SİNOPTA İLK İTFAİYE TEŞKİLTI

Ana Sayfa » Haber » Gündem » SİNOPTA İLK İTFAİYE TEŞKİLTI
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2014 - 14:53

ali ökten resmi giysi

Araştırma:Hamdi Gökçen

Sinop’ta 1936 senesine kadar bir itfaiye teşkilatı bulunmamaktaydı. Bir yıl evvel 1935 senesinde çok büyük yangın meydana gelmiş,Varoş Mahallesinin yarısı telef olmuştu.

Artık çok elzem idi ve 1936 senesinde Belediye Başkanı Abdullah Batur, konuyu Belediye Meclisine getirerek görüşülür. Yapılan oturumda Sinop’ta bir İtfaiye Teşkilatı kurulması kararı alınır. Meclis üyelerinden bir heyet, konuyu görüşmek üzere Samsun’a  gönderilir,heyet Samsun’da İtfaiye Müdürlüğüne giderek kararın hayata geçirilmesi için girişimde bulunurlar.

Bu çalışmalar, Samsun itfaiye Müdürlüğünde Müdür yardımcısı olan Ali Ökten’e de anlatılır ve kendisinin Sinop’ta İtfaiye Teşkilatını kurması teklif edilir. Ali Ökten,36 yaşındadır olaya sıcak bakar ve yapılan teklifi kabul ederek, Sinop’a ilk itfaiyeyi kurmak üzere gelir.

Bomboş bir kent vardır ortada 1935 büyük yangınından çıkan Sinop,adeta ölü bir kent görünümündedir. Meydan-eteği denilen yerde,Şehitliğin karşısına bir mekan yapmak üzere çalışmalar başlatılır. Alt kat,itfaiye hizmetine,üst kat ise,lojman olarak planlanır ve kısa sürede inşaat tamamlanır.Ailenin diğer fertleri de yeni lojmana yerleştirmek üzere Samsun’dan getirilir.

Bu şekilde 1936 senesinde Sinop’ta ilk itfaiye teşkilatı;İtfaiyeci Ali Efendi (Ali Ökten) (Artvin:1900-Sinop:1957)tarafından kurulmuş olur.

Halen Sinop İTFAİYESİ o sene kurulan itfaiye teşkilatı üzerinde hizmete devam etmektedir.

Not:bu haber: 25 Eylül-1 Ekim” İtfaiye Haftası” nedeniyle hazırlanmıştır.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Turgut Birincioğlu Vefat Etti
Turgut Birincioğlu Vefat Etti

  Foto:Halit Gümüş Haber:HAMDİ GÖKÇEN Yaklaşık 1 aydır Sinop Atatürk Devlet Hastahanesi yoğum bakım ünitesinde  tedavi gören Turgut

SİNOP KIZILAY’A ATAMA
SİNOP KIZILAY’A ATAMA

    Haber:HAMDİ GÖKÇEN Sinop Kızılay’ında beklenmedik gelişme,seçime bir kaç ay kala,kuruma yeni atama yapıldı Yetkililerden

CHP’de Eyilim Belirlendi
CHP’de Eyilim Belirlendi

    Sinop’ta bugün(02.Aralık.2018) Pazar günü yapılan parti içi eyilim oylaması yapıldı. Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI