DEVLETİN PARDON DEDİĞİ PAŞA SİNOP’TA

Ana Sayfa » Haber » Güncel » DEVLETİN PARDON DEDİĞİ PAŞA SİNOP’TA
Paylaş
Tarih : 27 Haziran 2016 - 23:43

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber:Hamdi Gökçen

Yazdığı kitabı okuduğumda yazarıyla tanışmalıyım dedim. Bu buluşmayı sağlayacak ortak arkadaşımız, Tayfun Güven’e sorduğunda bana: “Yakında annesini görmek için Sinop’a gelebilir.”dedi. İlerleyen zamanda Halil Kalkan’ın Sinop’a geldiğini söylediğinde görüşme teklifinde bulunuruz ve görüşmemiz sağlanır.” demişti.
Kısa süre sonra kendisinin görüşelim demesiyle buluşma gerçekleşir. Doğma büyüme Sinoplu olan Paşa her yıl yaz başında burada yaşayan annesi ve kardeşi ile ailesini ziyaret ediyor, hayır dualarını alıyormuş.
İşte böyle bir zamanda onunla karşılaşma fırsatı doğdu. Randevu yerine geldiğimde paşayı arkadaşlarıyla sohbet ediyor buldum. Beni görünce ayağa kalktı. İsmimle hitap ederek “Hoş geldiniz, sizi tanıdığıma memnun oldum” dedi. Onunla tanışmaktan mutlu oldum.
Paşa yarım asra yakın taşıdığı üniforması için gerekli olan sportmen vücut yapısını hala o günlerdeki ölçülerinde korumayı başarmıştı. Bir başka ifade ile 30’lu yaşların dinamizmini yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen 60 lara taşımaya muvaffak olmuştu.
Çok kalın olmayan ancak her cümlesi kararlılık ifadeleri taşıyan ses tonu, yılların birikimini çevresindekilerle paylaşırken bu sohbete katılanları zevkle dinlemeye sevk ediyordu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bembeyaz saçları onun altındaki renkli gözleri ve saçlarına karşılık biraz daha kır bıyıkları yaşadıklarını hiç ama hiç umursamadığı izlenimini veriyordu.

Kolay değil, kamuoyunda “BALYOZ” olarak bilinen ve asrın iftirası olarak nitelendirilen dava sonrasında hakkında hiçbir delil olmadan sahtekârlık ürünü bilgisayar çıktıları ile yargılanıyormuş gibi yapılıp 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırılıştı. Tam 1298 gün suçsuz ve günahsız kapalı kaldığı Silivri Cezaevinde, devlet 4 yıla yakın bir süre sonunda “PARDON!” demiş, onu ve 360 arkadaşını serbest bırakmıştı. Müteakiben yapılan yeniden yargılama sonucunda tamamı beraat etmişlerdi.

Tüm bu süreci baştan sona kaleme aldığı “KATLEDİLEN ADALET” isimli kitabın yazarı olan bu adam, 60lı yaşların başında olduğu bu gün Türk Silahlı Kuvvetlerinin yetiştirdiği Subay ve astsubayların azim ve iradesini her şartta koruyabilen belki de en iyi örneklerden biri idi.

Bir saate yakın birlikteliğimiz esnasında her konuda sorduğum sorulara, taşıdığı bilgi birikiminin, görevi esnasında aldığı DEVLET terbiyesiyle yoğrulduğunu hissettiğim cevaplar aldım.
Kitabında benim için soru işareti olan tüm hususları ve ne demek istediğini bir bir anlattı. Veda zamanı geldiğinde Sinop’tan yetişen Halil KALKANLI Paşanın uzun süren cezaevi yaşantısı ardında hiçbir iz taşımadığı kanısına vardım.
Yakın arkadaşlarının paşayı uğurladıktan sonra, onu yıllardır tanıdıklarını, aynı sevecenliğini ve çevresindekilere karşı saygınlığını kaybetmediğini ifade ettiklerine şahit oldum. Bana göre bunun bir tek sebebi vardı; o da “Askeri eğitimle çelikleşen sağlam bir irade” idi.
Sevgili Dostlar, Son bir husus; Halil Kalkanlı Paşa’ya imzalatıp okuduğum ikinci adam yayınlarından aynı adı taşıyan(ikinci adam) Matbaası Temmuz 2015’te çıkan 1.baskı 495 sayfalık bu güzel kitabın okunmasını herkese tavsiye ediyorum.Yeniden görüşünceye dek… Hoşça kalın…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

AMACIMIZ;GERZE’Yİ KORUMAK VE TANITMAK
AMACIMIZ;GERZE’Yİ KORUMAK VE TANITMAK

Haber: Ümit Can GÖKÇEN Gerze Dağcılık Doğa ve Gençlik Spor Kulübü Kurucu Başkanı Birol Sazak, kulüp çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda

82 YAYINEVİ 62 YAZAR SİNOP’TA
82 YAYINEVİ 62 YAZAR SİNOP’TA

Sinop’ta 3.Kitap günlerinde 82 yayın evi,62 yazar ile Sinop’ta buluştu. 15-22 Eylül tarihleri arasında;Sinop Belediyesinin ev sahipliğinde

GAZETECİ ŞEVKİ YILDIRIM VEFAT  ETTİ
GAZETECİ ŞEVKİ YILDIRIM VEFAT ETTİ

HABER:Hamdi  GÖKÇEN Uzun süredir Samsunda bir Özel hastane yoğun bakım servisinde tedavi gören  gazeteci Şevki Yıldırım(1953) vefat etti. Yaklaşık

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz