SİNOP’TA 3 NESİL SİMİTÇİLİK

Ana Sayfa » Genel » SİNOP’TA 3 NESİL SİMİTÇİLİK
Paylaş
Tarih : 26 Mayıs 2017 - 15:23

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haber-Foto:Hamdi GÖKÇEN

Hikaye Erzincan’da doğan büyükdede Rıza’nın küçük yaşta Sinop’a gelip burada yaşaması ve evlenmesiyle başlar. Zanaatı 3. ve son kuşak Gökhan Akça büyüterek sürdürür.

Simitçilik mesleğine çocuk yaşta satış yaparak başlayan simit ustası Gökhan Akça (1989), 2 yıllık muhasebe eğitiminden sonra şimdi de işletmecilik meslek yüksek okuluna devam ediyor.

Sinop’ta simitçilik mesleğinin, dedesi Cemal Akça’nın (1927) ustası Remzi Gül ile başladığını söyleyen Akça,severek yaptığı aile mesleği hakkında şunları anlattı;

“Kendimi bildim bileli simitçilik yapıyorum. Bu mesleği babamdan öğrendim. Önce sattım, daha sonra imalatına başladım. Bugün iş yerimizde usta olarak çalışıyorum. 6 kişilik ekip ile hizmet veriyoruz. Talep oldukça yoğun, yıllardan beri gelen bir deneyim söz konusu. Bundan dolayı müşteri bizi tanıyor ve tercih ediyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir yandan simitçilik mesleğimi sürdürürken bir yandan da 2 yıllık muhasebe okudum. Hemen ardından başladığım işletmecilik eğitimim devam ediyor. Yüksek okulda aldığım bilgiler simitçilik mesleğimde bana çok faydalı oluyor. Çalışma azmimi artırıyor ve ufkumu genişletiyor.

Sinop’ta ailemizin1940’larda başlattığı simitçilik bugüne kadar büyüyerek devam etmiş. Bu meslek dedemin ustası Remzi Gül ile başlamış.Dedem mesleği öğrenince imalata başlamış,ölene kadar da çalışmıştır.

Babam İbrahim Akça mesleğe 7 yaşında dedemin yanında simit satarak başlar. Askerden sonra YSE’de çalışmaya başlasa da simitçiliğe yine devam etmiştir. Zaman buldukça, evde hazırladığı simitleri tek başına satarak işten kalan zamanı ve tatilleri değerlendirdi. Bu çalışma düzenini emekli olduğu 2005 yılına kadar sürdürdü.

Emeklilikten sonra babam Sinop Balıkçı Parkında bulunan “Akça Simit”i, bugün de imalat ve satışa devam ettiğimiz mağazayı açtı.”

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sonbaharı Doğada Karşıladılar
Sonbaharı Doğada Karşıladılar

Haber:Ümit Can GÖKÇEN Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü doğa ile buluştu. 15 doğacı bir araya gelerek 15 kilometre yürüdü. Sinop Orman Gençlik

1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak
1500 Sporcu Sinop’ta Yarışacak

Haber-Foto:HAMDİ Gökçen Dünya ve Türkiye’de alanında tanınan 1500 sporcu “Türkiye bilardo şampiyonası finali” için Sinop’ta

Atatürk Kupası Bilardo Müsabakası
Atatürk Kupası Bilardo Müsabakası

  Haber:Hamdi Gökçen Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Bilardo İl Temsilciliğinin 2017 yılı faaliyet programında yer alan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz