19 MAYIS İÇİN KAPTAN NE DEDİ?

Ana Sayfa » Genel » 19 MAYIS İÇİN KAPTAN NE DEDİ?
Paylaş
Tarih : 20 Mayıs 2018 - 4:51

19

Bilgi-Foto: The Rebirth of a Nation: Turkey

Mustafa Kemal’in İstanbul’dan Bandırma vapuru ile Samsuna hareketini  ve Samsun’a varış öyküsüne ait bilgileri gemi kaptanı İsmail Hakkı DURUSU’ya ait bilgileri  akrabası Zincirdere Belediye eski Başkanı Mustafa Aksu anlattı:

“Atatürk, hareketimizden bir gün önce 15 Mayıs’ta beni Deniz İdaresinden Harbiye Dairesine çağırttı. Sonra Atanın Şişli’deki evinde buluşup,verdiği bilgiler doğrultusunda,rotamızı çizdim. Atatürk,16 Mayıs’ta Samsun’a hareket edeceğimizi buyurdu.

Atatürk gemiye Kızkulesi açıklarında bindi. Zira, vapurumuz Sirkeci’de İngilizler tarafından sıkı kontrolden geçirildi. Boğazdan çıkarken müthiş bir fırtınayla karşılaştık. Atatürk, kıç taraftaki köşkte bir köşeye dayanmış oturmakta idi. Metanet ve tefekkür içinde bulunuyordu. Son süratimiz olan 7 mil ile Karadeniz’in sert dalgaları arasında yolumuza devam ettik. Mustafa Kemal,Karadeniz’e açıldıktan sonra ‘İtilaf Devletleri’nin zarar vermesinden uzak olmak için sahili takip eden rotada gidiniz ”bir tehlike halinde gemiyi sahile oturtunuz” diye emir verdi.

19 .

17 Mayıs gece yarısı İnebolu’ya,18 Mayıs öğle üzeri Sinop’a ulaştık. Bin bir türlü müşkülat içinde 19 Mayıs şafak vakti Samsun’a vardık. Paşa ve maiyetindekiler iskeleye çıktı. Sonrası malum. Ancak, bazı yazılarda geminin pusulasız ve pareketesiz ( hız ölçen alet) olduğuna dair bilgiler doğru değildir. Karadeniz’e de ilk kez açılmadım. 1891 yılında stajyer kaptan olarak ‘Kayseri isimli, daha sonraları pek çok gemide, 1915’de “Doğan” adlı vapurda, son olarak da 1 Mayıs 1919’da Bandırma Vapurunun süvari kaptanlığına atandım.’’

İsmail Hakkı DURUSU (1871 – 1940)

Kaynak: İsmail Hakkı Durusu akrabası; Zincirdere Belediye eski Başkanı Mustafa Aksu’nun Cumhuriyet Gazetesi,18 Mayıs 2017 mülakatı