GAZİ M.KÖROĞLU ÇANAKKALE’DE

Ana Sayfa » Genel » GAZİ M.KÖROĞLU ÇANAKKALE’DE
Paylaş
Tarih : 10 Ekim 2014 - 22:18

10373802_769966963064086_2441679277952077188_n

Haber: Hamdi Gökçen

Devlet, 81 ilden  davet ettiği Gazilerle “Gaziler Gününü” Çanakkale’de kutladı.

Sinoplu Gazi Mehmet Köroğlu, Sinop’tan davet edilerek,Devlet  Töreninde yerini aldı.

Çanakkale’de düzenlenen Gaziler Günü etkinliği, ülkedeki 81 ilden gelen yaklaşık 300 Gaziyi buluşturdu.
Gaziler Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında  düzenlenen törene Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, askerler, öğrenciler ve Muharip Gaziler katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunummu ve saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu.

1150348_769966829730766_9050056598856850574_n

“İl Müdürlüğünün daveti ile kafilemiz Ankara Aşti’de buluştuktan sonra,4 gün süren gezimiz başladı. Çanakkale, Truva, Aynalı Çarşı, Deniz Müzesi ve tarihi mekanların yanında, Efes’i de görme imkanımız oldu” diyen Sinop’lu Gazi Mehmet Köroğlu, Çanakkale izlenimlerini için şunları kaydetti:

“19 Eylül Gaziler Günü Münasebetiyle, Çanakkale Şehitliği duygu dolu anlara sahne oldu. Çünkü Türkiye’nin her tarafından Çanakkale’ye gelen Gazilerimizle tanıştık ve Çanakkale Valiliği tarafından Gaziler Günü kutlaması yapıldı. Çok kalabalıktı. Benim için çok değerli ve unutulmaz bir gündü.

Öncellikle O büyük günün yaşandığı anları 3 boyutlu ekranda izleme fırsatı buldum. Seyit Onbaşının dillere  destan kahramanlıklarını, askerlerimizin aç ve susuz kalıp yine de milli mücadele ruhundan  vazgeçmediklerini,  geri dönmeyeceklerini bile bile ŞEHİT düşen atalarımızın vatanları için neler çektiklerini düşünmeden edemeyiz. 276 kg top mermisini sırtına alan Seyit Onbaşı heykelini gördüğümde çok duygulandım. İnsan, genç  yaşlarında vatan için canlarını hiçe sayan insanları hatırladığı zaman bambaşka  bir duyguya sahip oluyor. Burası babanın oğuldan, oğulun babadan haberdar olmadan savaştığı ve şehit düştüğü yerdir!Çanakkal, her karış toprağın altında Bir şehitin  yattığı yerdir.

Sizlere çok etkisinde kaldığım olayları anlatmak isterim. Rehberin anlattığı 2 öykü beni dikkate sevk etti:

Çiftçi tarlayı sürerken bir matara bulur ve matarayı alır. Akşam eve getirir ve hanımına der ki,” bu matarayı  evimizin en iyi köşesine as”der. Hanımı da” kim bilir hangi askerin su matarası” der ve evin En iyi köşesine asar. Akşam olunca yatarlar ve çiftçi gece rüya görür. Rüyasında  asker ağlar ve der ki; “Amca neden benim mataramı aldın? Bu gece namazımı kılamadım.” Çiftçi bir korkuyla uyanır, hemen hanımına gördüğü rüyayı anlatır. O da der ki, “E herif, demek ki mataranın bir sahibi varmış. Sabahın olmasını gözler. Ortalık ışır ışımaz gider matarayı aldığı yere bırakır. Akşam çiftçi yattığında bir rüya daha görür ve asker der ki; “Amca Allah senden razı olsun. Bu gece namazımı kıldım mataramla su aldığım için.” Çiftçi gördüğü  rüyadan sonra rahatlar.

 

10690175_769967783064004_2420409089766266945_n

 

Sıhhiye çadırına yaralı asker götürürler. Doktor iyileşme umudu olmayanlarla zaman harcamaz. Yarası hafif olanlarınla ilgilenir. Bir asker getirirler. İyileşme ümidi yok. Ölmek üzere. Doktor onu tanımamıştır ama yaralı ona bakıp, baba der. Bakar ki kendi oğlu. “Bunu ağaçların altına götürün der.” Askerler hemen onu da  diğerlerinin yanına götürürler. Doktor gönderin der ama aklı oğlunda kalmıştır. Mesaisi bitip nöbeti devrettikten sonra koşarak  oğluna bakmaya gider ancak biricik oğlu çoktan şehit olmuştur.

 

İmkanı olan herkese burayı görmesini tavsiye ederim. Çanakkale anlatılmaz. Ancak gidip  gezmek, yerinde bizzat yaşamak lazım. Her yerde o kadar çok çukur var ki,  top mermisinin ddüştüğü yerlerde halen izleri duruyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Anadolu insanlarının savaştığı yerdir Çanakkale.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI