KEMAL BATUR 96 YAŞINDA

Ana Sayfa » Haber » Güncel » KEMAL BATUR 96 YAŞINDA
Paylaş
Tarih : 25 Haziran 2015 - 8:35

bat

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop’un Kale-yazısı Mahallesinde Haziran 1920’de doğan, aileye Sinop’un İlk  Acenteciliği dolayısıyla “ACENTELER”lakabı verilen Kemal Batur,halen sağlıkla yaşamını Batur Caddesindeki evinde sürdürüyor.

Sinop İl Genel Meclisi üyesi Abdullah Batur’un babası olan Kemal Batur,yaşı gereği 2 alfabeyi de öğrenmiş ender insanlardan.İlk Mektep hayatını Alaaddin Mektebinde Arapçayla başlar,2.sınıfta 1928 yılında ise;Latin Alfabeli eğitim görür.

Kemal Batur’un Hayatını kendisinden dinleyelim:“8 Haziran 1920 de  Sinop’ta doğdum. İlkokulun bir bölümünü Ada Mektebi (şimdiki İstiklalokulu) başladım,Cumhuriyet ilkokulunda  bitirdim. Liseye İstanbul Haydar Paşa lisesinde başladım, daha sonra 3 sene bir başka özel lisede okudum. Ancak son sene 3 dersten muvaffak olamadığım için lise diploması alamadım. Askerliğimi İstanbul Hadımköy’de yazıcı er olarak yaptım. İstanbul’da yaşadım.Bu kentteki yaşamımda çeşitli illerden pek çok arkadaşım oldu. Özellikle Adana ve Giresun’dan pek çok arkadaş edindim.

Ortaokulda futbol oynadım. Yaz aylarında denizden çıkmazdım. Gençliğimizde ilçe takımlarıyla maçlar yaptık. Ayancık takımları çok kuvvetli olduğu için bizi yenerlerdi. Gerze ilçesine voleybola giderdik. Boyabat’ta da değerli arkadaşlarımız vardı. Bazı hafta sonları Bürnük’te toplanırdık. İl dışı maçlara da giderdik. Bunların en önemlisi Bafra’da Bafra Sporla yaptığımız maçlardır.

Birçok arkadaşım vardı. Hatırıma gelenler; Mehmet Makaracı, Berber Nazmi, Gırgırların Cemil, Orhan Şahinoğlu, Cemil Minoğlu, U. Sadık Kuşüzümü.

Bu arkadaşlarımdan Sadık Kuşüzümü ile ticaret hayatına manifaturacılık yaparak başladık. Çimento sattık, Zonguldak’tan gemilerle taşkömürü getirerek Sinop’un yakıt ihtiyacını karşıladık. Gazete bayiliği yaptık, başladığımız  ticareti yine birlikte bıraktık. Örnek bir ortaklıktı.

AİLEM: Dedem Osman Efendi ilk acentedir. Amcam Hüseyin Batur Acenteliği devam ederken Osmanlı İmparatorluğunda Aşar olan babam Cumhuriyete geçtikten sonra, uzun yıllar Sinop Belediye Başkanlığı yapmıştır. Kendisine Şarbay Batur da denirdi.”

ajans57.net Sitesi olarak;Sevgili Kemal Batur Beyefendiye sevdikleriyle sağlıklı-mutlu ömür dileriz.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI