Sinop’ta “Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği”Kuruluyor

Ana Sayfa » Genel » Sinop’ta “Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği”Kuruluyor
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2015 - 14:25

turizm

Haber:Hamdi Gökçen

Mahalli İdare Birlikleri yasasına göre kurulması istenen “Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği” kurulması için İl Genel Meclisine önerge verildi. Söz konusu Önerge, İl Genel Meclisi tarafından kabul edilerek, görüşülmek üzere komisyona sevk edildi.

Önerge şöyle:

Sinop’un geleceğine yönelik yapılan bütün çalıştaylarda Kültür ve Turizme önem verilmesi ve Turizmi; yılın 12 ayına yayılması önerilmektedir. İlimizde turizmin gelişmesi için resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve bazı şahıslar çaba göstermektedirler. Bu çabalar yararlı olmakta ve Sinop Turizmi bir geçim kaynağı olarak giderek önem kazanmaktadır.

Ancak il özel idaresinin, Belediyelerin ve Özel kuruluşların ayrı ayrı ve plansız olarak yaptıkları dağınık çalışmalar, tam olarak yararlı olamamaktadır. Bu dağınık çalışmaları birleştirecek; düzenleyecek, planlayacak, turizmi yılın 12 ayına, Sinop turizmini bütüncül bir anlayışla ele alarak 9 ilçeye yayacak Turizm Altyapı Hizmetleri Birliğine ihtiyaç vardır.

2005 tarih, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanununun, turizm altyapı hizmet birlikleri hakkındaki Ek Madde 1’de “Kültür ve turizmi koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerindeki alanın bütüncül bir anlayışla korunması, geliştirilmesi, tanıtımı, kültür ve turizme ilişkin sosyal ve teknik altyapının gerçekleştirilmesi ve işletilmesini sağlamak amacıyla alandaki bütün mahalli idarelerin katılımı ile bir mahalli idare birliği kurulur” denilmektedir.

Söz konusu ek madde 2006 yılında kabul edilmiştir. Sinop gibi Kültür, eğitim ve Turizmden beklentileri olan bir ilde Turizm Altyapı Hizmet Birliği’nin kuruluşu sekiz yıl gecikmiştir. Daha fazla gecikmeye meydan vermemek için Valilik nezdinde girişimde bulunulmalıdır.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİNOPLU SPORCU AVRUPA ŞAMPİYONU
SİNOPLU SPORCU AVRUPA ŞAMPİYONU

  Haber:Hamdi Gökçen Sinop gençlik merkezi Tekvando sporcusu,Avrupa Şampiyonu oldu. Sinoplu Taekwondo Antrenörü;Şaban Değirmenci’nin yetiştirdiği

SİNOP MHP TARİHİNDE BİR İLK
SİNOP MHP TARİHİNDE BİR İLK

Haber:Hamdi GÖKÇEN Sinop’ta 1969 yılından beri parti çalışmalarını sürdüren MHP teşkilatı, bir ilki yaşadı.  MHP,50 yıllık tarihinde

SİNOP’TA ÇIKAN 2 YANGIN KORKUTTU!
SİNOP’TA ÇIKAN 2 YANGIN KORKUTTU!

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Bu gün Sinop’ta akşam saatlerinde 2 ayrı alanda çıkan yangın,korku yarattı. Bu akşam saat:18.10 civarında biri Tersane

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz