DAĞDEVİREN CEMİYETTE

Ana Sayfa » Genel » DAĞDEVİREN CEMİYETTE
Paylaş
Tarih : 22 Nisan 2017 - 23:47

enm3

Sinop İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sinop Gazeteciler Cemiyetine nezaket ziyaretinde bulundu.

Balıkesir Emniyet Müdürü iken İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile  Sinop’a atanan ve görev yaptığı yerlerde başarılı çalışmalarının yanı sıra yazdığı şiir kitapları ve şiir okuma özelliğiyle,”Şair” olarak da bilinen İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Kırşehir’li Şair Müdür Dağdeviren’i ziyaretinde Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada ile Yönetim Kurulu ve üyelerinden; Erkan Turan, Mustafa Genç, A. Fatih Yılmaz ile Hamdi Gökçen  tarafından karşılandı.

Ziyarette, güncel ve çeşitli konularda karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. Kendisine, göreve başladığı kısa süre içerisinde yazdığı,”Şirin Sinop”adlı şiirinde ilham kaynağı sorulduğunda, Sinop’u üç taraftan saran mavi Karadeniz’den ve martılardan esinlendiğini belirten İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’in,”Düşünce” ve “Yeter ki Yalan Sevme” adlı 2 şiir kitabı bulunuyor.

Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC) Başkanı Hikmet Kurada ile Yönetim Kurulu ve üyelerden Erkan Turan, Mustafa Genç, A. Fatih Yılmaz ile Hamdi Gökçen ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek,  36 sene önce 25 Şubat 1981 tarihinde kurulan Cemiyet ile ilgili belge ve fotoğrafları içeren bir dosyayı İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’e vererek, amaçlarının basın, ahlak ve etik kurallar çerçevesinde, sorumluluk bilinci içerisinde görev yapan basın mensup larının sorunlarını, üyesi oldukları Türkiye Gazeteciler Federasyonu kanalı ile yetkililere ulaştırmak olduğunu söylediler.

Ercan Dağdeviren Kimdir?

Sinop İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, 1969 yılında şairler ve ozanlar kenti Kırşehir’in Kaman ilçesi Benzer köyünde doğdu.İlk ve ortaokulu memleketinde bitiren Dağdeviren, 1983 yılında Polis Kolejine girdi. 1987’de Polis Kolejinden, 1991’de Polis Akademisinden mezun olduktan sonra Elazığ Fırat Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. 

Sırasıyla Ankara, Elazığ, Antalya ve Zonguldak illerinde görev yapan Dağdeviren,1998-2001 yılları arasında Paris, UNESCO’da bulunan Türk temsilciliğinde güvenlik ataşesi olarak görev yaptı. 

Ercan Dağdeviren Balıkesir Emniyet Müdürü iken telsizden yaptığı anonsla, Fethullahçı terör örgütü içerisinde yer alan polislere seslenip teslim olmalarını istemişti. 

Dağdeviren, “Tasması başkasının elinde bulunan meslektaşlarıma sesleniyorum. Belki bugün bu son şansınız olabilir. Sizleri halkın oylarıyla, milli iradeyle göreve gelmiş hükümetimize ve devletimize biat etmeye davet ediyorum. Öz devletinizin kucağına özür dileyerek gelmenizi diliyorum” sözleriyle gündem olmuştu.
 
İkinci anonsunda ise Haber Merkezi’ne seslenerek kontrol ve kapama bölgeleri başta olmak üzere kent merkezinde görev yapan tüm personelin istek ve ihtiyaçlarının Polis Evi Müdürlüğü tarafından karşılanması talimatını veren Dağdeviren, “Hain FETÖ terör örgütüne karşı gece-gündüz demeden özveriyle görev yapan personelimiz, her isteğiyle ilgili varsa şimdi çekinmeden mandala basarak söyleyebilirler” demişti. 

Dağdeviren, hemen ardından yaptığı anonsta ise “Polis Evi Müdürümüz’ü konuyla ilgili bilgilendirin. Polis Evi Müdürümüz kentin değişik noktalarında görev yapan tüm personelimize ulaşarak, ne istediklerini teker teker sorsun. Adana isteyene Adana, kola isteyene kola, havyar isteyene havyar tedarik edilip görev noktalarına götürülsün” emrini vermişti. 

Şair ve ozanlar kenti Kırşehir doğumlu olan Sinop’un şair ruhlu İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Balıkesir’den gelip Sinop’taki görevine başladıktan hemen sonra Sinop’un güzelliğinden ve denizdeki martılardan ilham alarak Sinop için de güzel bir şiir yazarak şu mısraları kaleme aldı:

SİNOP 

İSTANBUL SENİN GİBİ SEN İSTANBUL GİBİSİN
BİR FARKIN VAR SADECE SEN BİRAZCIK ŞİRİNSİN 
VARSIN OLSUN EY SİNOP SEN ŞİRİNDE GÜZELSİN 
GECEN AYRI MEST EDER MEHTAP DENİZE YANSIR
CEZAEVİN HÜZÜNLÜ İÇİNDE BİNLERCE SIR 
YILDIZIN IŞIL IŞIL OYNAR MUTLULUK TAŞIR 
SARAYDÜZÜ DURAĞAN DİKMEN GERZE BOYABAT 
ERFELEKTE ŞELALE AYANCIKTA BİR TUR AT 
MANTI KESTANE BALIK TÜRKELİNDE KAL YAT 
DENİZ HERKESİN AŞKI SARMAŞ DOLAŞ ŞEHİRLE 
AY YILDIZLI ALBAYRAK CEZAEVİ VE KALE 
FENER IŞIK VERDİKÇE ŞARKI SÖYLER İSKELE 
KUZEYİN UÇ NOKTASI OK GİBİ UZANMIŞSIN 
DENİZ ORMAN MAVİ GÖK YEŞİLE BOYANMIŞSIN 
HAMSİLOS TA KIVRILIP GİZLENİP SAKLANMIŞSIN 
MARTILAR KANAT AÇMIŞ SÜZÜLÜR GÖKYÜZÜNDE 
MUTLULUK HUZUR ŞEHRİ TEBESSÜM VAR YÜZÜNDE 
İNSANI BAŞKA GÜZEL ÖZÜNDE BİR SÖZÜNDE 
SİNOP ŞİRİN İSTANBUL BU GÜN TANIŞMA GÜNÜ 
DENİZİN GÖKYÜZÜNÜ YEŞİLİN MAVİLİĞİ SARILIP ÖPÜŞÜNÜ 
MUTLULAR ŞEHRİ SINOP SEVDİM SAMİMİ GÜLÜŞÜNÜ

Sinop’un şair ruhlu İl Emniyet Müdürü Ercan,hemşehrisi olan Kırşehir’li büyük ozan Neşet Ertaş’ın vefatından sonra duyduğu üzüntülerini de şu mısralarla dile getirmiştir:

Büyük Ozan Neşet Ertaş’a  

Bozkırda açan türkü çiçeği 
Soldun zamansızca türküler yetim 
Kırşehir ilinin tek sevdiceği 
Sensiz boynu bükük tüm memleketin. 

Çile ile geçti ömrünün çoğu 
Elinde bağlaman gözünde buğu 
Adam mı adam, öz, halkın çocuğu 
Türküler ebedi hep vasiyetin. 

Sen gariptin şimdi memleket garip 
Nasıl güleceğiz toprağa verip 
Kansere yenildin, bahtını yenip 
Yaş doldurdun gözlerine milletin. 

Bundan gayrı çalınacak sazların 
Bize rehber senin sade sözlerin 
Dane benlilerin mühür gözlerin 
Ah yalan dünyadan sende göç ettin. 

Seyhan’ın Zahiden Leylan ağlamış 
Bozlağın çaldıkça yürek dağlamış 
Tezenen sazına küsmüş vurmamış 
Babanın yanında yeni nöbetin. 

Haber: Hikmet Kurada / Sinop

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ASİLDER’DEN 11.ETKİNLİK
ASİLDER’DEN 11.ETKİNLİK

Haber:Hamdi GÖKÇEN Ankara’da 2 yıldır çalışmalarını sürdüren Genel Başkanlığını Kenan GÜLLÜ’nün yaptığı ASİLDER(Ankara Sinop

Sonbaharı Doğada Karşıladılar
Sonbaharı Doğada Karşıladılar

Haber:Ümit Can GÖKÇEN Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü doğa ile buluştu. 15 doğacı bir araya gelerek 15 kilometre yürüdü. Sinop Orman Gençlik

1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak
1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak

Haber-Foto:HAMDİ Gökçen Dünya ve Türkiye’de alanında tanınan 1500 sporcu “Türkiye bilardo şampiyonası finali” için Sinop’ta

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz