SİNOP’TA YETİŞTİRME YURDU TARİHİ

Ana Sayfa » Haber » Güncel » SİNOP’TA YETİŞTİRME YURDU TARİHİ
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2016 - 19:36

erkek (6)

Araştırma:Hamdi Gökçen

Yetiştirme yurdu olarak;Yeni Mahallede 1899 da Rumların 1923’e kadar İlkokul,mübadeleden ve Cumhuriyetin ilanından sonra ADA mektebi olarak kullanılan bina tahsis edilmiştir.(Kaynak:SİNOP TARİHİ ve KÜLTÜR ENVANTERİ sayfa:67)

Sinop’ta yetiştirme yurdu süreci evvela bir dernek kurularak, daha sonra da önce Erkek ve ilerleyen zamanda kız olmak üzere yurt hizmeti verilerek başlatılır.

Sinop Korunmaya Muhtaç Çocukları Koruma Birliği

6972 sayılı kanunun 4. Maddesi hükmüne göre 1/7/1957 tarihinde kurulan SİNOP İLİ KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLARI KORUMA BİRLİĞİ ilimiz nüfusuna kayıtlı

  1. Ana ve babasız,
  2. Ana ve babası belli olmayan,
  3. Ana ve babası tarafından terk edilen
  4. Ana ve babası tarafından ihmal edilip fuhşa, dilenciliğe, alkollü içkileri veya uyuşturucu maddeleri kullanmaya ve serseriliğe sürükleme tehlikesine maruz bulunan 0-18 yaş arasındaki çocukları koruyup hayata hazırlar.

Bu münasebetle yukarıdaki durumda olan çocukları mahalli idarelerce tespit Sulh Hukuk Mahkemelerinden koruma kararı alındıktan sonra yaş ve cinsiyetine göre çeşitli Yurt ve Yuvalarda barındırmaktadır.

1/10/1963 tarihinde İl Merkezinde açılmış bulunan Erkek Yetiştirme Yurdunda 6-18 yaş arasındaki 110 erkek çocuk, bakım ücretleri birliğimizce ödenmek şartı ile, çeşitli illerin yuvalarında 0-6 yaş arasındaki 8 çocuk 6-18 yaş arasındaki 10 kız, koruyucu aile yanında iki çocuk ki cem’an 130 çocuğa bakmaktadır.

Bu çocukların bakıldığı müesseselerin kifayetsizliği sebebiyle hakkında korunma kararı alınmış bulunan çocukların hepsini yurt ve yuvalara yerleştirmek mümkün olmamaktadır. Halen 6 çocuk sıra beklemektedir.

Birliğimizin bu çocuklar için yaptığı masraflar: Merkez ve ilçe Belediyeleri ile, Özel İdare, (Bütçelerinin %1’i nispetinde) yaptığı yardımlarla Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının yardımları ve şahıslarla kurumların bağışları ile karşılanmaktadır.

Birliğimiz himayesi altındaki çocuklar  ilkokul tahsilinden geçirildikten sonra kabiliyet gösterenler okumaya devam etmekte,  okumaya hevesli olmayanlar ise çeşitli sanat dallarında yetiştirilmektedir.

Gerek tahsil ve gerekse sanat öğrenimlerini tamamlamayan çocuklar için lüzum görüldüğü takdirde süre uzatımı kararı alınarak hayata intibakları sağlanmaktadır.

Birliğimizin 1966 yılı Bütçesi 276.736.56 lira olarak tahmin edilmiş olup bunun 253.400.73 lirası tahsil edilebilmiştir.  (SİNOP VALİLİĞİ 1966 Yılıllığı-Sayfa: 112)

 

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz