Sinop’ta “Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği”Kuruluyor

Ana Sayfa » Genel » Sinop’ta “Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği”Kuruluyor
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2015 - 14:25

turizm

Haber:Hamdi Gökçen

Mahalli İdare Birlikleri yasasına göre kurulması istenen “Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği” kurulması için İl Genel Meclisine önerge verildi. Söz konusu Önerge, İl Genel Meclisi tarafından kabul edilerek, görüşülmek üzere komisyona sevk edildi.

Önerge şöyle:

Sinop’un geleceğine yönelik yapılan bütün çalıştaylarda Kültür ve Turizme önem verilmesi ve Turizmi; yılın 12 ayına yayılması önerilmektedir. İlimizde turizmin gelişmesi için resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve bazı şahıslar çaba göstermektedirler. Bu çabalar yararlı olmakta ve Sinop Turizmi bir geçim kaynağı olarak giderek önem kazanmaktadır.

Ancak il özel idaresinin, Belediyelerin ve Özel kuruluşların ayrı ayrı ve plansız olarak yaptıkları dağınık çalışmalar, tam olarak yararlı olamamaktadır. Bu dağınık çalışmaları birleştirecek; düzenleyecek, planlayacak, turizmi yılın 12 ayına, Sinop turizmini bütüncül bir anlayışla ele alarak 9 ilçeye yayacak Turizm Altyapı Hizmetleri Birliğine ihtiyaç vardır.

2005 tarih, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanununun, turizm altyapı hizmet birlikleri hakkındaki Ek Madde 1’de “Kültür ve turizmi koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerindeki alanın bütüncül bir anlayışla korunması, geliştirilmesi, tanıtımı, kültür ve turizme ilişkin sosyal ve teknik altyapının gerçekleştirilmesi ve işletilmesini sağlamak amacıyla alandaki bütün mahalli idarelerin katılımı ile bir mahalli idare birliği kurulur” denilmektedir.

Söz konusu ek madde 2006 yılında kabul edilmiştir. Sinop gibi Kültür, eğitim ve Turizmden beklentileri olan bir ilde Turizm Altyapı Hizmet Birliği’nin kuruluşu sekiz yıl gecikmiştir. Daha fazla gecikmeye meydan vermemek için Valilik nezdinde girişimde bulunulmalıdır.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI