SİNOP’LU K. SAMİ PAŞA (GÖKÇEN)

Ana Sayfa » Genel » SİNOP’LU K. SAMİ PAŞA (GÖKÇEN)
Paylaş
Tarih : 23 Mart 2015 - 20:41

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sunum:Sevi ÇOBAN

Hazırlayan:Hamdi GÖKÇEN

Kemalettin Sami Paşa:(01 Temmuz 1884-15 Nisan 1934)

Kemalettin Sami Paşa’yı Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarından biri olarak tanıyordum. Ancak Sinop Valiliğinin organize ettiği “Sinop Tarihi ile Bulusuyor” projesi kapsamında almış olduğum takdim görevi sayesinde, vücudunda kursun ve şarapnel parçası değmemiş tek yer kalmayan gerçek bir kahraman ve aynı zamanda bir Devlet adamı olan Kemalettin Sami Paşayı tanıma fırsatı buldum.

Kemalettin Sami Paşa,01 Temmuz 1884 yılında Sinop’un Ada Mahallesinde iki katlı ahşap bir evde doğmuştur.Kemalettin Sami Paşa; Abdurrahman Sami Bey ve Emine Hanımın 2.çocuklarıdır. Nigar Sami adında bir ablası, Hayriye adında bir kız kardeşi, Cemalettin ve Ahmed Hamdi Sami adında iki erkek kardeşi vardır. 28 Mayıs 1925’te eski Mısır Hidiv’i Abbas Halim Paşanın kızı, Mısır prensesi  Emine PENPE  ile evlenmiştir.

kemalettin_sami

K.Sami Paşa,İstanbul işgali sonrası 5 Aralık 1920’de Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Kâzım Karabekir, Ali Fuat Paşa gibi önderlerle buluşup, onların yanındaki mümtaz yerini almıştır.

4.ve II. İnönü Savaşlarında Kolorduya komuta etmiştir. 31 Mart 1921 de rütbesi albaylığa yükseltilmiş, Sakarya Meydan Muhaberesinde  4. Grup Komutanı ve  Büyük Taarruzda 4. Kolordu Komutanı olarak vatanın kurtuluşu için Atatürk ve silah arkadaşlarıyla birlikte yılmadan savaşmıştır. Büyük Taarruz Savaşında Atatürk’ün emriyle kolordusuyla büyük bir mücadele vererek Yunan başkomutanı Trikopis ve Kolordu Komutanlarını  esir almıştır.

Nutuk’ta Atatürk bu olayı şöyle anlatmıştır:

Dördüncü kolordusu ile amaçladığımız düşmanın büyük kısmını güneyden izleyen birinci ordu merkezine de kendim gidecektim. İsmet Paşanın merkezde kalıp genel durumu  yönetmesini uygun gördüm. Fevzi Paşanın kuzeye hareket ederken ben de otomobil ile tren yolunu izleyerek batıya hareket ettim. Akçaşar’da birinci ordu merkezine saat 9’dan önce varmıştım. Ordu komutanına bir taraftan cephenin yazılı emri emanet edilirken, ben de kendisine sözlü olarak durumu anlattım ve dördüncü kolordunun bütün tümenleriyle birlikte şiddetle, işte bu köyün, Çal Köyü’nün batısındaki düşmanın büyük kısmını kuşatacak şekilde savaşa zorlamasını emrettim. Ve ekledim ki, düşman ordusu mutlaka yok edilecektir. Ordu komutanı benim yanımda telefonla Kolordu Komutanı Kemâlettin Sami Paşa’yı buldu. Benim oraya geldiğimi ve emrimin ne olduğunu bildirdi. Bir süre bu merkezde kaldım. Sürekli olarak gelen çeşitli rütbedeki esir subaylarla görüştüm. Bunlardan biri kurmay subay idi. Zavallı, verdiği bilgiler ışığında istemeyerek başkomutan görevini alan General Trikopis’in ve İkinci Kolordu Komutanı General Digenis’in de bizim çevirmek istediğimiz çemberin içinde bulunduğunu söylemiş oldu. Hemen yanımda bulunan ordu komutanına: Kemâlettin Paşayı bulunuz, kendisine Trikopis’le beraber bütün düşman generallerini mutlaka esir etmesini söyleyiniz dedim. Bu emir hemen telefonla bildirildi. Zavallı esir subay benim bu emrimi işitir işitmez sunduğum çayı içemeyerek büyük bir baygınlık geçirdi. Daha fazla bu ordu merkezinde kalamazdım. Savaş durumunu gözümle görmek benim için karşı konulmaz bir ihtiyaç oldu. Ordu komutanını da yanıma alarak Dördüncü Kolordu Komutanının bulunduğu şu yöndeki bir tepeye geldik.(Dördüncü Kolordu Komutanı Albay Kemalettin Sami)

Büyük Taarruzda başarısı nedeniyle 31 Ağustos 1922’de rütbesi Generalliğe yükseltildi. Devlet Adamı ve Siyasetçi kimliği ise;23 Haziran 1923’te yapılan 2. TBMM  seçimleriyle başlamış, yapılan seçimlerde Sinop Milletvekili seçilmiştir. 1924 yılında Atatürk’ün o zamanki görev yapan askerlere “ya siyaset ya ordu” kararından sonra milletvekilliği görevinden istifa eder. Akabinde 16 Ağustos 1924’te Berlin Büyükelçisi olarak atanmış,vefatına kadar bu görevi sürdürmüştür.

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Başkan Korkmaz’dan Bayram Mesajı
Başkan Korkmaz’dan Bayram Mesajı

Sinop MHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Korkmaz,Ramazan bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Yaşar Korkmaz mesajında şunları söyledi:”Sinoplu

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI