Timsal KARABEKİR’le Tarihe Yolculuk

Ana Sayfa » Haber » Güncel » Timsal KARABEKİR’le Tarihe Yolculuk
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2016 - 11:52

4

Haber:Hamdi Gökçen

Kurtuluş Savaşı’mızın Doğu Cephesi Komutanı Orgeneral Kâzım KARABEKİR Paşa’nın kızı Timsal KARABEKİR,Sinop Üniversitesinde “Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun, Çanakkale Savaşından Milli Mücadele Yıllarına Kazım KARABEKİR” konulu konferansı ile katılımcıları yakın tarihe bir yolculuğa çıkardı.

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Kafkas Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan AYDIN’ın açış konuşmasıyla başlayan konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat SEZGİN ve Prof. Dr. Ahmet TABAK, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ, Üniversite Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasemin BARLAK, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan BARLAK, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekiye TUNÇ, Bilgi İşlem Daire Başkanı Yüksel SANDALCI,Üniversite Akademik ve İdari personeli ile öğrenciler katıldı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Timsal KARABEKİR, 1. Dünya Savaşı’nda Doğu ve Çanakkale Cephesi’nde yaşanan olayları ve sonrasında yaşanan Kurtuluş Savaşı yıllarını, babası Kazım KARABEKİR’inarşivindeki belge ve fotoğraflarla anlattı.

Yaptığı konuşma ve sunduğu belgelerle katılımcıları geçmişe götüren Timsal KARABEKİR, Osmanlı’nın bütün ordularının feshedildiği dönemde yalnızca 15. Kolordu’nun kaldığını ve Kazım KARABEKİR Paşa’nın da bu orduyla Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yanında yer alması sonucunda TürkiyeCumhuriyeti’nin kuruluş adımlarının atıldığını vurguladı.

“Ermeni Yetimlerinin Babası Kazım KARABEKİR”

“Ermeni Sorunu”na da değinen Timsal KARABEKİR, Kazım KARABEKİR’e Trabzon’daki Ermeni Yetimleri Okulu tarafından verilen “Ermeni Yetimlerinin Babası” belgesinin fotoğrafı göstererek, “Fotoğrafın altında “Yetimler babası, kahraman Kâzım Karabekir Paşa Hazretleri / Trabzon Ermeni Yetimleri tarafından 9 Eylül 1919.” yazıyor. Siz bir milleti soykırım iddialarıyla suçlayacaksınız, sonra da ona “Ermeni Yetimlerinin Babası” diye belge vereceksiniz. Olur mu hiç böyle bir şey?

Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur. Asıl soykırım Türklere yapılmıştır. Camilerde yakılan çocuk, kadın ve erkekler, en canlı örneğidir!” dedi.

Timsal KARABEKİR konuşmasının sonunda, sözü ve bestesi babası Kâzım KARABEKİR’e ait olan, Türk Yılmaz Marşı’nı dinletti.

Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet TABAK, Timsal KARABEKİR Hanımefendiye,Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ de Kafkas Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan AYDIN’a günün anısına hediye takdiminde bulundular.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Turgut Birincioğlu Vefat Etti
Turgut Birincioğlu Vefat Etti

  Foto:Halit Gümüş Haber:HAMDİ GÖKÇEN Yaklaşık 1 aydır Sinop Atatürk Devlet Hastahanesi yoğum bakım ünitesinde  tedavi gören Turgut

SİNOP KIZILAY’A ATAMA
SİNOP KIZILAY’A ATAMA

    Haber:HAMDİ GÖKÇEN Sinop Kızılay’ında beklenmedik gelişme,seçime bir kaç ay kala,kuruma yeni atama yapıldı Yetkililerden

CHP’de Eyilim Belirlendi
CHP’de Eyilim Belirlendi

    Sinop’ta bugün(02.Aralık.2018) Pazar günü yapılan parti içi eyilim oylaması yapıldı. Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI