FATİH SULTAN MEHMET SİNOP’TA

Ana Sayfa » Haber » Güncel » FATİH SULTAN MEHMET SİNOP’TA
Paylaş
Tarih : 16 Ekim 2016 - 16:14

 

 

kaleler

Araştırma:Hamdi GÖKÇEN

Fatih, Ordusuyla, Sinop’a geldiğinde kenti karşıdan gören bir yerde karargâh kurdu ve otağına çekildi. Sadrazam Mahmut Paşayı da Sinop kalesine kapanmış bekleyen İsmail Bey’e yolladı.
Fatih, Sinop’a savaşmak için gelmemiş, İsmail Bey de Osmanlı ordusuyla savaşacak durumda olmadığını biliyordu. O gün Sinop kalesinde 10.000 muhafız askeri, 2.000 topçu askerin 400 topu bulunuyordu. Donanmada zamanın en büyük gemisi (900 tonilatoluk ) bulunuyordu.
Mahmut Paşa Sinop kalesinin önüne geldi. İsmail Bey’i görüşmeye davet etti. İsmail Bey kale üstünden Padişahın isteklerini Mahmut Paşa’dan dinledi. İsmail Bey, can ve mal emniyet isteği,yeminli teminatla kabul edilmesi şartının kabul edilmesi üzerine Sadrazamın yanına giderek onunla görüştü.
İsmail Bey, Mahmut Paşa ile birlikte Fatih’in otağının önüne geldiler. Üzüntülü ve heyecanlı olan İsmail Bey, otağdan içeri girdiğinde Fatih yerinden kalktı, birkaç adım yürüdü. İsmail Bey, Fatih’in elini öpmeye yeltendi. Fatih “Sen benim ulu kardeşimsin, reva mıdır ki elimi öpesin! ” Dedi ve kucaklaştıktan sonra birlikte sedire oturdular. S.Mehmet, İsmail Bey’le anlaşmaya varınca oğlu Hasan’a Bolu Sancağını verdi. İsmail Bey’e de Bursa Yenişehir, İnegöl ve Yarlıhisar’ı tımar olarak verilmesiyle İsmail Bey de Sinop’tan ayrıldı.
Kan dökmeden Sinop’u ele geçiren Fatih, o zaman çok kuvvetli olduğu bilinen Sinop Tersanesinde konuşlanan donanmayı emrine aldı, kendine uygun kişileri iş başına getirdi. Böylece Sinop, Osmanlı nın elinde daha güçlü bir merkez oldu.
Fatih, annesinin doğduğu Sinop kentini dayısı Candaroğlu İsmail Bey’den kan dökmeden aldı(1461)

Ordusuyla karargâh kurduğu mekâna, daha sonra Fatihin Ordusuna izafeten “ORDUKÖYÜ” adı verildi.
Ordu adı günümüze kadar aynı isimle süregeldi.
Kaynak:Sinop İli Tarihi-Bekir Başoğlu. AYYILDIZ Matbaası 1978-Ankara

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ASİLDER’DEN 11.ETKİNLİK
ASİLDER’DEN 11.ETKİNLİK

Haber:Hamdi GÖKÇEN Ankara’da 2 yıldır çalışmalarını sürdüren Genel Başkanlığını Kenan GÜLLÜ’nün yaptığı ASİLDER(Ankara Sinop

Sonbaharı Doğada Karşıladılar
Sonbaharı Doğada Karşıladılar

Haber:Ümit Can GÖKÇEN Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü doğa ile buluştu. 15 doğacı bir araya gelerek 15 kilometre yürüdü. Sinop Orman Gençlik

1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak
1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak

Haber-Foto:HAMDİ Gökçen Dünya ve Türkiye’de alanında tanınan 1500 sporcu “Türkiye bilardo şampiyonası finali” için Sinop’ta

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz