SİNOP MEZARLIĞINDA BİR AMERİKALI

Ana Sayfa » Haber » Gündem » SİNOP MEZARLIĞINDA BİR AMERİKALI
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2014 - 16:10

sinop sevdası

Özel Haber:Hamdi Gökçen

Sinop Cukurbağ Mezarlığında bir bakarsnız ki gözünüze ilginç bir mezar ilişir.Bunun neden ne zaman ve hangi sebeple buraya defnedildiği? zihninizde sorgularsınız!

Sinop USA Radarında teknik Müdür ve daha sonra da baş müdür olarak görev yapar.Sinoplular onu çok sever hatta bir gün grev vardır ve hiçbir Amerikalı Sinop’a inemez!  OGBORN,bunun dışındadır o istediği gibi Kente iner alışveriş yapar,hasılı çok sevilen bir idarecidir.

Sinoplu bu sevgisini 1986 yılında ölümünde de göstermiş, Cukurbağ Mezarlığına gömülmesini   desteklemiş hem de tüm Sinoplu cenazesine katılarak sevgisini belirtmiştir.

California’da 1915 yılında doğan JAMES MAX OGBORN,Elektrik ve makina Bölümü olmak üzere 2 Üniversite mezunu bir Amerikalı. Kore Savaşlarına Subay olarak katılır ve savaş sonrası ABD kendisi Gazilik Belgesiyle  ödüllendirir.

Türkiye’ye ilk gelişi;Türk-Amerikan Hükumetinin yap-işlet devret çerçevesinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının ilk yüksek Fırını olan Ayşe’nin Teknik Mühendisi olarak görev alan OGBORN,burada Ceni ile tanışıp evlenirler.Fırının tesliminden sonra,Sinop Amerikan Radarında Teknik müdür olarak görev alarak Sinop’a yerleşir.

Sinop’u çok seven JAMES  MAX OGBORN,1986 yılında ölümün kadar burada yaşar. Müslümanlığı kabul eden OGBOR’ı Sinop’lu ölümünde de bırakmaz ve Sinop’un bağrı Cukurbağ Mezarlığına ebedi istirahatgaha yerleştirir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI