Amerika’nın Sinop Hayali

Ana Sayfa » Haber » Güncel » Amerika’nın Sinop Hayali
Paylaş
Tarih : 26 Ocak 2015 - 1:22

Z1900-

Haber:Hamdi Gökçen

Amerikanın sadece 1953 te Sinop’a bir Radar üssü kurarak ilgilenmemiş,daha evvel de Sinop’u takip etmiş olduğu,Sinop Üniversitesi Okutmanı Cenk Demir tarafından ortaya atıldı.

Sinop Balıkçılığına dair ufak bir bilgi paylaşımı yapan Cenk Demir, şu bilgilere yer verdi:

“Mayıs 1920’de Amerikan Yakın Doğu Yardım Heyetinin (Near East Relief Committee / NER) raporlarına göre 1914’te başlayan Birinci Dünya Savaşı öncesinde Sinop’ta, 175 aile başka bir ifadeyle 700 kişi doğrudan balıkçılıkla uğraşıyordu. 1920’ye gelindiğinde ise 121 aile yani 505 kişi balıkçılıktan elde edilen gelirle geçinmekte idi. Diğer bir değişle Sinop’ta mesleği balıkçılık olan 201 kişi bulunuyordu.

Savaş yıllarında, balıkçıların birçoğunun ağlarına ve teknelerine el konulmasından dolayı savaş sonrası bu kişiler, zorlukla geçimlerini sağlar hale gelmişlerdir. Yakın Doğu Yardım Heyeti yetkililerine göre, endüstriyel açıdan Sinop’ta balıkçılığın yeniden tesis edilmesi için kendileri tarafından Sinop’lu balıkçılara yardım edildiği takdirde bölge halkının geçim problemlerinin çözüleceği Amerika’ya rapor ediliyordu.”

Buradan da anlaşılacağı üzere, 1953’te faaliyete geçen Sinop Amerikan Radar Üssünden önce Sinop, Amerikalıların ilgisini çekmiştir.

Kaynak: Near East Relief Archives”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz