Timsal KARABEKİR’le Tarihe Yolculuk

Ana Sayfa » Haber » Güncel » Timsal KARABEKİR’le Tarihe Yolculuk
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2016 - 11:52

4

Haber:Hamdi Gökçen

Kurtuluş Savaşı’mızın Doğu Cephesi Komutanı Orgeneral Kâzım KARABEKİR Paşa’nın kızı Timsal KARABEKİR,Sinop Üniversitesinde “Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun, Çanakkale Savaşından Milli Mücadele Yıllarına Kazım KARABEKİR” konulu konferansı ile katılımcıları yakın tarihe bir yolculuğa çıkardı.

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Kafkas Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan AYDIN’ın açış konuşmasıyla başlayan konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat SEZGİN ve Prof. Dr. Ahmet TABAK, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ, Üniversite Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasemin BARLAK, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan BARLAK, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekiye TUNÇ, Bilgi İşlem Daire Başkanı Yüksel SANDALCI,Üniversite Akademik ve İdari personeli ile öğrenciler katıldı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Timsal KARABEKİR, 1. Dünya Savaşı’nda Doğu ve Çanakkale Cephesi’nde yaşanan olayları ve sonrasında yaşanan Kurtuluş Savaşı yıllarını, babası Kazım KARABEKİR’inarşivindeki belge ve fotoğraflarla anlattı.

Yaptığı konuşma ve sunduğu belgelerle katılımcıları geçmişe götüren Timsal KARABEKİR, Osmanlı’nın bütün ordularının feshedildiği dönemde yalnızca 15. Kolordu’nun kaldığını ve Kazım KARABEKİR Paşa’nın da bu orduyla Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yanında yer alması sonucunda TürkiyeCumhuriyeti’nin kuruluş adımlarının atıldığını vurguladı.

“Ermeni Yetimlerinin Babası Kazım KARABEKİR”

“Ermeni Sorunu”na da değinen Timsal KARABEKİR, Kazım KARABEKİR’e Trabzon’daki Ermeni Yetimleri Okulu tarafından verilen “Ermeni Yetimlerinin Babası” belgesinin fotoğrafı göstererek, “Fotoğrafın altında “Yetimler babası, kahraman Kâzım Karabekir Paşa Hazretleri / Trabzon Ermeni Yetimleri tarafından 9 Eylül 1919.” yazıyor. Siz bir milleti soykırım iddialarıyla suçlayacaksınız, sonra da ona “Ermeni Yetimlerinin Babası” diye belge vereceksiniz. Olur mu hiç böyle bir şey?

Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur. Asıl soykırım Türklere yapılmıştır. Camilerde yakılan çocuk, kadın ve erkekler, en canlı örneğidir!” dedi.

Timsal KARABEKİR konuşmasının sonunda, sözü ve bestesi babası Kâzım KARABEKİR’e ait olan, Türk Yılmaz Marşı’nı dinletti.

Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet TABAK, Timsal KARABEKİR Hanımefendiye,Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ de Kafkas Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan AYDIN’a günün anısına hediye takdiminde bulundular.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz