Sonbaharı Doğada Karşıladılar

Ana Sayfa » Genel » Sonbaharı Doğada Karşıladılar
Paylaş
Tarih : 15 Kasım 2017 - 15:44

doğ1

Haber:Ümit Can GÖKÇEN

Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü doğa ile buluştu. 15 doğacı bir araya gelerek 15 kilometre yürüdü. Sinop Orman Gençlik ve Spor Kulübü basın sorumlusu Kevser Yalçın Karadaş yürüyüş etkinlikleri hakkında şöyle konuştu:

“Kafilemizde Naci Günaydın, Recep Bakar, Mete Karakaş, Ferhan Açıkgöz, Nilgün Karadeniz, Semra Küçükalpelli Atçeken, Semra Can İncekara, Ersin İncekara, Şule Çınar ve daha pek çok arkadaşımızla bir aradaydık.

Pazar günü saat 8.30’da aracımızla hareket ettik. Hasandere Ramlı Mahallesi ormanlarından yürüyüşe başladık. Mete Karakaş hem rehberimiz hem de öncümüz, Recep Bakar ise artçımızdı. Dağcılıkta “öncünün önüne geçilmez, artçının arkasında kalınmaz” kuralı vardır. Altın sarısı, kahve ve yeşil tonlu renkler arasında orman içinden tırmanışa başladık. Orman içindeki meşe ağaçları göklere kadar uzanıyordu. Meşe ve gürgen ağaçları içinde Çelen Köyü Gidik Mahallesi sırtından Hasandere Kirazlı Mahallesi’ne dönmeden önce ormanın güzelliklerini içimize çekerken, gözlerimiz renk cümbüşüyle bayram etti. Bu arada çay içmek ve yemek yemek için mola verdik, manzaramız görülmeye değerdi doğrusu.

Yemeğin ardından Kirazlı Mahallesi’ndeki Mavi Köşk’te günün anısına fotoğraf çektirmeyi unutmadık. Bir süre de burada mola verdik. Tekrar orman içine girip yola revan olduk. Orman içindeki üzüm, incir, hurma gibi meyveleri bize doğanın hediyesi kabul ederek yedik.Az gittik, uz gittik bir hayli tırmandık. Derken inişe geçtik. Orman içindeki oksijeni ciğerimize doldurduk. Doğa ile içiçe olmanın keyfine ulaştık. İnişte merkez Hasandere Köyü’nde imamın bahçesine konuk olduk. Elma ve armut karışımı don pekmezinin yapımına şahit olduk. Biraz sohbet ettikten sonra ayrılık zamanı dedik ve vedalaştık. “Her çıkışın, bir inişi var” demişler, biz de artık inişe geçtik.

doğ

 

Kahve ve yeşil tonlarından sarıya boyanmış sonbahar yapraklarının her hali ayaklarımızın altındaydı. Bastıkça çıkardıkları sesler duyulmaya değerdi. Yaprak diyerek basıp gitme. Meşe, gürgen, kestane yaprakları ve tohumları biz burdayız dediler. Gökyüzündeki bulutlar ise bize el salladılar. Bizleri şehire gidince unutmayın, her zaman toprak ananın ocağına bekleriz seslerini fısıldıyorlardı,bunları kim duydu? Tabii ki doğada olan bizler. Şehirde olanların duyma ihtimali yok. O yüzden doğayla haşır neşir olun.

doğa2

Biz doğada sadece ayak izlerimizi bıraktık. Arkamızda hiçbir çöp veya pislik bırakmadık. Dağ,dere, tepe, düz derken 15 km yürümüşüzü hiç anlamadık doğrusu.Orman içindeki toprak yolda vakit nasıl geçmiş farkına dahi varamadık…

Bu etkinlikte aramıza yeni katılan arkadaşlar da oldu. Hepsine hoş geldiniz diyoruz. Onlarla olmak, birlikte anı yakalamak ve yaşamak çok güzeldi.

Aracımızın bizi alacağı Ramlı Mahallesi’nde yürüyüşümüz son buldu. Ekip olarak unutulmaz bir etkinlik geçirdik. Yanımızda olan herkesin ayaklarına, yüreklerine sağlık. Fotoğraf çeken arkadaşların emeklerine sağlık. Her pazar günü bizlerle birlikte olan değerli doğasever dostlarıma kulübüm adına teşekkürü borç bilirim. Bir sonraki etkinlikte görüşene kadar sağlıkla kalın.”

Kevser YALÇIN KARADAŞ-Sinop İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

TÜRK ORDUSUNA SİNOP’TAN DESTEK
TÜRK ORDUSUNA SİNOP’TAN DESTEK

MHP Sinop Merkez İlçe Başkanlığı,TSK’nin Afrin Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.Merkez İlçe Başkanı Hasan Demir tarafından yapılan

GERZE YANGININDA 62.YIL
GERZE YANGININDA 62.YIL

Haber:Hamdi GÖKÇEN Bugün 13 Şubat yani Gerze yangınının 62.yılı. 13 Şubat 1956’da çıkan ve o tarihe ünyanın Şikago’dan sonra 2.büyük

SİNOP’TA SEFERBERLİK
SİNOP’TA SEFERBERLİK

Haber: Hamdi Gökçen Sinop’ta bu ay içerisinde bir okuma yazma seferberliği başlatılacağı dile getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

GÜNDEM HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI