KEMAL BATUR 96 YAŞINDA

Ana Sayfa » Haber » Güncel » KEMAL BATUR 96 YAŞINDA
Paylaş
Tarih : 25 Haziran 2015 - 8:35

bat

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop’un Kale-yazısı Mahallesinde Haziran 1920’de doğan, aileye Sinop’un İlk  Acenteciliği dolayısıyla “ACENTELER”lakabı verilen Kemal Batur,halen sağlıkla yaşamını Batur Caddesindeki evinde sürdürüyor.

Sinop İl Genel Meclisi üyesi Abdullah Batur’un babası olan Kemal Batur,yaşı gereği 2 alfabeyi de öğrenmiş ender insanlardan.İlk Mektep hayatını Alaaddin Mektebinde Arapçayla başlar,2.sınıfta 1928 yılında ise;Latin Alfabeli eğitim görür.

Kemal Batur’un Hayatını kendisinden dinleyelim:“8 Haziran 1920 de  Sinop’ta doğdum. İlkokulun bir bölümünü Ada Mektebi (şimdiki İstiklalokulu) başladım,Cumhuriyet ilkokulunda  bitirdim. Liseye İstanbul Haydar Paşa lisesinde başladım, daha sonra 3 sene bir başka özel lisede okudum. Ancak son sene 3 dersten muvaffak olamadığım için lise diploması alamadım. Askerliğimi İstanbul Hadımköy’de yazıcı er olarak yaptım. İstanbul’da yaşadım.Bu kentteki yaşamımda çeşitli illerden pek çok arkadaşım oldu. Özellikle Adana ve Giresun’dan pek çok arkadaş edindim.

Ortaokulda futbol oynadım. Yaz aylarında denizden çıkmazdım. Gençliğimizde ilçe takımlarıyla maçlar yaptık. Ayancık takımları çok kuvvetli olduğu için bizi yenerlerdi. Gerze ilçesine voleybola giderdik. Boyabat’ta da değerli arkadaşlarımız vardı. Bazı hafta sonları Bürnük’te toplanırdık. İl dışı maçlara da giderdik. Bunların en önemlisi Bafra’da Bafra Sporla yaptığımız maçlardır.

Birçok arkadaşım vardı. Hatırıma gelenler; Mehmet Makaracı, Berber Nazmi, Gırgırların Cemil, Orhan Şahinoğlu, Cemil Minoğlu, U. Sadık Kuşüzümü.

Bu arkadaşlarımdan Sadık Kuşüzümü ile ticaret hayatına manifaturacılık yaparak başladık. Çimento sattık, Zonguldak’tan gemilerle taşkömürü getirerek Sinop’un yakıt ihtiyacını karşıladık. Gazete bayiliği yaptık, başladığımız  ticareti yine birlikte bıraktık. Örnek bir ortaklıktı.

AİLEM: Dedem Osman Efendi ilk acentedir. Amcam Hüseyin Batur Acenteliği devam ederken Osmanlı İmparatorluğunda Aşar olan babam Cumhuriyete geçtikten sonra, uzun yıllar Sinop Belediye Başkanlığı yapmıştır. Kendisine Şarbay Batur da denirdi.”

ajans57.net Sitesi olarak;Sevgili Kemal Batur Beyefendiye sevdikleriyle sağlıklı-mutlu ömür dileriz.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DAĞDEVİREN MALATYA YOLCUSU
DAĞDEVİREN MALATYA YOLCUSU

 Emniyet Müdürlerini kapsayan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı,buna göre Sinop İl Emniyet müdürü Ercan Dağdeviren,

Gazi’nin tüm Sorularını bilen Peçeli Kadın
Gazi’nin tüm Sorularını bilen Peçeli Kadın

  ÖZEL Haber:HAMDİ GÖKÇEN Tarih 15 Eylül 1928’i gösteriyor, yer: Sinop. Gazi Mustafa Kemal (şimdiki öğretmen evi)önünde kara tahta

Şekerci Şükrü Acar
Şekerci Şükrü Acar

  Haber-FOTO:HAMDİ Gökçen Sinop,onu ilk kızamık şekeri ve pişmaniyesi ile tanıdı, prensesin tadını unutulmadı. Akide şekeri ve diğer

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz