SİNOP’TA YETİŞTİRME YURDU TARİHİ

Ana Sayfa » Haber » Güncel » SİNOP’TA YETİŞTİRME YURDU TARİHİ
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2016 - 19:36

erkek (6)

Araştırma:Hamdi Gökçen

Yetiştirme yurdu olarak;Yeni Mahallede 1899 da Rumların 1923’e kadar İlkokul,mübadeleden ve Cumhuriyetin ilanından sonra ADA mektebi olarak kullanılan bina tahsis edilmiştir.(Kaynak:SİNOP TARİHİ ve KÜLTÜR ENVANTERİ sayfa:67)

Sinop’ta yetiştirme yurdu süreci evvela bir dernek kurularak, daha sonra da önce Erkek ve ilerleyen zamanda kız olmak üzere yurt hizmeti verilerek başlatılır.

Sinop Korunmaya Muhtaç Çocukları Koruma Birliği

6972 sayılı kanunun 4. Maddesi hükmüne göre 1/7/1957 tarihinde kurulan SİNOP İLİ KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLARI KORUMA BİRLİĞİ ilimiz nüfusuna kayıtlı

  1. Ana ve babasız,
  2. Ana ve babası belli olmayan,
  3. Ana ve babası tarafından terk edilen
  4. Ana ve babası tarafından ihmal edilip fuhşa, dilenciliğe, alkollü içkileri veya uyuşturucu maddeleri kullanmaya ve serseriliğe sürükleme tehlikesine maruz bulunan 0-18 yaş arasındaki çocukları koruyup hayata hazırlar.

Bu münasebetle yukarıdaki durumda olan çocukları mahalli idarelerce tespit Sulh Hukuk Mahkemelerinden koruma kararı alındıktan sonra yaş ve cinsiyetine göre çeşitli Yurt ve Yuvalarda barındırmaktadır.

1/10/1963 tarihinde İl Merkezinde açılmış bulunan Erkek Yetiştirme Yurdunda 6-18 yaş arasındaki 110 erkek çocuk, bakım ücretleri birliğimizce ödenmek şartı ile, çeşitli illerin yuvalarında 0-6 yaş arasındaki 8 çocuk 6-18 yaş arasındaki 10 kız, koruyucu aile yanında iki çocuk ki cem’an 130 çocuğa bakmaktadır.

Bu çocukların bakıldığı müesseselerin kifayetsizliği sebebiyle hakkında korunma kararı alınmış bulunan çocukların hepsini yurt ve yuvalara yerleştirmek mümkün olmamaktadır. Halen 6 çocuk sıra beklemektedir.

Birliğimizin bu çocuklar için yaptığı masraflar: Merkez ve ilçe Belediyeleri ile, Özel İdare, (Bütçelerinin %1’i nispetinde) yaptığı yardımlarla Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının yardımları ve şahıslarla kurumların bağışları ile karşılanmaktadır.

Birliğimiz himayesi altındaki çocuklar  ilkokul tahsilinden geçirildikten sonra kabiliyet gösterenler okumaya devam etmekte,  okumaya hevesli olmayanlar ise çeşitli sanat dallarında yetiştirilmektedir.

Gerek tahsil ve gerekse sanat öğrenimlerini tamamlamayan çocuklar için lüzum görüldüğü takdirde süre uzatımı kararı alınarak hayata intibakları sağlanmaktadır.

Birliğimizin 1966 yılı Bütçesi 276.736.56 lira olarak tahmin edilmiş olup bunun 253.400.73 lirası tahsil edilebilmiştir.  (SİNOP VALİLİĞİ 1966 Yılıllığı-Sayfa: 112)

 

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sonbaharı Doğada Karşıladılar
Sonbaharı Doğada Karşıladılar

Haber:Ümit Can GÖKÇEN Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü doğa ile buluştu. 15 doğacı bir araya gelerek 15 kilometre yürüdü. Sinop Orman Gençlik

1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak
1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak

Haber-Foto:HAMDİ Gökçen Dünya ve Türkiye’de alanında tanınan 1500 sporcu “Türkiye bilardo şampiyonası finali” için Sinop’ta

Atatürk Kupası Bilardo Müsabakası
Atatürk Kupası Bilardo Müsabakası

  Haber:Hamdi Gökçen Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Bilardo İl Temsilciliğinin 2017 yılı faaliyet programında yer alan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz