6 YAŞIMDA YANGINI GÖRDÜM!

Ana Sayfa » Genel » 6 YAŞIMDA YANGINI GÖRDÜM!
Paylaş
Tarih : 13 Şubat 2017 - 0:54

del 1

Haber:HAMDİ Gökçen

Bugün 13 Şubat. yani Gerze yangınının 59.yıl dönümü.O günkü yangında 850 ev,350 dükkan yanmış, 22 kişi de can vermişti.                    

Bilindiği gibi yaklaşık 10 yıldır her yıl-dönümünde Gerze yangınını yeni bir öyküyle paylaşırız.Bu senenin konuğu 6 yaşında yangını yaşayan bir kişi.Yani İsmail Hakkı Gülenç. Gülenç, o gün 6 yaşındadır ve izlenimini çocuk penceresinden anlatıyor:                                                                

“Ben,21 Mart 1950 yılında Gerze ilçesinde doğdum.Fakat nüfus cüzdanımda 1 Temmuz 1950’dir. Yani sadece ben değil,o sene Gerze’de doğan istisnasız herkes 1 Temmuz doğumlu gözükmektedir.İşin aslı şöyledir:Gerze’de 13 Şubat 1956 Salı günü yangın olunca, nüfus kayıtları şimdi olduğu gibi Ankara’da değil, Gerze’deydi. Yangından sonra 1957’de yeni yazım yapıldı.Bu yazıma göre 1956’dan evvel doğanların hepsinin doğum tarihi 1 Temmuz 1950 olarak yazılmıştır.Ben yangını yaşadım ve 6 yaşımdaydım ve olağanüstü bir gün olduğu için hafızamdadır.Sıradan bir gün olsaydı,6 yaşında olayı hatırlamam mümkün olmazdı. Şimdi:”yangını gördüm” diyorum. Benim oğlum,kızım:”duydum”diyecek. Onların çocukları:”olmuş”diyecek.Ama ben gördüm.bizim kuşak en son gören nesildir.

Gerze muhakkak yanacaktı,niye? Gerze’de beton ev yoktu, evler pedavra dediğimiz çıra gibi yanmaya hazır idi. Onun için Gerze 13 Şubat 1956’da yanmasaydı 1957’de yanacaktı,daha sonra yanacaktı.o zamanki yapı tarzı evler birbirlerine bitişik nizamlı idi,ayrıca Gerze’de esen rüzgar,olağanüstü bir rüzgardı ve ben hatırlıyorum,6 yaşımda bir çocuk olarak beni sürükledi,benden yaşça büyükler tuttu.Gerze’de evlerde tüp gaz yoktu, lodos estiği vakit kesinlikle sıcak yemek yapılmaz,sadece zeytinyağlı yaparlardı.

YEMEK OLAYI GERZEYİ YAKTI

Mal Müdürünün hanımı ızgara köfte yapıyormuş,oysa kimse Gerze’de mangal yakmazdı.Kadın çocuğu ağlayınca odasına gittiğinde mangaldaki  kömür tütmesin diye pencereyi açık bırakmış,o esnada esen lodos mangalı devirince yangın çıktı,söndürmek mümkün olmadı,sönmedi.22 kişi yanmadı,dumandan boğuldu,hamama girmişlerdi dumandan boğuldu.Asıl ölen 22 kişi değil,belki;100 kişi 200 kişi öldü.Neden öldü?kahrından öldü.Çadırlara geçilince,lüks hayattan çadıra düştüler, belki kahrından öldüler.Devlet yardım yaptı,Sinop yardım yaptı.Bafra-Samsun yani olağanüstü yardım yapıldı.                                          

YARDIMLAR YERLERİNE ULAŞTI MI?                                                                                                                                                                                                    

Ulaşmadı. O zaman düzenli dağıtım yoktu,medya yoktu,basın yoktu.tabiri caizse,kapanın elinde kaldı.ekip de yoktu yani. Gerze’de bir komite seçilmiş,dağıtım onların inisiyatifine kalmıştı.Yoksa yazılı bir belge yoktu. Size bir kutu tereyağ,bana 1 kutu bal verildiğinin kaydı yoktu.İyi hatırlıyorum Gerze sokaklarında Tellal Sali(Salih)çağırır:”Ey Gerze halkı herkes Tekelin önünde sıraya girsin!”derdi.Sıraya girilirdi, bir aileden 2 kişi girse 2,1 kişi girse 1 kutu alırdı.Ama bütün bunlara rağmen aç kalmadık,açık kalmadık! Her şeyimizle ilgilenildi.Gerze ile ilgili özel kanun çıktı,yangın evleri hakkında ve bu evler yapıldı isteyene evin parası verildi.

CENNETLİK HÜSEYİN HOCA DA YANDI

Gerze’de tek yanan kişinin adı Hüseyin’di. Gerze’de herkes ona Cennetlik der. Lakabı Cennetlik’ti. Gerze KÖŞK Camii İmamıydı. Öğretmenim Rahmetli Seyfi Kalyoncu’nun kayınpederi. Cennetlik Hüseyin Hoca,Cami vakfa ait idi. Yangın esnasında Cennetlik hocaya mahallenin kadınları “hocam dua oku,hocam dua oku” talebinde bulunur,Hoca da yangın anında devamlı yangın duası okurken,Cübbesi tutuşmuş hoca hala dua okurken tutuşan eteğinden yanmaya başlar bu şekilde yanmış ve kurtulamamıştır.Olaya ben şahit oldum,o gün Cennetlik yangında bu şekilde yandığında ben ilk defa yangında yanan bir insanı ve  yanmış ceset görüyordum. Yani yangın gözümün önünde oldu.,yanmış halini gördüm!Cennetlik, ufacık kalmıştı.”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.
Sinoplu Antrenörün Takımı Dünya 2.

HABER:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un ilk Türk eczacısı Macit Tekinalp ile Kuyumcu Faik Ünaldı’nın torunu,Özcan ve Şermin Tekinalp’in oğlu

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun
Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

      Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan AYHAN kısa mesajı”KURBAN

SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ
SİNOP’UN SEVİLEN KALECİSİYDİ

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN Sinop’un sevilen kalecisi Necdet Karaman, dün geçirdiği ani rahatsızlık sonrasında hayatını kaybetti. Necdet Karaman,gençlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz