DEVLETEN SON AÇIKLAMA!

Ana Sayfa » Genel » DEVLETEN SON AÇIKLAMA!
Paylaş
Tarih : 10 Şubat 2016 - 18:23

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sinop’ta paralel Devlet yapılanması kapsamındaki  soruşturmada 157 kişinin ifadesine başvurulduğu,bunlardan 5 kişinin ise tutuklandığı açıklandı.

Sinop’ta Kamuoyunun beklediği açıklama bugün Saat:13.00’de Sinop Başsavcısı Ozan Kaya tarafından yapıldı.

Başsavcı Ozan Kaya, Adalet Sarayında yaptığı basın açıklamasında bu güne değin PDY kapsamında 157 kişinin ifadesine başvurulduğunu bunlardan 5 kişinin tutuklandığını kaydetti.

Başsavcı Kaya PDY terör örgütü için Sinop yapılanması hakkında çalışmalarımız 13 Mart 2015 tarihinde başlatılan süreçte; yurtlarda kalan öğrenciler olumsuz etkilenmemesi için yarıyıl tatilinin beklendiğini ifade etti. Ozan Kaya bu örgütün, legal görünümlü illegal şirketlere bağlı olarak faaliyet gösteren özel okul ve yurtların bir kısmının 49 yıllığına kiralanarak mevzuata aykırı şekilde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Ev anneliği, ev ablalığı gibi özel kodlarla öğrenci evleri üzerinde hakimiyet kurarak burada kalan öğrencilerin tam bir örgüt disipliniyle eğitime tabi tutulduğunu özellikle öğrenci evlerinde kalan öğrencilerle haberleşme konusunda şifreli bir dil kullanıldığı tespit edildi.

Kaya daha sonra, legal görünümlü illegal dernek çatısı altında faaliyette bulunarak örgüte finans ve eleman kazandırma yönünde çalışmalar yapıldığı, bu dernek çatısı altında oluşturduğu mütevelli heyetleri ile toplanacak himmet, bağış, burs ve kurban paralarını belirlediği özellikle 17 Aralık sürecinden sonra dernek çatısı altında sürdürülen faaliyetlerin, ev toplantıları şeklinde organize edildiği, tüm bu faaliyetlerin il abisi olarak değerlendirilen ve halen firari olan şüpheli tarafından takip edildiği anlaşılmıştır

Soruşturma kapsamında Sinop İl Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğü ve ve kaçakçılık ve organize suçlar ile mücadele şube müdürlükleri talimatlarımız doğrultusunda ortak hareket etmiş, soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara, Boyabat, Samsun, Sungurlu, Edirne, Küçükçekmece, Denizli, Terme, Çarşamba, Tercan, Konya, Ordu, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılıkları Samsun, İl Eğitim Müdürlüğü, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire başkanlığının çalışmalarından istifade edilmiştir.

Tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 7 şüpheliden 5’i hakkında tutuklama kararı verilmiş, şüpheliler Sinop E Tipi Ceza  İnfaz Kurumuna alınmış, Adli Kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 8 şüpheliden tamamı hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve imza yükümlülüğü şeklinde adli kontrol kararı alınmıştır.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI