Sinoplu Saltuk Gazi Torunudur

Ana Sayfa » Haber » Gündem » Sinoplu Saltuk Gazi Torunudur
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2014 - 17:28

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber:Hamdi Gökçen

“Saltık Gazi” adlı kitabın yazarı Prof. Necati Demir “Sinop’ta yaşayanların büyük bir bölümünün, Saltuk Gazi ve onun gaza arkadaşlarının torunlarıdır.”Dedi. Prof Demir” Saltık Gazi Destanının, bütün dünyayı ilgilen dirmektedir.” Diye konuştu.

Sinoplu hemşehrilerimizle birlikte Saltık Gazi eserini; Almanca, İngilizce ve Fransızcaya çevirip, bu ülkelerde yayımlayacağız. Diyen Necati Demir daha sonra şunları söyledi:

” Saltık Gazi Destanı, bahsedilen ülkelerin vatandaşlarını da ilgilendirmektedir. Eser; bu ülkelerde yayımlandıktan sonra, bir anda bütün dünyanın gözü Sinop’a çevrilecektir.

Ancak biz gördük ki Sinop’ta Saltık Gazi Destanını ve Saltık Gazi’yi ne  bir duyan var; ne de konu hakkında bilgisi bulunan vardı. Bu durum bu gün değişti. Bir an önce Saltık Gazi Destanını bütün Sinop’lular okumalı, yeteri kadar bilgi sahibi olmalıdır. Sinop’un bir cadde veya mahallesine, Saltık Gazi adı verilmelidir.

Türklerin 3 kıtaya hâkim olma hayali ve Osmanlı Devleti’nin temelinin atıldığı, Saltık Gazi’nin üç kıtaya Tanrı’nın adaletini götürdüğü, Saltık Gazi’nin yaşadığı Destanlar Başkenti Sinop’tur.

Sinop, Türk tarihinde çok önemli bir şehirdir. Sinoplular bu bakımdan çok şanslıdır. Bir bilim adamı olarak; 20 yılımı verdiğim Saltık Gazi Destanı’nı asıl sahipleri, Sinoplulara teslim ediyorum. Ben emanetçiyim. Emanetin asıl sahibi Sinoplu hemşerilerimdir.

Dünya bu eseri okundukça, herkes Sinop’u merak edecek. Dünyanın gözü Sinop’ta olacak. Üç kıta Sinop’u görüp; daha iyi tanımak isteyecek. Sinoplu hemşerilerimiz, misafir ağırlamaktan başını kaldıramayacak.” Dedi.

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİNOPLU SPORCU AVRUPA ŞAMPİYONU
SİNOPLU SPORCU AVRUPA ŞAMPİYONU

  Haber:Hamdi Gökçen Sinop gençlik merkezi Tekvando sporcusu,Avrupa Şampiyonu oldu. Sinoplu Taekwondo Antrenörü;Şaban Değirmenci’nin yetiştirdiği

SİNOP MHP TARİHİNDE BİR İLK
SİNOP MHP TARİHİNDE BİR İLK

Haber:Hamdi GÖKÇEN Sinop’ta 1969 yılından beri parti çalışmalarını sürdüren MHP teşkilatı, bir ilki yaşadı.  MHP,50 yıllık tarihinde

SİNOP’TA ÇIKAN 2 YANGIN KORKUTTU!
SİNOP’TA ÇIKAN 2 YANGIN KORKUTTU!

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Bu gün Sinop’ta akşam saatlerinde 2 ayrı alanda çıkan yangın,korku yarattı. Bu akşam saat:18.10 civarında biri Tersane

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz