61 YILDIR AYAKTAYIM

Ana Sayfa » Genel » 61 YILDIR AYAKTAYIM
Paylaş
Tarih : 17 Ağustos 2016 - 12:25

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber: HAMDİ GÖKÇEN

1955 yılında mesleğe başladığını ifade eden terzi  Salih Çetin, zanatının 61. yılında ayakta, çalışır halde olduğunu  söyledi.

Kendi dükkanını 1959 yılında açan ve 61 yıldır mesleğini Kaleyazısı Belediye-Hal Yerindeki dükkanında sürdüren 1942 doğumlu Salih Çetin, Sinop’un en eski terzisi olma unvanını elinde bulundurduğunu kaydetti.

Bu güne değin gösterdiği başarısı bir çok plaketle taçlandırılan Salih Çetin, hayat hikayesini bizimle paylaştı. Salih Çetin,sanat hayat öyküsü için şunları söyledi;

“Merkez Mertoğlu köyünde doğdum, mesleğe 1955’te İsmail Gülenç’in çırağı olarak başladım Kaleyazısı Hal aralığında başlayan çıraklı hayatım 4 yıl sonra 1959’da kendi dükkanımı açtım.

Bu mesleği yine Kaleyazısı’ndan ustam İsmail Gülenç’ten öğrendim. O zamanlar Mertoğlu köyünden yeni gelmiştim. İyi ki gelmişim, geçimimi yıllardır bu meslek sayesinde sürdürüyorum. Kendime mahsus müşterim mevcuttur.

Bu sanat bir kısmet olayıdır. Biz kısmetimizden memnunuz. Nasibimiz kadar işimiz olmaktadır. Kendimizi ve ailemizi geçindirecek kadar da kazanıyorum,çok şükür.

Bir kaç ciddi ameliyatlar geçirdim. Elim ayağım tuttukça da bu işi sürdüreceğim.

1969’dan 1980’e kadar Esnaf Odası Başkanlığı yaptım. Daha sonra odaların üst kurulu olan (1980-1988) ydönemi  Senai Saraç’tan sonra birlik başkanlığında bulundum. Görev icabı çok illeri,ayrıca Avrupa’da 7 değişik ülkede bulundum.

Bu gün, terzilik mesleği günden güne yok olmaktadır. Mesleğin hayatta kalması devlet desteğine bağlıdır. Devletin, kurs açarak mesleğe eleman ve usta yetiştirmesi gerekir.”diye konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Turgut Birincioğlu Vefat Etti
Turgut Birincioğlu Vefat Etti

  Foto:Halit Gümüş Haber:HAMDİ GÖKÇEN Yaklaşık 1 aydır Sinop Atatürk Devlet Hastahanesi yoğum bakım ünitesinde  tedavi gören Turgut

SİNOP KIZILAY’A ATAMA
SİNOP KIZILAY’A ATAMA

    Haber:HAMDİ GÖKÇEN Sinop Kızılay’ında beklenmedik gelişme,seçime bir kaç ay kala,kuruma yeni atama yapıldı Yetkililerden

CHP’de Eyilim Belirlendi
CHP’de Eyilim Belirlendi

    Sinop’ta bugün(02.Aralık.2018) Pazar günü yapılan parti içi eyilim oylaması yapıldı. Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI