RASİM BEY’E SUİKAST Mİ?

Ana Sayfa » Genel » RASİM BEY’E SUİKAST Mİ?
Paylaş
Tarih : 28 Temmuz 2016 - 15:02

rasim bey

Araştırma:Hamdi Gökçen

Belediye Başkanı olduğu dönemde 7 Eylül 1919 tarihinde Samsun’dan gelen İngiliz yüzbaşı Solter’in Sinop’a çektiği ingiliz bayrağını 8 Eylül 1919 günü indiren Rasim Bey, Tarihi olaydan sonra Sinop’ta halk kahramanı olarak kabul edilir. Bu tarihi olay günümüze değin dilden dile anlatılagelir.

Fotoğrafını başucunda ayırmayan torun  Rıfat Konukçu, Rasim Bey için:

“Dedem Rasim Bey büyüklerimiz bir Ermeni çetesi tarafından öldürüldüğü anlatırdı” diyerek   sözlerine şunları ilave etti:

“Büyük dedem İstanbul “Londra Bar”dan çıktıktan sonra bir kişi koluyla çıkacağı kapıyı kapatmak ister. Dedem geçeyim der ve zorlukla geçmeye çalışırken arkadan muşta ile vurularak yere düşürülür. Bu şekilde suikaste kurban giden dedemin Ankara’ya ulaşmak üzere Sinop’tan İstanbul’a deniz yoluyla gittiğini biliyoruz. Onun bir Ermeni çetesi tarafından öldürüldüğü büyüklerimiz tarafından her zaman konuşulurdu.”

Nerede, ne zaman öldürüldü ve mezarı nerede?

Sinoplu gazeteci Mete Çağdaş da yakın akrabası olduğunu söylediği eski  Sinop Belediye Başkanı Rasim Bey’in, İstanbul’da Ermeni çeteleri tarafından öldürüldüğünü köşesinde yazmış ve bunu sözlü olarak da beyan etmişti.

Konuyu değerlendiren Gazeteci Mete ÇAĞDAŞ; ”Dedem, Sinop’un ilk Belediye Başkanı Kavizade Rasim Bey, Ermeni çete üyeleri tarafından kahpece şehit edilmiştir.”

Olayın  tarihi şahidi Dr. Rıza Nur anılarında şunları anlatıyor:

Rasim bey’e suikast mi?

“Rasim bey iyi ve merd bir adamdı. Fakat son zamanda gece gündüz içiyordu. Rakıdan ahlakı da bozulmuştu. Ankara’dan İstanbul’a dönüşünde bir ermeni karısı alıp Beyoğlu’nda bir birahaneye gitmiş. Orada şoförlerin yanındaki bir kadını da cebren almak istemiş, tabancasını çekmiş, onlardan biri de Rasim’e bir çelme vurmuş. Rasim düşmüş. Bir daha kalkamamış.

Rasim Beyi Hastahaneye kaldırmışlar, ölmüş. Bana haber verdiler. Cinayet olabilir diye şüphelendim. Polis müdürüne söyledim. Morga getirttim. Doktor Saim otopsi yaptı. Beyninde el kadar penteci vardı. Beyni bunun tazyiki ile çökmüştü. Azim cidarı çatla­mış. Demek düşünce başı taşa hızla gelmiş, kafası kırılmış, nezîlle ölmüş.

Ne ise, Eyüp’e götürüp defnettik. Ankara’dakiler bunu Çerkez Komitesinin bir cinayeti zannetmişler, hattâ benm için  «o zehirledi» demişler. Kılıç Ali telgraf çekip yeniden otopsi yaptırıp, midesinin muhteviyatını tahlil ettirmiş. Tabii bir şey bulunmadı. Demek benden şüphe ediyorlardı. Demek bu vesileyle beni alaşağı edeceklerdi. Halbuki ben bu adama, ölümünde de hizmet etmiş, cinayeti ve faillerini bulup hapsettirmiştim.”

Rasim Bey’in mezarının Eyüp’te olduğunu bugün hâlâ Eyüp’de yaşayan Sinoplu Emekli Emniyetçi Süleyman Üçüncüoğlu, mezarı gördüğünü, giriş kapısına çok yakın bir yerde bulunduğunu ifade etti.

 

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DİKKAT ÇÖLYAK VAR!
DİKKAT ÇÖLYAK VAR!

Haber:Hamdi Gökçen Devletin çölyak ile ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinden

73 YIL SONRA GELEN BAYRAM
73 YIL SONRA GELEN BAYRAM

Haber: Hamdi Gökçen 1946 İstanbul / Fatih doğumlu Gülsen Çetintaş, 73 yıl sonra Sinop’ta gerçek bir bayram yaşadı. 7 yaşındayken annesiyle

Başkan Korkmaz’dan Bayram Mesajı
Başkan Korkmaz’dan Bayram Mesajı

Sinop MHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Korkmaz,Ramazan bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Yaşar Korkmaz mesajında şunları söyledi:”Sinoplu

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI