SİNOP KIZILAY YURDUNDA KALDIM

Ana Sayfa » Genel » SİNOP KIZILAY YURDUNDA KALDIM
Paylaş
Tarih : 16 Ekim 2016 - 14:43

kizilay-1

Haber:Hamdi GÖKÇEN

İlkokulu bitirdiği Boyabat ilçesinde ortaokul bulunmadığı için Sinop Ortaokulunda eğitim görüp Kızılay Yurdunda kalan, Sinop Amerikan Radarından emekli 1947 doğumlu Süleyman Tuncer o günlerini anlatıyor:  

    
“1960-1961 eğitim döneminde Sinop Ortaokuluna kayıt oldum. Memleket Hastanesinin üst katındaki Kızılay öğrenci yurdunda kaldım. Dernek başkanı rahmetli  Dr. Ahmet Örs’tü. Kendisi aynı zamanda babamın da müdürüydü.

Hastanenin sol tarafındaki blok ise Haşim Tarı’nın tütün deposu idi. Biz oradan tütün alır, kıyar ve içerdik. Sağ üst kat yatakhane, bir altı etüt ve yemek salonuydu. Etüt hocamız Kazım Erdem idi. Arka müştemilat ise mutfak ve depo olarak kullanılırdı.

Dr. Ahmet Örs, Sinop Sıtma Savaş Müdürüydü aynı zamanda babam Mehmet Tuncer’în de Müdürüydü. Babam Boyabat’ın 25 köyün Sıtma Savaş sorumlusuydu.

1950’lerde Henüz Amerikan yardımları tam başlamadığı için süt tozu ve peynir o kadar yaygın değildi. İsveç’ten balık yağı geliyordu.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Muharrem Verir Vefat Etti
Muharrem Verir Vefat Etti

Sinop SSK’dan emekli Muharrem Verir(1958) Hakk’ın Rahmetine kavuştu. Uzun süredir Atatürk Devlet Hastahanesi Yoğun bakım ünitesinde

Başkan Ergül’den 10 Ocak Mesajı
Başkan Ergül’den 10 Ocak Mesajı

  Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir   yayınladı. ERGÜL mesajında şunları kaydetti:‘’

VALİ İPEK’TEN 10 OCAK MESAJI
VALİ İPEK’TEN 10 OCAK MESAJI

    Sinop Valisi Hasan İpek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali İPEK mesajında şunları ifade etti: “Haberleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI