61 YILDIR AYAKTAYIM

Ana Sayfa » Genel » 61 YILDIR AYAKTAYIM
Paylaş
Tarih : 17 Ağustos 2016 - 12:25

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber: HAMDİ GÖKÇEN

1955 yılında mesleğe başladığını ifade eden terzi  Salih Çetin, zanatının 61. yılında ayakta, çalışır halde olduğunu  söyledi.

Kendi dükkanını 1959 yılında açan ve 61 yıldır mesleğini Kaleyazısı Belediye-Hal Yerindeki dükkanında sürdüren 1942 doğumlu Salih Çetin, Sinop’un en eski terzisi olma unvanını elinde bulundurduğunu kaydetti.

Bu güne değin gösterdiği başarısı bir çok plaketle taçlandırılan Salih Çetin, hayat hikayesini bizimle paylaştı. Salih Çetin,sanat hayat öyküsü için şunları söyledi;

“Merkez Mertoğlu köyünde doğdum, mesleğe 1955’te İsmail Gülenç’in çırağı olarak başladım Kaleyazısı Hal aralığında başlayan çıraklı hayatım 4 yıl sonra 1959’da kendi dükkanımı açtım.

Bu mesleği yine Kaleyazısı’ndan ustam İsmail Gülenç’ten öğrendim. O zamanlar Mertoğlu köyünden yeni gelmiştim. İyi ki gelmişim, geçimimi yıllardır bu meslek sayesinde sürdürüyorum. Kendime mahsus müşterim mevcuttur.

Bu sanat bir kısmet olayıdır. Biz kısmetimizden memnunuz. Nasibimiz kadar işimiz olmaktadır. Kendimizi ve ailemizi geçindirecek kadar da kazanıyorum,çok şükür.

Bir kaç ciddi ameliyatlar geçirdim. Elim ayağım tuttukça da bu işi sürdüreceğim.

1969’dan 1980’e kadar Esnaf Odası Başkanlığı yaptım. Daha sonra odaların üst kurulu olan (1980-1988) ydönemi  Senai Saraç’tan sonra birlik başkanlığında bulundum. Görev icabı çok illeri,ayrıca Avrupa’da 7 değişik ülkede bulundum.

Bu gün, terzilik mesleği günden güne yok olmaktadır. Mesleğin hayatta kalması devlet desteğine bağlıdır. Devletin, kurs açarak mesleğe eleman ve usta yetiştirmesi gerekir.”diye konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sonbaharı Doğada Karşıladılar
Sonbaharı Doğada Karşıladılar

Haber:Ümit Can GÖKÇEN Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü doğa ile buluştu. 15 doğacı bir araya gelerek 15 kilometre yürüdü. Sinop Orman Gençlik

1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak
1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak

Haber-Foto:HAMDİ Gökçen Dünya ve Türkiye’de alanında tanınan 1500 sporcu “Türkiye bilardo şampiyonası finali” için Sinop’ta

Atatürk Kupası Bilardo Müsabakası
Atatürk Kupası Bilardo Müsabakası

  Haber:Hamdi Gökçen Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Bilardo İl Temsilciliğinin 2017 yılı faaliyet programında yer alan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz