KAFKASYA’DAN SİNOP’A GÖÇ VE YERLEŞME

Ana Sayfa » Genel » KAFKASYA’DAN SİNOP’A GÖÇ VE YERLEŞME
Paylaş
Tarih : 10 Haziran 2018 - 4:18

yakupaga

Araştırma:Hamdi Gökçen

Yakup ağa, Kafkasya’nın Karadeniz sahilindeki Tuapse liman şehrine bağlı bir kasabadaki çiftlikte yaşamakta iken, 1864 yılında Rusların Müslüman Çerkeşleri yurtdışında iskâna mecbur etmesi üzerine sahip olduğu menkul ve gayrimenkulleri nakte çevirerek eşi Yektadil Hanım ile birlikte Gerze’ye gelen ve ilk olarak Acısu Köyü’ne yerleşen  Zekeriya Efendinin büyük oğludur, Hacı Zekeriya Efendi’ye Acısu Köyünde yer verilmiş ve bir miktar da orman tahsis edilr. İlk uğraşıları; yerleşmek için gereken bina-ahır yapımı gibi ihtiyaçlarla birlikte “tarla açma” işinden sonra büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, satışı ve köyde kasaplık ilk işleri olmuştur. Hacı Zekeriya Efendinin 3 evlilikten Yakup, Nadide, Ömer, Osman ve Nesime isimli 5 evladı olmuştur.

Kafkasya’da nakde çevirdikleri ile Gerze kasaba içinde arsa ve Saraçoğlu Köyü ile sahilde Dereyeri olarak tabir edilen tarlayı alarak burada kereste ambarı ve yazıhane binası yapmıştır. Ayrıca Dereyeri mevkisine yelkenli gemilerin yanaşıp, tomruk ve ceviz kütüğü yükleyebileceği basit bir iskele yaptırmıştır. Bundan sonraki işi, Samsun’a tomruk, kerestelik ağaç göndermek olmuş ve bu arada da Gerze’de bütün ailesinin oturacağı konağı inşa ettirmiştir. Tarih 1911 (Hicri 1327) Yaptırmıştır. Bundan sonraki işi, Samsun’a tomruk, kerestelik ağaç göndermek olmuş ve bu arada da Gerze’de tüm ailenin oturacağı konağı inşa ettirmiştir.

yakupağa1

1911’de inşa edilen konak,yakın dönemde restore ile yenilenir

Bu arada Hacı Zekeriya Efendi oğlu Yakup Ağa’yı aynı şekilde Kafkasya’dan Sinop’a gelen Hacı Ömer Efendinin kızı Naciye Hanım ile evlendirmiştir.Bu evlilik her iki hacının dünür olması sebebiyle ortaklık yapmak suretiyle işleri büyütmesine vesile olmuştur. Büyük oğul Hasan Kılıç, Samsun’da kereste mağazası açarak;ticarete başlamıştır. 1929 yılında Amerika’da meydana gelen büyük kriz (kara cuma) Türkiye’de de büyük ekonomik çalkantılar yaratmış ve büyük iflaslar meydana gelmiştir. Sermayesinden iki misli alacağı olan ve tahsil edemeyen bütün tüccarlar özellikle keresteciler iflas etmişlerdir.  Hacı Zekeriya Efendi 1908 yılında, Yakup Ağa 1928 yılında vefat etmişlerdir. Hacı Zekeriya Efendi, Ketekaç oğulları diye anılan aile, Soyadı Kanunu ile lakaba en uygun anlam olarak “Kılıç” soy adını alır.

KONAĞIN İNŞAATI: Şimdiki binanın bulunduğu yerde evvelce yapılmış iki katlı bir ev ve arkasına açık bir at ahırı bulunuyorken konak yapımına karar verilince, Romanya’dan fırınlanmış kâfi kereste, Rusya’dan kalfalar,tavan ve duvar resimleri için ressamlar getirilmiş ve konak 1911 yılında inşa edilmiştir.
Binanın zemin katında; 4 dükkân, büyük mutfak, çamaşırhane ve iki fırın yer alacak şekilde inşa edilmiştir. Üst katlarda toplam 12 oda 6 salon, 6 tuvalet, 6 küçük banyo mevcuttur. Odaların 3 tanesinde ayrıca bacalı ocak vardır. Binanın son katındaki balkonlu taraftaki dairede Hacı Zekeriya Efendi’nin, batıya bakan diğer dairede de Yakup Kılıç’ın kaldığı ve iki daire arasında büyük bir kapalı kapı ile yine alt katlarla arasındaki merdivenler başında iki büyük kapı vardır. Yani 2 adet süit daire (iki ayrı ev) havası verilmiştir. Konağın üst katlarındaki tavanlardaki yağlı boya resimler Rusya’dan getirilen ressam tarafından yapılmıştır.