KEÇİDERESİ MACERASI

Ana Sayfa » Genel » KEÇİDERESİ MACERASI
Paylaş
Tarih : 23 Aralık 2014 - 9:18

doğa

Haber:Hamdi Gökçen

Doğacılar bu hafta Erfelek-Keçideresi!nde yürüdüler.“Sinop Ormanspor Gençlik ve Dağcılık Kulübü” Basın Sözcüsü:Kevser YALÇIN KARADAŞ, Doğa gezisi izlenimlerini anlattı:

“21 Aralık 2014 de Pazar günü 08:30 da Sinop Ormanspor Gençlik ve Dağcılık kulübü olarak rotamız Sarıkum-Keçideresi idi. Rehberimiz kulüp başkanımız Mete KARAKAŞ’tı.

doğa1

Başlama noktasına geldiğimizde;araçları yolun kenarında bırakıp, orman içinde yürümeye başladık. Orman içinde kurumuş yaprakların sesi, kuş sesi, karaca ayaz izi, domuzşarın ayak izini görüyoruz. Gerçekten doğanın renkleri görülmeye değerdi.

Keçideresi -Sarıkum yönündeki rotaydı bügün planladığımız güzargahımız;bol oksijenli ve güneşli ağaçların arasında yürümek çok güzeldi. 9 kişilik grupla güle –oynaya yürüşe başladık. Keçideresi ormanlarının içinden doğru Sarıkum köyüneydi yol haritamız. Hatta yürüyüşlerde Kulüp başkanımız ağaçlar hakkında bilgiler verdi. Kayın ormanları asla denize sıfır noktasında yaşamazlar, büyümezlermiş. Türkiye’de 2S yerde varmış, deniz seviyesinde olan kayın ağaçları. Çarşamba bölgesinde ve yürüyüş yaptığımız alanda varmış. Bilgiler için kulüp başkanımıza teşekkür ederiz. Bir ara avcılar ateş yakmışlar, onlarla sohbet ettik. Mete bey gene onlara da bilgiler verdi. Orman içinde gezerken avcıların tüfek sesleri geliyordu. Bizler kim vurduya gitmemek için renkli yağmurluklarımız olduğundan kurtarıyorduk…

doğa5

Epeyce yol aldıktan sonra yemek molası verelim dedik. Küme halinde ağaçlar bizim masamız ve soframız oldu. Yemeklerimizi, çaylarımız, meyvemizi ve kuruyemişlerimizi yedik. Hidayet beyin Almanya’dan getirdiği çukulatalarada devam dedik. Dört haftadan beri çukulatalar Hidayet beyden. Devamı da gelecek galiba? hem yürüyüp hem de yiyoruz 1 gram bile kilodan azalmıyoruz…Az gittik, uz gittik derken fırtınaların oluşturduğu orman kenarındaki kum tepesine ulaştık.Tabi kum tepesi üstünde anı fotoğrafı çektirdik. Ormandan sanki vahaya gelmiş gibi olduk. Yola revan, durmak yok diyerek, aaa birde baktık ki arka planda Sarıkum Gölü ve Sarıkum Denizi bize el sallıyorlardı. Orman, çöl, göl ve deniz çimen, yaban sıklemanler doğa harikaydı gerçekten.Göl ve Denizin buluştuğu noktaya seyre daldık…  Hatta tepeden gölün ve denizin manzarasına dayanamayıp, çimenlerin üzerinden yuvarlanarak inen arkadaşlarımız oldu. Toprakla haşır-neşir oldular. Doğada eksi elektiriğimizi toprağa bırakıp, pozitif elektiriklerimizi yüklendik.

doğa7

Memleketim diye reklamını yapmayayım ama bir günde orman, vaha, göl ve deniz manzarasını Türkiyenin hangi bölgesinde yaşayabiliriz ki? Cennet memleketimiz adeta yeşil ile mavinin kucaklaştığı yer diyorum. Milli Parklar Bölge Müdürlüğün yapmış olduğu, Sarıkum Gölü üzerindeki teraslarda oturup, fotolar çektirdik. Göl üzerinde iki tane ahşaptan yapılmış. Bir gün önce bitmiş ve bizde açılışını yaptık. Mete bey bizlere oranın 20 Aralıkta 2014 de bittiği söyledi. Aramıza ilk defa katılan Duygu hanımda, bizlerle olmaktan gayet memnundu. Bu haftada 14 km ye yakın yürümüşüz. Bu anları ölümsüzleştiren bol bol fotoları çeken Bölge müdürümüz; Oğuz BAYAZİT beye emeklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Haftaya Keçideresinin langoz orman tarafında yürümeyi planladık. Haftaya hep birlikte sağlıkla görüşmek üzere, YOLLARIMIZ AÇIK ve AYDINLIK OLSUN.”

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz