BU TORBA HUKUKA AYKIRI!

Ana Sayfa » Genel » BU TORBA HUKUKA AYKIRI!
Paylaş
Tarih : 01 Aralık 2014 - 20:34

torba

Boyabat Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısı Meclis Üyelerine gönderildi.Söz konusu gündemi değerlendiren Boyabat MHP İlçe Başkanı Ali Şahin, gündemin hukuka aykırı olduğunu iddia etti. Başkan Şahin,daha sonra şunları ifade etti.

“Aşağıda Boyabat Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantı gündemini görüyorsunuz! Bu; imar konuları şeklindeki “TORBA GÜNDEM MADDESİ” içinde ne var? Böyle bir gündemle toplanmak denetimden ve şeffaflıktan kaçmak demektir. Belediye Meclis üyelerinin toplantıda görüşülecek imar konularının neler olduğunu bilmek meclis üyeliği sıfatıyla en tabi haklarıdır.

Gündemin 3 gün önce bildirilmesi ve halka ilan edilmesi gerektiği meclis çalışma yönetmeliğinin emredici bir hükmüdür. Böyle bir gündem maddesi ile yönetmeliğin hükmü yerine getirilmiş olmaz. vatandaşların imar konularındaki taleplerinin ya da belediye imar müdürlüğü önerilerinin hangi toplantıda görüşüleceği, gündeme alınıp alınmadığı nasıl denetlenecektir? Bu uygulama çok su kaldırır. Meclis üyelerine tavsiyem son derece dikkatli olmalarıdır. Bildiğim kadarıyla meclis toplantılarının kayda alınması için bir meclis kararı yok. onun için eğer toplantılarda kayıt yapılıyor ise herhangi bir uyuşmazlık çıkması durumunda bunların yok edilmesi kolayca mümkündür.

Meclis kararı olmadan yapılacak kayıtlar hukuken bir delil değeri de taşımayacaktır. İmar konuları gündem maddesinde hangi imar konularının görüşüldüğünün meclis üyeleri bizzat kendileri not almalıdırlar. tutanaklara sonradan bir takım ilavelerin yapılması kolayca mümkündür. En azından Boyabat belediyesinde geçmişte böyle uygulamaların yapıldığı kamuoyunda bir şayia halinde öteden beri konuşulmaktadır. Bir hukukçu olarak belediye yetkililerine bu  uygulamadan vazgeçmelerini, meclis üyelerine de kendi notlarını almalarını tavsiye ederim.

Şöylemiş olalım ki sonradan demedin denilmesin! Velhasıl, içinde ne olduğu belirsiz bir torba gündemle toplanılması hukuka aykırıdır vesselam”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz