BU TORBA HUKUKA AYKIRI!

Ana Sayfa » Genel » BU TORBA HUKUKA AYKIRI!
Paylaş
Tarih : 01 Aralık 2014 - 20:34

torba

Boyabat Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısı Meclis Üyelerine gönderildi.Söz konusu gündemi değerlendiren Boyabat MHP İlçe Başkanı Ali Şahin, gündemin hukuka aykırı olduğunu iddia etti. Başkan Şahin,daha sonra şunları ifade etti.

“Aşağıda Boyabat Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantı gündemini görüyorsunuz! Bu; imar konuları şeklindeki “TORBA GÜNDEM MADDESİ” içinde ne var? Böyle bir gündemle toplanmak denetimden ve şeffaflıktan kaçmak demektir. Belediye Meclis üyelerinin toplantıda görüşülecek imar konularının neler olduğunu bilmek meclis üyeliği sıfatıyla en tabi haklarıdır.

Gündemin 3 gün önce bildirilmesi ve halka ilan edilmesi gerektiği meclis çalışma yönetmeliğinin emredici bir hükmüdür. Böyle bir gündem maddesi ile yönetmeliğin hükmü yerine getirilmiş olmaz. vatandaşların imar konularındaki taleplerinin ya da belediye imar müdürlüğü önerilerinin hangi toplantıda görüşüleceği, gündeme alınıp alınmadığı nasıl denetlenecektir? Bu uygulama çok su kaldırır. Meclis üyelerine tavsiyem son derece dikkatli olmalarıdır. Bildiğim kadarıyla meclis toplantılarının kayda alınması için bir meclis kararı yok. onun için eğer toplantılarda kayıt yapılıyor ise herhangi bir uyuşmazlık çıkması durumunda bunların yok edilmesi kolayca mümkündür.

Meclis kararı olmadan yapılacak kayıtlar hukuken bir delil değeri de taşımayacaktır. İmar konuları gündem maddesinde hangi imar konularının görüşüldüğünün meclis üyeleri bizzat kendileri not almalıdırlar. tutanaklara sonradan bir takım ilavelerin yapılması kolayca mümkündür. En azından Boyabat belediyesinde geçmişte böyle uygulamaların yapıldığı kamuoyunda bir şayia halinde öteden beri konuşulmaktadır. Bir hukukçu olarak belediye yetkililerine bu  uygulamadan vazgeçmelerini, meclis üyelerine de kendi notlarını almalarını tavsiye ederim.

Şöylemiş olalım ki sonradan demedin denilmesin! Velhasıl, içinde ne olduğu belirsiz bir torba gündemle toplanılması hukuka aykırıdır vesselam”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Turgut Birincioğlu Vefat Etti
Turgut Birincioğlu Vefat Etti

  Foto:Halit Gümüş Haber:HAMDİ GÖKÇEN Yaklaşık 1 aydır Sinop Atatürk Devlet Hastahanesi yoğum bakım ünitesinde  tedavi gören Turgut

CHP’de Eyilim Belirlendi
CHP’de Eyilim Belirlendi

    Sinop’ta bugün(02.Aralık.2018) Pazar günü yapılan parti içi eyilim oylaması yapıldı. Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI