61 YILDIR AYAKTAYIM

Ana Sayfa » Genel » 61 YILDIR AYAKTAYIM
Paylaş
Tarih : 17 Ağustos 2016 - 12:25

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber: HAMDİ GÖKÇEN

1955 yılında mesleğe başladığını ifade eden terzi  Salih Çetin, zanatının 61. yılında ayakta, çalışır halde olduğunu  söyledi.

Kendi dükkanını 1959 yılında açan ve 61 yıldır mesleğini Kaleyazısı Belediye-Hal Yerindeki dükkanında sürdüren 1942 doğumlu Salih Çetin, Sinop’un en eski terzisi olma unvanını elinde bulundurduğunu kaydetti.

Bu güne değin gösterdiği başarısı bir çok plaketle taçlandırılan Salih Çetin, hayat hikayesini bizimle paylaştı. Salih Çetin,sanat hayat öyküsü için şunları söyledi;

“Merkez Mertoğlu köyünde doğdum, mesleğe 1955’te İsmail Gülenç’in çırağı olarak başladım Kaleyazısı Hal aralığında başlayan çıraklı hayatım 4 yıl sonra 1959’da kendi dükkanımı açtım.

Bu mesleği yine Kaleyazısı’ndan ustam İsmail Gülenç’ten öğrendim. O zamanlar Mertoğlu köyünden yeni gelmiştim. İyi ki gelmişim, geçimimi yıllardır bu meslek sayesinde sürdürüyorum. Kendime mahsus müşterim mevcuttur.

Bu sanat bir kısmet olayıdır. Biz kısmetimizden memnunuz. Nasibimiz kadar işimiz olmaktadır. Kendimizi ve ailemizi geçindirecek kadar da kazanıyorum,çok şükür.

Bir kaç ciddi ameliyatlar geçirdim. Elim ayağım tuttukça da bu işi sürdüreceğim.

1969’dan 1980’e kadar Esnaf Odası Başkanlığı yaptım. Daha sonra odaların üst kurulu olan (1980-1988) ydönemi  Senai Saraç’tan sonra birlik başkanlığında bulundum. Görev icabı çok illeri,ayrıca Avrupa’da 7 değişik ülkede bulundum.

Bu gün, terzilik mesleği günden güne yok olmaktadır. Mesleğin hayatta kalması devlet desteğine bağlıdır. Devletin, kurs açarak mesleğe eleman ve usta yetiştirmesi gerekir.”diye konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI
ANKARA’DA EMİN KURU RÜZGARI

Haber:Hamdi Gökçen ASİLDER Hamamönü Konağı söyleşilerinde Emin KURU rüzgarı esti! ASİLDER,10 Kasım 2018 günkü söyleşisinde;Gazi Üniversitesi

BAKIN NEDEN ADAY OLDU?
BAKIN NEDEN ADAY OLDU?

HABER:Hamdi GÖKÇEN “Daha evvelce dediğim gibi,siz istediğiniz için 3.kez aday oldum”diyen Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, CHP İl

BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER
BU KEZ ÖZEL ZİYARETÇİLER

    HABER:Hamdi Gökçen Çiftliğinde doğal tarım çalışmaları başlatan Sinoplu girişimci Prof. Emin Kuru’nun bugün özel misafirleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI