SİNOPTA İLK İTFAİYE TEŞKİLTI

Ana Sayfa » Haber » Gündem » SİNOPTA İLK İTFAİYE TEŞKİLTI
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2014 - 14:53

ali ökten resmi giysi

Araştırma:Hamdi Gökçen

Sinop’ta 1936 senesine kadar bir itfaiye teşkilatı bulunmamaktaydı. Bir yıl evvel 1935 senesinde çok büyük yangın meydana gelmiş,Varoş Mahallesinin yarısı telef olmuştu.

Artık çok elzem idi ve 1936 senesinde Belediye Başkanı Abdullah Batur, konuyu Belediye Meclisine getirerek görüşülür. Yapılan oturumda Sinop’ta bir İtfaiye Teşkilatı kurulması kararı alınır. Meclis üyelerinden bir heyet, konuyu görüşmek üzere Samsun’a  gönderilir,heyet Samsun’da İtfaiye Müdürlüğüne giderek kararın hayata geçirilmesi için girişimde bulunurlar.

Bu çalışmalar, Samsun itfaiye Müdürlüğünde Müdür yardımcısı olan Ali Ökten’e de anlatılır ve kendisinin Sinop’ta İtfaiye Teşkilatını kurması teklif edilir. Ali Ökten,36 yaşındadır olaya sıcak bakar ve yapılan teklifi kabul ederek, Sinop’a ilk itfaiyeyi kurmak üzere gelir.

Bomboş bir kent vardır ortada 1935 büyük yangınından çıkan Sinop,adeta ölü bir kent görünümündedir. Meydan-eteği denilen yerde,Şehitliğin karşısına bir mekan yapmak üzere çalışmalar başlatılır. Alt kat,itfaiye hizmetine,üst kat ise,lojman olarak planlanır ve kısa sürede inşaat tamamlanır.Ailenin diğer fertleri de yeni lojmana yerleştirmek üzere Samsun’dan getirilir.

Bu şekilde 1936 senesinde Sinop’ta ilk itfaiye teşkilatı;İtfaiyeci Ali Efendi (Ali Ökten) (Artvin:1900-Sinop:1957)tarafından kurulmuş olur.

Halen Sinop İTFAİYESİ o sene kurulan itfaiye teşkilatı üzerinde hizmete devam etmektedir.

Not:bu haber: 25 Eylül-1 Ekim” İtfaiye Haftası” nedeniyle hazırlanmıştır.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI