DEVLET GEREĞİNİ YAPTI

Ana Sayfa » Haber » Gündem » Foto Galeri » DEVLET GEREĞİNİ YAPTI
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2016 - 21:56

vali-çetinkaya

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop’ta gergin bir ortamda cereyan eden olaylar,Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’nın aldığı yerinde önlemlerle kazasız-belasız atlatıldı.

Bir ara karşı karşıya gelen,karşıt grup ve konuşmacı taraftarları arasındaki gerginlik,emniyet güçlerinin kararlı tutumuyla bertaraf edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sinop Valisi-Dr.Yasemin Özata Çetinkaya da şunları kaydetti:

“İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Sinop Şubesi 12/05/2016 günü 20.30 ile 22.30 saatleri arası Atatürk Kapalı Spor Salonunda İlahiyatçı Yazar Nurettin YILDIZ tarafından “ Bu zamanın sabrı ” konulu konferans verileceğini bildirilmiş ve bildirim üzerine konferansla ilgili gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır.

12.05.2016 günü saat 18.40 da Nurettin YILDIZ ‘ı protesto etmek amacıyla İlimiz Uğur Mumcu Meydanında Sinop Barış ve Demokrasi Platformu organizesinde bir basın açıklaması yapılmış ve açıklama sonrası grup Dr. Ahmet ÖRS caddesi üzerinden Atatürk Kapalı Spor Salonuna, yolu trafiğe kapatarak yürümüştür. Yürüyüş sırasında Atatürk Kapalı Spor Salonu yakınında oluşturulan kapama noktasına gelindiğinde, Polis bariyerlerini aşarak Atatürk Kapalı Spor Salonuna yönelmişler ancak giriş merdivenlerinde polisçe durdurulmuşlardır.

Bu durum üzerine İl Emniyet Müdürümüz hemen olay yerine gitmiş ve bu şekildeki bir protestonun hukuksuz olduğu ve bir an önce dağılmaları konusunda kendileri ile görüşme yapılmış, görüşmeler devam ederken saat 20:00 civarı, konferans başlamadan yarım saat önce organizasyonla ilgili salon kiralama işlemini yapan İHH Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Bekir ÖĞÜN salon kiralama işlemi yapan kamu görevlimizi arayarak konferans programını iptal ettiklerini bildirmişlerdir. Konferansın iptal olduğunu öğrenen gerek dinleyici grup gerekse protestocu grup bir sürelik bekleyişin ardından olaysız bir şekilde kendiliğinden dağılmışlardır.

İHH genel merkezi tarafından konferansın iptal edilmesinin ardından Ayancık İlçesinden Sinop’a hareket halinde olan konuşmacı iptal kararı sonrası Sinop’a hiç girmeden doğrudan Samsundaki uçuşu için Samsun İline hareket etmişlerdir.

Uğur Mumcu Meydanındaki basın açıklamasından sonra Atatürk Spor Salonuna kadar olan yolu kapatarak yürüyüş yapan gruplarla ilgili 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve ayrıca Atatürk Kapalı Spor Salonu önünde Emniyet tedbiri alan polislere yönelik davranışlarıyla ilgili Polise Direnme ve Kasten Yaralama olaylarından adli işlem başlatılmıştır.

Söz konusu organizasyon İHH Sinop Şubesinin bir organizasyonu olup, organizasyonla ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ilişkisi ücreti mukabili Atatürk Kapalı Spor Salonunun kiralanmasından ibaret olup, İl Müftülüğünün ilişkisinin düzenleme komitesinin, Müftülüğümüzün ilahi grubunun da konferans öncesi ilahileriyle programa katılması talebi ile ilgilidir.Kamuoyuna duyurulur.”

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz