RUS DONANMASININ SİNOP BASKINI

Ana Sayfa » Haber » Turizm » RUS DONANMASININ SİNOP BASKINI
Paylaş
Tarih : 27 Kasım 2014 - 20:35

sinop topçu bir.1854

DERLEYEN:HAMDİ GÖKÇEN  FOTO:ÖZGÜR ÖZASALAN

30 Kasım 1853 Sinop Limanında Rus filosunun Türk gemilerini top atışlarıyla denizin dibine yollaması ve kıyıları da topa tuttuktan sonra; Sinopu da top atışına tutmuşlardı.Sinop’taki Tabyalar ise top mezilinin kısa olması nedeniyle etkili olamamış,Rus top atışıylayla isabet alıp,saf-dışı kalmışlardı.

Rus gemileri 2500 Müslüman evin bulunduğu Mahalleye top atışlarıyla büyük darbe vermişti.Runların yaşadığı Mahallede ise zarar çok az idi.

Sinop Mahalli Meclisinin hazırladığı mazbataya şunlar kaytedilmişti:“Rus gemilerinin top atışlarına karşılık veren tabyalar,topların kısalığı ve menzilinin kısa olmasından bir fayda temin edilemedi.Neticede  Müslümanlardan 5 kişi Şehit olurken;Hırıstiyanlardan da 16 kişi ölmüştür.Ölen Müslümanların az olmasında Rus bombasına dayanamayan ahalinin kent dışına çıkmış olması önemli  amildir. Nitekim iç kalede çıkan yangını söndürecek kimse kalmadığından Rus gemilerinden şehre atılan yağlı paçavra ve topların tesiri ile yangın sür’atle şehre yayılmıştır.

Bu yangında; 7 Mescid,2 Mektep,Müslümanlara ait 247 ev,170 Dükkana karşılık; 50 Hırıstiyan Dükkanı ve 40-50 ev yanmıştır.

Sinop Kaymakamı Hüseyin Paşa, Rusların limanı ablukasından evvel ağırlıkları bağlamış ve şehri terke hazırlanmış,Rus gemileri limana girerken maiyetiyle Sinop’tan ayrılmıştı.Halk da kendisine uyarak şehri  acilen boşaltmıştı.Şehirden ayrılan halk,ziynet eşyalarını havuz ve kuyulara saklamayı ihmal etmemişti.Çevreye dağılan halkın kentten ayrılması sebebiyle çıkan yangını söndürecek kimse kalmamıştı.Muharebenin devam ettiği sırada Rus gemisinden atılan bir merminin Avusturya Konsolosluğu bahçesinde bir hizmetliye isabetiyle ikiye bölünerek ölmüştü.

Kaynak: Besim Özcan -Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı (Bitirme Tezi)

Rus Donanmasının Sinop Baskını (30 Kasım 1853)

Tez Yöneticisi: Prof Dr.Enver Konukçu

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Birlikte ve Özverili Çalışma
Birlikte ve Özverili Çalışma

Sinop BELEDİYE BAŞKAN adayı, Meclis üyesi adayı Cumhur ittifakı Snop Belediye Başkan adayı Ali ÇÖPÇÜ,Belediye Meclis üyesi adayı HASAN DEMİR

BAKAN EROĞLU SÖZ VERDİ
BAKAN EROĞLU SÖZ VERDİ

Haber:Hamdi Gökçen Toplu açılışlarda bulunmak üzere Sinop’a gelen Prof. Dr. Veysel Eroğlu,Sinop için önemli bir merkez olan AKGÖL’ü “tabiat

Aşıklar Caddesinde Resim Sergisi
Aşıklar Caddesinde Resim Sergisi

Haber:Ümit Can Gökçen Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop İMKB Şehit Ertan Yılmaztürk Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri gerçekleştirdikleri sergi ile,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz