SİNOP ETNOĞRAFYA MÜZESİ

Ana Sayfa » Genel » SİNOP ETNOĞRAFYA MÜZESİ
Paylaş
Tarih : 02 Aralık 2014 - 23:01

Kavizade-fatma torun     

Araştırma:Hamdi Gökçen

Asıl adı KAVİZADE KONAĞI olan Kültür Varlığı, diğer adıyla Etnografya Müzesi hakkında arkeolog Fatma Göletlioğlu,şunları ifade etti.

“Sinop’taki Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan müzemiz, 1890’de Kırım Türklerinden Kavizade kızı Rukiye Hanım ile başlamaktadır. Konak, önce Rukiye Hanımın oğulları arasında paylaştırılmış sonra, hisselerin bir bölümü torunlarından; Ziya Özcanoğlu ile Fatma Hanımın eşi, Aslan Torun tarafından satın alınmıştır. 1979 yılında Kültür Bakanlığı varislerden satın alarak kamulaştırılan Konak,1996 yılında Ankara Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünce restore edilmiştir.

Malzemesi büyük ölçüde ahşap olan konak,3 katlı olup, sivil Türk mimari özelliğini taşır. Zemin kat kesme taştandır. 2.kat ahşap, çatı arası tuğla dolgudur. 1. ci ve 2.ci katlar bindirme tekniği ile yapılmıştır. Güney cephesinde yer alan çift kanatlı ve sade ana giriş kapısını cümle kapısı iki yanında eli böğründeki çıkma ile taşırılmış, bindirme kat biçimindedir.

Kavizade-fatma torun

Konağın son varisi Kavizade kızı Fatma Hanım

Kavimlerin veya toplumun töre ve alışkanlıklarını ruh ve madde kültürlerini ve bunların niteliklerini inceleyip anlatan konağın, etnografya müzesine dönüşmesi sonrası çift kanatlı kapısından girecek olursak; kesme taştan olan bu katın da bu gün özel mekânlarda ya  da evimizin bir köşesinde yapabileceğimiz bir şark köşesi ve resim galerisi olarak kullandığımız mekân aslında, ahır olarak kullandığımız kısım bulunmaktadır. Buradan konağın üst katlarına çifte merdivenle çıkılmaktadır. Merdiven başlarında bu gün idari biro olarak kullandığımız sağlı sollu iki oda bulunmaktadır, bu odalar önceleri mutfak olarak kullanılmıştır.

Ahşap olan ikinci kata çıkış ise, tek ve geniş olan bir merdivenle sağlanmış olup, merdivenleri çıktığınızda karşınıza mükemmel bir şekilde restore edilen kalem işçiliği ile karşılaşıyorsunuz. Bu işçilik, edimekari tekniği dediğimiz, kalem işçiliğiyle bezelidir. Bu katta simetrik 4 ana oda mevcut olup, ana odalar arasında küçük odalar bulunmaktadır. Merdivenin tam karşısında ise, mekânın daha geniş görülmesine neden olan, EYVAN bulunmaktadır.

Müzenin bu katı klasik müze tarzında olup, eserler vitrinler içerisinde sergilenmektedir.

Her odada farklı eserler yer almakta olup, yöremize ait orijinal dokuma tezgâhı ve dokumacılıkta kullanılan aletler hemen yanındaki odada el yazmaları, takılar-silah odası, peşkir ve işlemelerin sergilendiği odalar sıralanmıştır.

Konağın 3. katı yaşanan konak olarak teşhir edilmiştir. Canlandırma yapılan bu katta; 4 simetrik ana oda ve odalar arasında ise 3 EYVAN bulunmaktadır. Bizler millet olarak eski dönemlerde kalabalık aileler olarak yaşadığımız için evlerimiz de buna göre yapılıyordu. Her oda kendi içinde bir ev olma özelliği taşımaktadır. Her odanın içerisinde gusül hane dediğimiz banyo dolabı, yük dolabı ocak ve mutfak suretinde bulunmaktaydı. Bu katta orijinal bezemeler özellikle restore aşamasında muhafaza edilmiştir. Ana odalarda özel günler ve ya geceler teşhir edilmiş, eyvanlarda da günlük yaşamdan kesitler sunulmuştur. Ata odası diye nitelendirdiğimiz odada, evin ilk kurucuları gibi düşünülmüş ve yaşları ileri olan insanlar namaz kılmaları sergilenmiştir. Hemen yanındaki eyvanda kahve kültürümüzü anlatan, teşhir vardır. Yanındaki ana oda (baş oda olarak nitelendirilen odada) da damadın düğüne hazırlanması teşhir edilmiştir. Bu oda ve oturma odasında evin büyükleri, konukların oturması için mahfil oluşturulmuştur. Baş oda ile oturma odası arasındaki eyvanda ise, aile dayanışması betimlenmiştir. Oturma odasında, kına gecesi canlandırılmıştır. Hemen yanındaki eyvanda ise beşiği ile bebeğini uyutan bir anne ele alınmıştır. Gelin odası diye teşhir edilen oda ,ise yatak odası  şeklinde düzenlenmiş ve yeni evlenmiş ve aile kurmuş insanların ihtiyaç duyabileceği eşyalar sergilenmektedir.

Orta katta sergilenmekte olan evin maketinde, cihannüma dediğimiz köşk odası yapılmış ise de orjinalinde var olup olmadığı belgelendirilememiştir. Sinop a  gelip de  Etnografya müzesini gezip görülmeye değer bir müze diyen, bir ziyaretcimizin izlenimler defterine  yazdığı gibi ;Gezip de o dönemi gözünüzde canlandıramayıp yaşayamadıysanız!  Dönüp konağı yeniden gezin.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz