SİNOP ÜNİVERSİTESİNDEN FETÖ AÇIKLAMASI

Ana Sayfa » Haber » Güncel » SİNOP ÜNİVERSİTESİNDEN FETÖ AÇIKLAMASI
Paylaş
Tarih : 30 Temmuz 2016 - 13:15

n.dal

Haber:Hamdi Gökçen

Sinop Üniversitesi REKTÖR;Prof. Dr. Nihat DALGIN imzalı bir bildiri yaynlandı.Üniversite yaptığı yazılı beyan ile önemli açıklamalarda bulundu:   

“15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilmek istenen menfur “Darbe Girişimi” sonrasında söz konusu girişimin faili Fetullahçı Terör Örgüyü (FETÖ) ile mücadele kapsamında çıkarılan 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız tarafından Üniversite Rektörlüklerine gönderilen talimat “…Üniversitenizdeki bütün çalışanların FETÖ ile ilişkilerini değerlendirerek, ilgili hakkında işlem yapılması ve sonucundan 05.08.2016 tarihine kadar Başkanlığımıza bildirilmesi…” gereği Rektörlüğümüze gerek kurum içinden birim yöneticilerimiz, yada diğer personelimizce, gerekse şehir içinden, şehir dışından diğer kurumlarca ya da şahıslarca iletilen bilgi ve belgeler çerçevesinde OHAL kanunu kapsamına giren unsurlardan birini ya da bir kaçını işlediklerini iddia edilen personelimiz değerlendirilerek ilgililer hakkında takip edilecek hukuki süreci belirleyebilmek maksadıyla öncelikli olarak beş kişiden oluşan “DEĞERLENDİRME KOMİSYONU” kurulmuştur.

DEĞERLENDİRME KOMİSYONU 26.07.2016 tarihinde toplanarak kendilerine ulaşan bireysel ya da kurumsal ihbar bilgi, belge, duyum vb.leri OHAL kanunu ışığında bir ön değerlendirmeden geçirilerek haklarında söz konusu kanun kapsamındaki unsurlardan birini ya da bir kaçını işlediği yönünde iddialar bulunan personelimiz hakkında aşağıda belirtilen şekilde hukuki sürecin başlatılmasına karar verilmiştir:

Akademik personelimizden;

30 Öğretim elemanının açığa alınarak haklarında soruşturma başlatılmasına,

8 Öğretim elemanı için öncelikli olarak soruşturma açılmasına,

22 Öğretim elemanı için ise öncelikli olarak inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.

İdari Personelimizden;

10 Personelin açığa alınarak soruşturma başlatılmasına,

4 Personel için öncelikli olarak soruşturma başlatılmasına,

7 Personel için ise öncelikli olarak inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.

Şirket elemanı bir personel için ise, ilgili şirkete yazılarak üniversitemizden ilişiğinin kesilmesinin istenmesine karar verilmiştir.

Ayrıca DEĞERLENDİRME KOMİSYONUMUZ, ilgili personelimizin inceleme ve soruşturmalarını yapmak üzere akademik ve idari personelden seçilmiş ve her biri üçer kişiden oluşan 9 (Dokuz) tane İNCELEME VE ARAŞTIRMA KOMİSYONU kurulmasını kararlaştırmış ve bu komisyon üyelerini belirleyerek komisyon üyeleri göreve başlamışlardır.

Buna göre; 27.07.2016 günü itibarıyla üniversitemizde 667 sayılı KHK gereğince 82+5=87 personelimiz hakkında hukuki işlem başlatılmıştır.

1 Enstitü Müdürü, 1 Meslek Yüksekokulu Müdürü, 4 Daire Başkanı, 1 Fakülte Sekreteri ve bir Yüksekokul sekreteri görevinden alınmıştır.

İnceleme ve soruşturma süreçlerinin hukuka ve etik ilkelere uygun bir şekilde cereyan etmesi, masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi ve kamu vicdanının rahatsız edilmeden bir sonuca varılabilmesi için Rektörlük olarak gerekli hassasiyetin gösterileceğinden emin olunmasını dilerken; benzeri vahim durumlarla karşı karşıya kalınmaması için bu sürecin soğukkanlılıkla yürütülmesinde diğer personelimizin ve şehir sakinlerimizin de bizlere yardımcı olmalarını bekliyor; Bu necip milletimizin bir daha millet iradesini ayaklar altına almayı düşünen darbe/isyan vb. girişimlerle karşılaşmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor; milletin iradesini tanklara çiğnetmemek için canını seve seve veren aziz şehitlerimize rahmet, yaralı gazilerimize acil şifalar diliyor; “Darbeye Karşı Ve Milli İradeye Saygı” mitingleriyle tek vücut olmuş yeni destanlar yazan bütün halkımızı tebrik ediyorum.

Değerlendirme Komisyonuna yeni bilgiler geldikçe, komisyonca yapılacak olan değerlendirme sonuçları yine kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

                                                                                             

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Turgut Birincioğlu Vefat Etti
Turgut Birincioğlu Vefat Etti

  Foto:Halit Gümüş Haber:HAMDİ GÖKÇEN Yaklaşık 1 aydır Sinop Atatürk Devlet Hastahanesi yoğum bakım ünitesinde  tedavi gören Turgut

SİNOP KIZILAY’A ATAMA
SİNOP KIZILAY’A ATAMA

    Haber:HAMDİ GÖKÇEN Sinop Kızılay’ında beklenmedik gelişme,seçime bir kaç ay kala,kuruma yeni atama yapıldı Yetkililerden

CHP’de Eyilim Belirlendi
CHP’de Eyilim Belirlendi

    Sinop’ta bugün(02.Aralık.2018) Pazar günü yapılan parti içi eyilim oylaması yapıldı. Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI