SİNOPLU EMLAKÇILAR TEŞKİLATLANDI

Ana Sayfa » Genel » SİNOPLU EMLAKÇILAR TEŞKİLATLANDI
Paylaş
Tarih : 26 Ocak 2016 - 13:38

uğur

Sinoplu Emlakçılar Derneği (SEMDER) Başkanı Cüneyt Karabulut; “Ölmeyecek bir mesleği Sinop’ta öldürmek üzereyiz. Yüzde 3 komisyonun dışında herhangi bir bedel istendiği zaman bize ihbarda bulunulmasını istiyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Sinop’ta faaliyet gösteren emlakçıların bir araya gelerek kurdukları Sinop Emlakçılar Derneği (SEMDER), ilk basın toplantısını düzenleyerek dernek çalışmaları hakkında Sinop kamuoyunu bilgilendirdi.

Derneğin Sakarya Caddesi’ndeki merkezinde gerçekleştirilen ve dernek başkan yardımcısı N. Uğur Argon, yönetim kurulu üyeleri Arzu Ulaş ve Nurhan Şahin ile bazı üyelerin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan Başkan Cüneyt Karabulut dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sinop’ta emlak sektörünün yapılan bazı hatalardan dolayı olumsuz bir süreç içerisinde olduğunu dile getiren SEMDER başkanı Cüneyt Karabulut, amaçlarının piyasadaki kötü imajı silmek olduğunu söyledi. Karabulut, “Şu anda Sinop’ta bir ilki gerçekleştiriyoruz. İlk olarak hedefimiz, Sinop piyasasındaki kayıt dışı emlakçılıkla ilgili problemi ortadan kaldırmak. Bunu bir düzene koymak istiyoruz. Sinop’ta ne yazık ki emlakçıya ‘soyguncu’ gözüyle bakılır olmuş. Emlakçılıkta dürüst çalışmayanlar mutlaka var. Bizim kuruluş amacımız bu imajı silmek ve artık bir sivil toplum kuruluşu kimliğiyle güzel işler yapmak. Bu noktada ilk olarak önümüzdeki ayın 15’i itibariyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa ‘Emlak Danışmanlık Kursu’nu açıyoruz” dedi.

VATANDAŞIMIZ İHBAR ETSİN

Açıklamasında sektörle ilgili vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Cüneyt Karabulut, “Zaten halkımız gerçek emlakçıyla komisyoncuyu çok iyi ayırt ediyor. Yüzde 3 komisyonun dışında her hangi bir bedel istendiği zaman ihbarda bulunmalarını istiyoruz. Biz birinci el, yani sıfır ev piyasasını elimizde tutamıyoruz. Ancak ikinci elde fiyatlara biz karar veriyoruz. İlk önce güveni sağlamamız gerekiyor. O güveni verdikten sonra gerisi gelecektir. İnsanların bizimle ilgili kafalarındaki sorunları gidermek için bir şeyler yapmak istedik. Bunun için buradayız. Ölmeyecek bir mesleği Sinop’ta öldürmek üzereyiz. Bir kaç kişinin yüzünden tüm camianın karalanmasını istemiyoruz. Bu söylediklerimiz mutlaka tepki görecektir. Bu tepki gösterecek olanlar bu işi usulüne uygun yapmayan insanlar” diye konuştu.

BELGESİ OLMAYAN MESLEĞİ İCRA EDEMEYECEK

SEMDER Başkan Yardımcısı N. Uğur Argon’da konuşmasına dernek olarak 15 Şubat itibariyle yapmayı planladıkları Emlak Danışmanlık Kursu hakkında bilgi vererek başladı. Tüm meslektaşların ve her Sinoplu’nun bu kursa katılabileceğini kaydeden Argon sözlerini şöyle sürdürdü; “Hükümetin çalışmaları ve çıkarmış olduğu yönetmeliklerle oluşturduğu sistemle birlikte gayrimenkul müşterileri ve danışmanları kayıt altına almak istiyor. Bu konuda yönetmelik 25 Aralık tarihinde çıktı. Bu da bir kaç aya kadar yasalaşacak. Üniversite mezunlarının 5 yıl, lise mezunlarının ise 10 yıl deneyimi olduğu halde şimdiye kadar sertifika almamış olanlar meslekten men edilecek.

Kentimiz gelişmekte olan bir şehir. Onun için şehrimizde bu tip oluşumları Samsun’a değil, kendi ilimize yönlendirelim diye böyle bir birlik içine girdik.”

HEDEFİMİZ; MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN İŞBİRLİĞİNDE KURS AÇMAK

Meslektaşlarımızı koruma altına almak istiyoruz. Doğru ve dürüst çerçevede bunu götürmek istiyoruz. Şu anda mesleğe devam edebilmek için son şansımız bunlar. 15 Şubat tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içine bu kursu açmak hedefimiz. Uzaktan eğitim sistemini de yapabiliriz. Kursa uzaktan katılmak isteyen meslektaşlarımıza da faydalı  olacağız. Amacımız bütün meslektaşlarımızı doğru şekilde yönlendirmek”

120 KAYIT DIŞI EMLAKÇI VAR!

Sinop kent merkezinde 120 kayıt dışı emlakçının yanında kayıtlı emlakçı sayısının sadece 72 olduğunu söyleyen N. Uğur Argon, “Şu an kentimizde 72 kayıtlı meslektaşımız var. Bu işi gayri resmi yapan, ayakçı-aracı tabir ettiğimiz arkadaşlarımızı da bu kurs ile mesleğe almak istiyoruz. Meslektaşlarımızla beraber istekli vatandaşlarımız da bu kursa katılarak sertifikalarını alabilecek.

Bu mesleği yapan arkadaşlarımızın da problemlerine yardımcı olmak ve vatandaşlarımızın da mesleğimizle ilgili problemlerini çözmek için buradayız. Biz hem kendimizin hem meslektaşlarımızın itibarını kurtarmak için buradayız. Hep birlikte el ele vereceğiz. Kapımız herkese açık” ifadelerini kullandı.

Haber-Foto: Serhat Özşahin

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Başkan Korkmaz’dan Bayram Mesajı
Başkan Korkmaz’dan Bayram Mesajı

Sinop MHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Korkmaz,Ramazan bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Yaşar Korkmaz mesajında şunları söyledi:”Sinoplu

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI