FATİH SULTAN MEHMET SİNOP’TA

Ana Sayfa » Haber » Güncel » FATİH SULTAN MEHMET SİNOP’TA
Paylaş
Tarih : 16 Ekim 2016 - 16:14

 

 

kaleler

Araştırma:Hamdi GÖKÇEN

Fatih, Ordusuyla, Sinop’a geldiğinde kenti karşıdan gören bir yerde karargâh kurdu ve otağına çekildi. Sadrazam Mahmut Paşayı da Sinop kalesine kapanmış bekleyen İsmail Bey’e yolladı.
Fatih, Sinop’a savaşmak için gelmemiş, İsmail Bey de Osmanlı ordusuyla savaşacak durumda olmadığını biliyordu. O gün Sinop kalesinde 10.000 muhafız askeri, 2.000 topçu askerin 400 topu bulunuyordu. Donanmada zamanın en büyük gemisi (900 tonilatoluk ) bulunuyordu.
Mahmut Paşa Sinop kalesinin önüne geldi. İsmail Bey’i görüşmeye davet etti. İsmail Bey kale üstünden Padişahın isteklerini Mahmut Paşa’dan dinledi. İsmail Bey, can ve mal emniyet isteği,yeminli teminatla kabul edilmesi şartının kabul edilmesi üzerine Sadrazamın yanına giderek onunla görüştü.
İsmail Bey, Mahmut Paşa ile birlikte Fatih’in otağının önüne geldiler. Üzüntülü ve heyecanlı olan İsmail Bey, otağdan içeri girdiğinde Fatih yerinden kalktı, birkaç adım yürüdü. İsmail Bey, Fatih’in elini öpmeye yeltendi. Fatih “Sen benim ulu kardeşimsin, reva mıdır ki elimi öpesin! ” Dedi ve kucaklaştıktan sonra birlikte sedire oturdular. S.Mehmet, İsmail Bey’le anlaşmaya varınca oğlu Hasan’a Bolu Sancağını verdi. İsmail Bey’e de Bursa Yenişehir, İnegöl ve Yarlıhisar’ı tımar olarak verilmesiyle İsmail Bey de Sinop’tan ayrıldı.
Kan dökmeden Sinop’u ele geçiren Fatih, o zaman çok kuvvetli olduğu bilinen Sinop Tersanesinde konuşlanan donanmayı emrine aldı, kendine uygun kişileri iş başına getirdi. Böylece Sinop, Osmanlı nın elinde daha güçlü bir merkez oldu.
Fatih, annesinin doğduğu Sinop kentini dayısı Candaroğlu İsmail Bey’den kan dökmeden aldı(1461)

Ordusuyla karargâh kurduğu mekâna, daha sonra Fatihin Ordusuna izafeten “ORDUKÖYÜ” adı verildi.
Ordu adı günümüze kadar aynı isimle süregeldi.
Kaynak:Sinop İli Tarihi-Bekir Başoğlu. AYYILDIZ Matbaası 1978-Ankara

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Muharrem Verir Vefat Etti
Muharrem Verir Vefat Etti

Sinop SSK’dan emekli Muharrem Verir(1958) Hakk’ın Rahmetine kavuştu. Uzun süredir Atatürk Devlet Hastahanesi Yoğun bakım ünitesinde

Başkan Ergül’den 10 Ocak Mesajı
Başkan Ergül’den 10 Ocak Mesajı

  Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir   yayınladı. ERGÜL mesajında şunları kaydetti:‘’

VALİ İPEK’TEN 10 OCAK MESAJI
VALİ İPEK’TEN 10 OCAK MESAJI

    Sinop Valisi Hasan İpek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali İPEK mesajında şunları ifade etti: “Haberleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI