Sinoplu Saltuk Gazi Torunudur

Ana Sayfa » Haber » Gündem » Sinoplu Saltuk Gazi Torunudur
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2014 - 17:28

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber:Hamdi Gökçen

“Saltık Gazi” adlı kitabın yazarı Prof. Necati Demir “Sinop’ta yaşayanların büyük bir bölümünün, Saltuk Gazi ve onun gaza arkadaşlarının torunlarıdır.”Dedi. Prof Demir” Saltık Gazi Destanının, bütün dünyayı ilgilen dirmektedir.” Diye konuştu.

Sinoplu hemşehrilerimizle birlikte Saltık Gazi eserini; Almanca, İngilizce ve Fransızcaya çevirip, bu ülkelerde yayımlayacağız. Diyen Necati Demir daha sonra şunları söyledi:

” Saltık Gazi Destanı, bahsedilen ülkelerin vatandaşlarını da ilgilendirmektedir. Eser; bu ülkelerde yayımlandıktan sonra, bir anda bütün dünyanın gözü Sinop’a çevrilecektir.

Ancak biz gördük ki Sinop’ta Saltık Gazi Destanını ve Saltık Gazi’yi ne  bir duyan var; ne de konu hakkında bilgisi bulunan vardı. Bu durum bu gün değişti. Bir an önce Saltık Gazi Destanını bütün Sinop’lular okumalı, yeteri kadar bilgi sahibi olmalıdır. Sinop’un bir cadde veya mahallesine, Saltık Gazi adı verilmelidir.

Türklerin 3 kıtaya hâkim olma hayali ve Osmanlı Devleti’nin temelinin atıldığı, Saltık Gazi’nin üç kıtaya Tanrı’nın adaletini götürdüğü, Saltık Gazi’nin yaşadığı Destanlar Başkenti Sinop’tur.

Sinop, Türk tarihinde çok önemli bir şehirdir. Sinoplular bu bakımdan çok şanslıdır. Bir bilim adamı olarak; 20 yılımı verdiğim Saltık Gazi Destanı’nı asıl sahipleri, Sinoplulara teslim ediyorum. Ben emanetçiyim. Emanetin asıl sahibi Sinoplu hemşerilerimdir.

Dünya bu eseri okundukça, herkes Sinop’u merak edecek. Dünyanın gözü Sinop’ta olacak. Üç kıta Sinop’u görüp; daha iyi tanımak isteyecek. Sinoplu hemşerilerimiz, misafir ağırlamaktan başını kaldıramayacak.” Dedi.

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI