BEBEĞİNİ YİTİREN MÜBADİL!

Ana Sayfa » Genel » BEBEĞİNİ YİTİREN MÜBADİL!
Paylaş
Tarih : 31 Ocak 2016 - 21:14

ayş

Haber:Hamdi Gökçen

1923 tarihi nde Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleşen mübadelenin 93. yıl dönümü dolayısıyla Anadoluya geliş sürecinde binlerce acı olaylar yaşanmış olduğu bilinmektedir.

Bu bağlamda Sinopa gelen mübadillerin yaşadığı elim bir acıyı paylaşacağız.

Selanik’ten Sinop’a gelen Annesi Server,babası Muharrem  Koyuncuoğlu’ndan duydu çocukluğunda acılarla yüklü hikayeleri. Mübadele sırasında aile içinde devamlı anlatılan o günleri unutmayan Ayşe Koyuncuoğlu, bu anılardan birini   anlattı.

“Biz her yaz değişik kentlerde yaşayan mübadiller, Sinop’ta bir araya gelir ve bu acılarımızı yad ederiz. Birbirimizden hiç kopmadan birlik ve beraberlik içerisinde yaşamımızı sürdürürüz.

Mübadiller  Selanik’ten gelişleri  sırasında çok sıkıntılar acılar yaşamış, çok dert çekmişler ve günlerce süren bir yolculuğun ardından Sinop’a  gelmişler.

Büyüklerim annem Server ve babam Muharrem Koyuncuoğlundan pek çok  dramatik öyküler dinledim. Bunlardan biri de şu vahim öyküdür.

BEBEĞİNİ SÜREKLİ EMZİREN ANNENİN SIRRI

Mübadele yıllarında Cumhuriyet gemisiyle Türkiye’ye gelirlerken bir kadın kucağındaki bebeğini hiç bırakmaz ve  bebeği sürekli emzirir. Kamarotlar ne zaman oradan geçse, kadın çocuğunu hep emzirmektedir. Lakin kucaktaki çocukta ses seda yoktur. Olaydan şüphe eden kamoratlar sonunda  bakarlar ki çocuk ölmüş, çocuğu kadının kucağından aldıkları gibi denize atarlar.

Meğer O yıllar gemi yolculuğunda usül, gemide ölen denize atılırmış. Kadın ölü de olsa çocuğunu vermek istemediğinden emzirir görünür; ancak kamarotlar durumu anlayınca bebeği alırlar ve denize atarlar. Bunun üzerine kadın da bu acıya dayanamaz ve yavrusunun peşinden denize atlar. Böyle pek çok acılar yaşanmıştır!“

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Turgut Birincioğlu Vefat Etti
Turgut Birincioğlu Vefat Etti

  Foto:Halit Gümüş Haber:HAMDİ GÖKÇEN Yaklaşık 1 aydır Sinop Atatürk Devlet Hastahanesi yoğum bakım ünitesinde  tedavi gören Turgut

SİNOP KIZILAY’A ATAMA
SİNOP KIZILAY’A ATAMA

    Haber:HAMDİ GÖKÇEN Sinop Kızılay’ında beklenmedik gelişme,seçime bir kaç ay kala,kuruma yeni atama yapıldı Yetkililerden

CHP’de Eyilim Belirlendi
CHP’de Eyilim Belirlendi

    Sinop’ta bugün(02.Aralık.2018) Pazar günü yapılan parti içi eyilim oylaması yapıldı. Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI