SİNOP’TA MÜBADELENİN 92.YILI ANILDI

Ana Sayfa » Haber » SİNOP’TA MÜBADELENİN 92.YILI ANILDI
Paylaş
Tarih : 01 Şubat 2015 - 14:17

mü1

Sinop’ta Mübadelenin 92.yıl dönümü ilk defa anıldı.Bu kapsamda önce yelken kulübünde topluca kahvaltı yapıldı.Daha sonra;Atatürk anıtı ziyareti-saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Buzhane önünden denize çelenk ve faranfiller bırakıldı.

Yakın bir zamanda kurulan “Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği” tarafından düzenlenen organizasyonda atalarının Sinop’a geliş öyküleri ve çekilen sıkıntılar dile getirilerek anıldı.

Sinop Yelken kulüpte düzenlenen organizeye Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Sinop İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Türkiye Ekonomi Bankası Sinop Şube Müdürü Numan Ogün Öztürk, Eski Sinop Vakıf Bankası Şube Müdürü Süleyman Özata, Yakakent Yelken Kulüp Başkanı Mustafa Kahya, Sinop Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürü Hakan Şimşek ve çok sayıda Sinoplu Mübadiller katıldı.

Tanışma ve dayanışma amacıyla sabah kahvaltısında Yelken Kulüpte bir araya gelen Sinoplu Mübadiller; sıcak bir sohbet ortamında eski günlere yönelik anılarını tazelediler.

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Başkanı Kenan Aral kahvaltıda yaptığı   konuşmada“öncelikle kahvaltımıza icap eden Sayın Valimiz, İl Emniyet Müdürümüz, mübadil konuklarımız ve dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Aral konuşmasının devamında;” Derneğimiz, Sinop iline Balkan ülkelerinden gelenlerin tanışması, dayanışması, kendi tarih ve kültürlerini öğrenmeleri, geçmişteki haklarının korunması amacı ile kurulduğunu dile getirdi ve Türkiye ve Balkanlarda yaşamakta olan Türk toplulukları arasında dostluk bağlarını güçlendirerek, ulusal mevzuatımızın iznini de alarak turizm, spor, kültür ve sanat gibi dallarda proje çalışmaları yaparak ilimize ve üyelerimize katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Vali Yavuz Selim Köşger yaptığı konuşmada gerçekleştirilen bu birlik beraberlik yemeğinde bulunmaktan gurur duyuyorum ve hepinizi tebrik ediyorum. Dernek Başkanı Kenan Aral ve yönetim kuruluna da teşekkür ediyorum. Sinop’taki mübadilleri bir çatı altında toplayarak eski örf adet ve geleneklerini yaşatmak bunları gelecek nesillere aktarmak en büyük önceliğimiz olacaktır açıklamasını yapan Vali Köşger Valilik olarak bizlerde yapacağınız tüm çalışmalarda desteğimizi vereceğimizden şüpheniz olmasın dedi.

Kahvaltı sonrası topluca Sinop İskele Meydanı Atatürk Anıtı önüne yürüyerek giden Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği üyeleri burada Ata’nın huzurunda 1.dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okudular. Başkan Kenan Aral Atatürk Anıtına günün anısına bir adet karanfil buketi bıraktı. Heyet daha sonra Sinop Buzhane önüne giderek burada tüm mübadillere özel 92.yıl anısına hazırlanan ortak Lozan Vakfı basın açıklamasını yaptı.

Başkan Kenan Aral daha sonra gün için hazırlanan çelengi denize bırakması ve etkinliğe katılan   üyelerin elindeki karanfilleri topluca denize bırakmalarıyla program tamamlandı.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz