevli olarak Samsun’a gidip gelirdi.Yani resmi veriyor; klişeyi Samsun’da yaptırıyorduk. Sinop’ta yapabilen yoktu. Daha sonra 1967 ve 1973 Valilik yıllılarını hazırladık. Bunlara büyük emek harcadık. Yıllıkların hazırlanmasında çoğu haber ve yazıları ben hazırladım. Araştırmalar bana aitti.” Diye konuştu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz