3 EKİM 1214 SİNOP’UN FETHİ

Ana Sayfa » Haber » Güncel » 3 EKİM 1214 SİNOP’UN FETHİ
Paylaş
Tarih : 05 Aralık 2014 - 23:09

mehter_takimi_

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger,Valilik Toplantı Salonunda “Feshane Günleri” tanıtımında basın mensuplarına önemli bir müjde verdi. Vali Köşger açıklamasında 27 Aralık 2014 Cumartesi günü Sinop’un Fethinin 800.yıl dönümünün Genel Kurmay Mehteran Takımının katılımıyla Kutlanacağını ifade etti.

3 EKİM 1214 SİNOP’UN FETHİ

8. yüzyılın başlarında Trabzon Rum Yönetiminde bulunan Sinop’un İznik’te bir Bizans Prensliği kuran Theodoros Laskaris’in 1211 deki Paflogonya harekatı sırasında ele geçirildiğini görüyoruz. Ancak kısa bir süre sonra Sinop tekrar Trabzon Rum Devleti yönetimine girer.

Bu sırada Selçuklular İç Anadolu bölgesine yerleşmişlerdi ve Trabzon Rum Devletinden vergi alıyorlardı. Daha sonra Selçuklu döneminde başlayan iç kargaşalarır fırsat bilen Trabzon Rum Devleti Selçuklulara baş kaldırarak ödedikleri vergileri kestiler.

Ayrıca Sinop ve çevresinde yaşayan halka baskı uygulamaya başladılar. Aynı zamanda Canik (samsun) Rumları da Sinop çevresindeki Türk köylerine çeteler halinde saldırarak yağma ve tecavüzlerde bulunuyordu. Bu durumdan rahatsız olan Sinop halkı güvenliklerinin sağlanması amacıyla, Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’a başvurdu.

Mısır ve Suriye’den başlayıp Kayseri ve Sivas yoluyla Sinop Limanına ulaşan ticaret yolu, buradan Kırım’a kadar uzanmaktaydı. Bu durum Sinop’un önemini bir kat daha artırıyordu.

Selçuklular Anadolu’ya girdikten sonra Sinop’la da ilgilenmekteydiler çünkü Anadolu Selçuklularının Kırım ticaretini geliştirebilmesi ve Karadeniz’deki Hristiyan güçlerine karşı koyabilmeleri için Sinop gibi ticari ve askeri bir limana ihtiyaçları vardır.

Trabzon Rum Devletinin, Canik Rum çetelerinin bölgedeki tutum ve davranışları ve Sinop halkının yardım talebi üzerine 1. İzzettin Keykavus Kastamonu ve Sinop çevresine sefer kararı alır. Dirlik sahibi bütün vilayet beylerine emir göndererek savaş yapmak üzere toplanmalarını ister.

İlk olarak bir ordu ile Hüsamettin Çoban’ı Kastamonu’ya almaya gönderir. Kastamonu 1213 yılında alınır. Hüsamettin Çoban’a bu başarısı nedeniyle Kastamonu tımarlığı verilir.

Kastamonu’nun fethinden sonra, bir anlamda Karadeniz demek olan Sinop’un fethi için hazırlıklara başlanır.

Malatya valisi ve komutanı Hüsamettin Yusuf (emir sipehsalar), Niğde Valisi Zeyniddin Beşare, Konya Ereğlisi (arakliye) valisi Secaüddin Ahmet Bey, Sımre Valisi Kaymazoğullarından Bedrettin Ebubekir, Amasya Beylerinden Mübarızzüddin Behramşah, Kayseri Valisi Celalüddin, Subaşısı Bahüddin Kutluoğlu ve Sivas Beylerinden İmadüddin İldeniz, Honas Beyi Esedüddin Ayas gibi bütün Selçuklu komutan ve beyleri askerleri ile yola çıkar. Sultan İzzettin Keykavus ise büyük bir kuvvet ile Konya’dan hareket eder.

Sefer hazırlığı ve güzergahı gizli tutulduğundan düşman tarafında herhangi bir savaş hazırlığı yoktur. Gümüşhacıköy, Vezirköprü, Durağan güzergah üzerindeki yerleşimlerdir. Sultan İzzettin Keykavus Durağan’da ordusunun son hazırlıklarını yaptıktan sonra Çukurhan, Doğaçam, Kırkgeçit, Yaykıl güzergahını takip ederek Sinop yakınlarına gelir.

Kuvvetli bir öncü birlik kale giriş yollarını ve çevre ile bağlantıyı keser. Bu sırada, Sinop Tekfuru Aleksi’nin 500 kişilik bir grupla kırsal kesimde avlandığı öğrenilir. Bunun üzerine öncü birliği tarafından baskın düzenlenerek tekfur yakalanır ve Sultan’ın huzuruna getirilir. Sultan, Tekfur’a şehrin kansız olarak teslim edilmesi durumunda kendisinin Samsun’da ikamet edilmesine izin verileceğini söyler. Tekfur kale önüne gelerek şehrin teslim edilmesini ister. Ancak başlangıçta şehir halkı bu teklife razı görünmez. Tekfurun öldürülmemesi, kimsenin canına kıyılmaması ve herkesin istediği yere gidebilmesi şartıyla kaleyi teslim ederler.

Böylece Sinop  3 Ekim 1214 tarihinde kansız olarak Türk hakimiyetine geçer.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz