Tarihi Kabalı Cami Ne Olacak?

Ana Sayfa » Haber » Güncel » Tarihi Kabalı Cami Ne Olacak?
Paylaş
Tarih : 20 Mart 2017 - 22:12

kabalı

Haber Hamdi Gökçen

Bugün sosyal medyada bir paylaşım vardı.Muhsin Özcan adlı vatandaş,dedesinin de görev yaptığı Caminin metruk durumu onu rahatsız etmiş,çare olur düşüncesiyle bakın neler yazmış:

“Sinop Merkez Kabalı köyünde 1855 yılında Sultan Abdülmecid döneminde yapılan tarihi bu cami maalesef kaderine terk edilmiş. Mimari olarak bir estetiği olmasa da neticede ecdat mirasıdır.Umarım yetkililer bu konuyla alakalı bir çalışma yaparlar.”

 

özcan2

Emekli imam Hasan Özcan(1903-1987)

Muhsin Özcan,Bir kaç fotoğrafla paylaştığı bilgiye ilave olarak:”Dedem Emekli İmam Hasan Özcan(1903-1987) yılında Sinop Merkez Kabalı köyünde doğdu.1945-1952 yıllarında Kabalı köyü Tarihi camide imamlık yapmıştır.1952’den sonra Kabalı Köyü merkezine yeni yapılan   camide görevine devam ederek;1974 yılında emekli olmuş ve 1987 yılında 84 yaşında vefat etmiştir.”açıklamasında bulunur.

KONUYU ARAŞTIRDIK: TC Sinop  İl Özel İdaresi Sinop Tarihi ve Kültür Envanteri Kitabın 70.sayfasında: Kabalı Köyü Sualtı Mevkindeki cami Osmanlı Mimari özelliğini taşıyan”Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanterleri”olarak belirtilerek şunlar kaydedilmiştir:

Cami Tanımı:Yeni Sinop-Gerze-Boyabat yolu ile eski Sinop-Boyabat yol ayrımında bulunan cami, yeni yolun yükseltilmesi üzerine kot farkı artarak tamamen yol seviyesinin altında kalmıştır. Günümüz harfleriyle yazılmış olan kitabesinde 1855 yılında yapıldığı anlaşılan cami dikdörtgen planlıdır ve 2 katlıdır. Caminin orijinal duvarları ahşap malzeme arası taş ve çamur kullanılarak inşa edilmiştir.

özcan3

Ayrıntılı Açıklama:Caminin giriş holünden Harim kısmına da giriş 2 kanatlı ahşap kapı ile sağlanmaktadır. Harimin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşeleri ile bu kısımdaki ahşap döşeme yapılarak müezzin mahfili oluşturulmuştur. Bu kısma harimin kuzeybatı köşesinden çıkışı sağlayan ahşap merdiven bulunmaktadır. Giriş holündeki üst kat ile müezzin mahfilinin bulunduğu kısmı birbirine bağlayan ahşap bir kapı bulunmaktadır. Caminin taban ve tavanı ahşap malzemeyle kapatılmıştır. Taban kısmının altında 1 metreye yakın temel boşluğu bulunmaktadır. Ahşaptan yapılmış minber ile taş malzemeden yapılmış mihrap bezeme bakımından düz işçilik göstermektedir.

Konu Kültür müdürlüğüne soruldu: “Adı geçen Cami,Tescilli kültür varlığı. Boyabat yolundaki caminin aynısı. Kabalı çayı vadisindeki hanlarla birlikte yapılmış,Osmanlı eserleri olup,restorasyon projesi hazır. Gerze-Sinop yolu müteahidi Çelikler hazırladı. Biraz daha ilgilenmek gerek.”açıklamasında bulundu.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Muharrem Verir Vefat Etti
Muharrem Verir Vefat Etti

Sinop SSK’dan emekli Muharrem Verir(1958) Hakk’ın Rahmetine kavuştu. Uzun süredir Atatürk Devlet Hastahanesi Yoğun bakım ünitesinde

Başkan Ergül’den 10 Ocak Mesajı
Başkan Ergül’den 10 Ocak Mesajı

  Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir   yayınladı. ERGÜL mesajında şunları kaydetti:‘’

VALİ İPEK’TEN 10 OCAK MESAJI
VALİ İPEK’TEN 10 OCAK MESAJI

    Sinop Valisi Hasan İpek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali İPEK mesajında şunları ifade etti: “Haberleri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI